Zasilacz AT/ATX przerobka umozliwiajaca regulacje napiecia

Przydalby mi sie wydajny pradowo zasilacz +12V z mozliwoscia regulacji napiecia. W zwiazku z powyzszym mam pytanie: czy probowal ktos przerobic stary zasilacz AT/ATX tak, aby istniala mozliwosc plynnej regulacji napiecia

2-12V np. za pomoca potencjometru lub lepiej skokowo (conajmniej 64 wartosci). Czy wogole jest sens sie do tego zabierac? Jakie sa szanse? Jak sie do tego zabrac?
Reply to
Grzesiek
Loading thread data ...

Grzesiek napisał(a):

Zabrac sie do tego najlepiej w postaci znalezienia zasilacza - koniecznie sprawnego, bo potem wrozenie z fusow co jest nietentego. Zasilacz domyslam sie ze znajdziesz TANI a wiec np badziewny codegen itp. Na dziendobry trzeba mu pozmieniac wiele elementow na sensowne, bo przy stalym obciazeniu moze sie usmarzyc... Ja robilem z Codegenow 300 i 350W ladowarki aku/zasilacze 12v. Po pierwsze - wywalamy cala elektronike od zabezpieczen nad-napieciowych (stado zenerek od napiec wyjsciowych do wejscia blokowania ka7500) Po drugie - wyrzucamy wszystko po stronie wtornej... diody prostownicze, itd. Wstawiamy diode typu 4060 lub lepsza (40A 60V shotky podwojna) na uzwojenia te ktore robily za 12V, ale sciezek uzywamy od 5v Z 5v zawsze idzie dzielnik spowrotem do KA7500 do feedbacku - dajemy tam potencjometr. Ja chyba mialem tam 47k, dalem w to miejsce 220k potencjometr. Dlawik wyjsciowy przewinalem - im wieksza jego indukcyjnosc tym lepiej w sumie, bo orginalny na uzwojeniu od 12v ma za cienki drut, a na uzwojeniu od 5v za niska indukcyjnosc... I zbyt duze szpilki napieciowe na diodzie powstaja. Na wyjsciu trzeba powiesic jakis opornik mocy - aby prad w spoczynku byl na poziomie przynajmniej 0.2A - bo inaczej zasilacz dostaje "czkawki" i zamiast dawac np 3v to daje impulsy 20v o srednim wypelnieniu 3v...

Mi udalo sie uzyskac regulacje 2-20v, prad (zaleznie od napiecia) ogromny. Bez obciazenia kreci bez problemu rozrusznikiem w aucie, prad ladowania aku przy okolo 14.5-15v bez problemu 20A. Wszystko to po wymianie:

- gretza sieciowego na 7A bo orginal byl 2A i wybuchl ;)

- kondensatorow po stronie sieci na 105'C i wieksza pojemnosci

- tranzystorow taktujacych (nie pamietam co wsadzilem)

- diody podwojnej prostowniczej na wyjsciu 4060

- pogrubienie sciezek (zwlaszcza masy, ktora lubiala sie gotowac w dziwnych miejscach)

Regulacja napiecia bardzo stabilna - ustawilem sobie potencjometrem

13.8v, podpielem 4x 55W halogen 12v, spadlo do 13.5v, z czego podejrzewam ze wiekszosc na kablach polaczeniowych. Podlaczalem radia samochodowe, CB - zadnego nietypowego piszczenia czy szumow nie stwierdzono.
Reply to
BartekK

Miales duzo szczescia bo problemem jest znalezc odpowiedni zasilacz do przerobki - trafo do takiego zasilacza o duzej wydajnosci powinno miec uzwojenie 12v nawiniete tak samo jak 5v , tymczasem 99% ma uzwojenia 5v np drutem 5X0,6mm a 12v juz tylko 2x0,6mm. (a spotkalem sie i z takim starym zasilaczem (jeszcze z czasow xt) w ktorym

5v nawiniete bylo tasma a 12v drutem 2x0.5mm) . Najlepiej chyba byloby albo przewinac trafo albo przerobic ktorych z nowych zasilaczy ktore maja juz duzo wieksza obciazalnosc na linii 12V.

pzdr

Reply to
Przemek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.