Zasilacz ATX 300W Megabajta, zły start

Witam Zazwyczaj do sprawdzania naprawianych zasilaczy ATX używam sztucznego obciążenia w postaci żarówek samochodowych obciążających 3 główne napięcia. Jak do tej pory wszystkie zasilacze startowały mi z takim obciążeniem bez problemu, nawet takie 145W. Ale ostatnio trafił mi się zasilacz Megabajta MGB-300ATX który po załączeniu na zimne żarówy wystartuje na ułamek sekundy i gaśnie. Czasem nawet da się zaobserwować króciutki błysk żarówek. Po kilku takich felernych startach raz za razem zasilacz startuje na trwałe i dopóki żarówki są gorące, startuje za każdym razem. Wiadomo, te felerne starty jednak podgrzewają nieco włókna. Co może być przyczną że zasilacz pracuje tylko ułamek sekundy po załączeniu? IMO albo działa albo nie, a nie tak na chwilę tylko :) Dodam że na optykę zasilacz jest zupełnie OK i napięcia też ma OK.

Reply to
Jacek Maciejewski
Loading thread data ...

W dniu 02.07.2011 18:12, Jacek Maciejewski pisze:

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe?

Reply to
Michoo

Dnia Sat, 02 Jul 2011 18:42:32 +0200, Michoo napisał(a):

To tani zasilacz na TL494. Ja w takim zasilaczu nie umiem się dopatrzyć kontroli prądu wyjściowego. Jak ktoś wie jak to tam robią, będę wdzięczny za podpowiedź.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 02.07.2011 19:55, Jacek Maciejewski pisze:

Nie wiem czy akurat megabajt ma takie zabezpieczenie, ale widziałem na jakimś schemacie układ który na drugi wzmacniacz błędu w TL494 (k 16 - innych tanich zasilaczach zazwyczaj zwarta do masy) podaje napięcie proporcjonalne do współczynnika wypełnienia sygnału sterującego i porównuje z napięciem referencyjnym. Napiecie to pobierane jest ze środkowego odczepu transformatora sterującego po stronie pierwotnej, które to z kolei jest podłączone przez oporniczek ok. 1,5k do "+". Ponieważ w stanie spoczynku oba tranzystory sterujące (zazwyczaj c945) są w stanie przewodzenia, to napięcie na tym oporniku jest niskie. W momencie wzrostu wypełnienia - (a to jest proporcjonalne do prądu pobieranego z zasilacza) - napięcie na oporniczku rośnie i jak przekroczy wartość graniczną - TL494 ogranicza wypełnienie. prąd. Ponadto w zasilaczach jest układ kontroli napięć wyjściowych, który w przypadku zwarcia - może wyłączyć zasilacz. Jak chcesz mogę przysłać CI pdf-a na priva - w którym coś takiego funkcjonuje.

G.B.

Reply to
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Dnia Sat, 02 Jul 2011 20:31:40 +0200, Grzegorz Brzęczyszczykiewicz napisał(a):

Było by miło. Adres należy poddać obróbce :) Nie mam w swojej kolekcji takiego schematu a faktyczne nóżka 16 jest do czegoś użyta. Może to własnie jest przyczyną takiego nieklawego startu. Jak się zorientuję jak to działa to na próbę wyłączę to zabezpieczenie i zobaczę czy zasilacz zacznie startować od razu.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Sat, 2 Jul 2011 19:31:58 +0000 (UTC), Wmak napisał(a):

Masz rację, jestem ciekaw. Ale to nie wszystko. Zakładam że wśród dziesiątek zasilaczy jakie przeszły przez moje ręce też były takie z ogranicznikiem prądu na TL494 bo statystyka za tym przemawia. Ale skoro do tej pory nie zauważyłem takiego zjawiska to każe mi podejrzewać że coś z tym układem ograniczania prądu w tej zasiłce jest nieklawo. Prób z oscyloskopem nie zrobię głównie dlatego że nie mam bazy porównawczej a nie chce mi się jej sporządzać jedynie dla zrozumienia jakiegoś starego ATX-a :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Ty masz zasilacz - my możemy jedynie wróżyć z fusów:

- ograniczenie ustawione na inną wartość - tamte pozwalają np pracować z poborem 450W na 300W zasilaczu do czasu zadziałania zabezpieczenia termicznego a ten nie?

- wyschnięte lekko kondensatory w przetwornicy - przez co napięcie spada pod obciążeniem bardziej niż powinno.

Reply to
Michoo

Dnia Sat, 2 Jul 2011 21:01:30 +0200, Jacek Maciejewski napisał(a):

Odseparowałem nózkę 16 od reszty układu i podłączyłem zworką do masy. Zasilacz zachowuje się bez zmian z czego wynila że ten ogranicznik prądu nie jest przyczyną dziwnego uruchamiania się zasilacza. Jeśli nie to co? Pytanie pozostaje otwarte :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Sun, 03 Jul 2011 13:46:55 +0200, Michoo napisał(a):

Masz na myśli te 320uF/200V ?

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 03.07.2011 13:55, Jacek Maciejewski pisze:

Te 200V jest trochę dziwne (spodziewałbym się 50V), ale jeżeli one są na wyjściu to tak - te.

Reply to
Michoo

Dnia Sun, 03 Jul 2011 14:43:24 +0200, Michoo napisał(a):

Acha, to zapewne masz na myśli kondensatory filtrujące napięcia wyjściowe

12, 5 i 3,3 V. One tam mają z reguły koło kilkuset mikrofaradów na kilkanaście woltów. Jeden wydał mi się podejrzany, wymieniłem na wszelki wypadek ale nic to nie dało. A wszystkich mi się nie chce, przynajmniej na razie :)
Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski nabazgrał(a):

To jeszcze układ kontroli napięć - często realizowany na LM339

Reply to
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.