Zasięg pilota IR - dobranie parametrów odbiornika IR w

Pracuję nad poprawą zasięgu (kąta widzenia) pilot-magnetowid. Wiele urządzeń ma znakomitą łączność pilot-odbiornik podczerwieni w sprzęcie RTV - można "strzelać" pilotem po ścianach i bez problemu taka transmisja jest odbierana przez odbiornik podczerwieni. Inne urządzenia są strasznie mizerne i trzeba dokładnie celować pilotem na odbiornik aby urządzenie było w stanie odebrać rozkaz z pilota. Obecnie w magnetowidzie mam jakiś egzotyczny odbiornik IR "1DHR38" Komunikacja pilot-odbiornik IR jest mizerna - trzeba bezpośrednio celować w magnetowid pilotem aby ten odebrał rozkaz.

Po przebadaniu porównawczym pilota tego magnetowidu z innymi pilotami, które lepiej się "dogadują" ze swoimi odbiornikami wynika, że "rozsiew" podczerwieni tego pilota (sprawność emisji podczerwieni) jest podobna. Badanie przeprowadziłem za pomocą scalonego odbiornika podczerwieni podłączonego do oscyloskopu i strzelałem w niego podczerwienią z pilotów i badałem "chwytanie" odbiornika takich wiązek IR. Wyniki były zbliżone. Piloty z urządzeń o znakomitych polach łapania pilota i pilot mojego "wąskiego" magnetowidu miały podobne pola widzenia się z odbiornikiem Po takim eksperymencie wykluczam lipną diodę nadawczą w pilocie. Wszystko wskazuje na to, że to wina "wąskiego" odbiornika IR w magnetowidzie. Wynika, że ten odbiornik pracuje na 38kHz (oznaczenie odbiornika oraz notka w instrukcji serwisowej magnetowidu, gdzie podają F0 = 38 kHz) - dodatkowo to założenie potwierdza rezonator ceramiczny 1216 (1216J Murata seria G) kHz użyty w pilocie -> 1216: 32 = 38 Teraz powstaje pytanie, którego odbiornika mam użyć na podmiankę oryginalnego odbiornika aby uzyskać lepsze pole widzenia IR? Przykładowo dla 38 kHz znalazłem takie:

formatting link
Zastanawia mnie co są warte z tej listy odbiorniki IS1U60 (zasięg 3m) i IS1U621 (zasięg)8m) Z charakterystyk pola widzenia obu odbiorników z noty firmowej wynika, że IS1U621 ma mimo większego zasięgu także większe pole widzenia. Myślałem, że im większy zasięg tym te pola będą węższe (analogia do wiązek pola w antenach). Zastanawia mnie czemu IS1U621 jest tańszy od IS1U60 mimo większego zasięgu?

A może niewarto przepłacać i kupić zwykły TFM1380T? Jakiś inny? Lepszy? No chyba, że te pierwsze wymienione odbiorniki są warte swej ceny? Ktoś eksperymentował z odbiornikami aby uzyskać jak największe pole widzenia? Chodzi mi o to aby w końcu magnetowid zaczął mi widzieć pilota w całym pokoju, bo obecnie to jest żenada.

Reply to
Andrzej Litewka
Loading thread data ...

Jesteś pewny że ten układ dostarcza na wyjściu sygnał TTL?

formatting link
- opisują go jako przedwzmacniacz.

Jeżeli na wyjściu mają być poziomy TTL to najprościej TSOP1738 lub SFH506-38, do nabycia w większości sklepów "osiedlowych" i to taniej niż na stronie którą przedstawiłeś (3.5-4.5pln).

Reply to
Ostry

"Ostry" news:cvdq3o$30d$ snipped-for-privacy@korweta.task.gda.pl

Tak. Sprawdzone oscyloskopem, TTL jak w mordę strzelił :)

Sprawdzone masz je? Chodzi mi o to aby dać mi przykład sprawdzonych modeli odbiorników IR, które pracują w sprzęcie, który słynie z dużego kąta widzenia podczerwieni pilota.

Reply to
Andrzej Litewka

Andrzej Litewka się wziął i wyklepał:

Na SFH506-3x bardzo dużo ludzi budowało odbiornik ir do peceta - był napisany plugin do Girdera który wymagał minimalnej liczby elementów sprzętowych, żadnych mikrokontrolerów itp. MIałem coś takiego i łapało przepięknie.

Chodzi mi po głowie inna sprawa - być może Twój odbiornik jest cofnięty wzgledem panelu przedniego, i może pomoże np zamontowanie go poza obudową, tak żeby promienie ir dochodziły do niego ze wszystkich stron?

Reply to
scx

formatting link
ę poza tematem, ale na tych układach zrealizować można czujniki korzystające tylko z promieniowania odbitego - z czułością nie ma problemów, zerknij na sposób montażu i opis. Są dosyć popularne w OTV. BTW próbowałem tylko TSOP-y, układów SFH506 jakoś nigdy nie spotkałem (mówię o 2-3 małych sklepach, może po prostu nie było ich na "wystawie").

Jeśli chodzi o kąt widzenia to większe znaczenie niż typ czujnika mógłby mieć sposób wykonania panelu czołowego (rozmiary okienka/oddalenie od niego czujnika). Ogólnie nie znam sprzętu który "słynie z dużego kąta widzenia" ;).

Reply to
Ostry

Teraz powstaje pytanie który punkt odbiornika "TSOP1738" to ta "soczewka" w którą należy celować? W pdf-ie

formatting link
nie bardzo jest to ligiczne dla mnie. Wywnioskowałem, że największą czułość bedziemy mieli gdy pilotem będziemy "strzelać" prostopadle do większej scianki gdzie jest taki wypłukły grzbiet. Jest gdzieś łopatologiczny rysunek? Bo w takim SFH506 widać taką soczewkę i tam jest to logiczne, a w TSOP1738 można dwojako interpretować, że np. trzeba puszczać wiązkę z góry (bo patrząc z góry na postawiony w pionie odbiornik widać jakby połowę czoła (soczewki) diody LED. Jednak zakładam drugą opcję, że będzie analogicznie jak SFH506 (?) czyli strzelamy prostopadle do boku o największej powierzchni z wypukłym garbem (?) Pytam, bo chciałem wiedzieć jak najlepiej od razu ustawić odbiornik w magnetowidzie aby najlepiej zbierał.

Reply to
Andrzej Litewka

Faktycznie, też nie zauważyłem żadnej wzmianki.

Na to wygląda - w ten sposób są one umieszczane w OTV. Zerknij też na

formatting link

Reply to
Ostry

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.