zasilacz do diody led 100W

jest taka dioda OF-HPW-100FL

formatting link
czy ktos moglby mi pomoc zbudowac zasilacz i chlodzenie do tego albo wskazac jaki zasilacz gotowy do tego kupic?

Reply to
doktorek
Loading thread data ...

doktorek schrieb:

chcesz regulować jasność, czy ma chodzić na pełnych obrotach? W każdym razie musisz mieć porządny radiator, aby odprowadzić te 80-90W ciepła. Chyba najwygodniej wziąć radiator z termicznie sterowanym wentylatorem do procesorów. Co do zasilacza, to będziesz musiał prawdopodobnie zrobić/kupić 5 źródeł prądowych, coby zbalansować poszczególne diody. Wygląda na to, że jest to cluster z 5x8 diod. Nawiasem mówiąc w różnych forach odradzają użycie tej diody, bo ma za małą sprawność (stara technologia).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Zastanawia mnie fakt, że dioda niby 100W ma 6500lm/czyli 65lm/W, natomiast 10W zaledwie 38lm/W - zwykle w diodach jest odwrotnie, czyli im większa moc tym mniejsza sprawność.

Ogólnie myślę, że warto inwestować w najlepsze na rynku diody, a więc coś z Cree, ewentualnie SSC lub Luminus. Ten ostatni ma właśnie dosyć ciekawe diody dużej mocy teraz.

Reply to
EM

EM schrieb:

tu jest jeszcze ciekawsza dioda:

formatting link

200W, 70lm/W

Zastosowanie: oświetlenie uliczne.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

To tak zapytam - jaką sprawność mogą mieć tego typu diody? Skoro Twoim zdaniem coś rzędu 80-90% mocy idzie w ciepło... to czy diody te są pod względem sprawności zdecydowanie lepsze od żarówek??

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Waldemar Krzok schrieb:

a tu jest opis tej diody (wersja 50 i 100W) wraz z mocowaniem do radiatora i parę innych ciekawostek (np. źródła prądowe do nich).

formatting link

Jak na razie trochę drogawe toto.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

chcialbym tego uzyc do mikroskopu. teraz jest lampa rteciowa i jest to masakra. znalazlem cos takiego w internecie (czekam na odpowiedz ile to kosztuje) no i chcialbym - byc moze - sprobowac cos takiego zrobic samemu

formatting link

Reply to
doktorek

nie wiem jaki to mikroskop, ale 100W to duzo mocy ;) ja mam w takim zabawkowym '400x' zmieniona zaroweczke na 1W cree i przy 1/10 mocy i tak patrzenie przez okular oslepia, a jak dam papier sniadaniowy nad okular to mam projektor ;)

co do diod to na allegro jest taki pan ktory sprzedaje cree XP-G, to ma jakies 140lm przy 350mA. mam model 'nizszy' w rowerku (~120lm) i imho jest calkiem ok, wyraznie jasniejsze niz luxeony 60-100lm... zgaduje ze do tego mikroskopu potrzeba wiecej - moze warto zapytac sprzedawcy czy by nie sprowadzil czegos wiekszego w podobnej klasie,

widmo bialej diody i lampy rteciowej zdrowo sie bedzie roznic, chociaz pewnie i tak bedzie o tyle lepiej ze rteciowka zmienia widmo w miare rozgrzewania sie ;)

sugerowalbym jeszcze rozejrzec sie za niebieskimi ledami w podobnych modulach (i mocach) + dodawac luminofory, wydajnosc bedzie podobna , a kontrola barwy swiatla lepsza.

a jesli mikroskop ma komputer do analizy obrazu to da to tez duzo wiecej zabawy :)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Konop pisze:

Allegrowe diody to mają 99% sprawności, ale to te 5mm :) Diody najwydajniejsze mają ok. 25%. Ja osobiście stosuję diody Cree XR-E napędzane 1A, czyli ok 4W i to jest w przybliżeniu ekwiwalent halogenu 20W. XP-G jest sporo wydajniejsza, teraz jest dostępny bin jasności R5 - powyżej 139lm@350mA, to wychodzi grubo ponad 100lm/W.

Reply to
EM

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.