Żarówki w USA świecą jaśniej?

astro <r.ziomberWytnij@stop_dla_spamu!astronomia.pl> napisał(a):

Przy tym czyli przy czym? Rzucasz stwierdzenie bez podania założeń i przytaczasz prawo ignorując wielkości których ono dotyczy. Pominąłeś rezystancję. Nagrzewa się bardziej przy tej samej rezystancji. A ona nie jest taka sama. Przecież przy niższym napięciu musi być ona niższa aby zachować tę samą moc.

Reply to
Grzegorz Niemirowski
Loading thread data ...

Tomasz Wójtowicz wrote in <news:kls2jc$f29$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl>

Racja, stwierdzilem totalna bzdure. Moc obydwu zarowek jest identyczna, praca pradu elektrycznego w rezystorze zamieniana jest na cieplo. Takie same wiec dla obydu zarowek. Mea culpa.

Reply to
astro

Grzegorz Niemirowski wrote in <news:kls49a$o8r$ snipped-for-privacy@news.icpnet.pl>

Dla pradu stalego: Q = R I^2 t Q = (U / I) I^2 t = U I t = P t

Moc w obu przypadkach jest taka sama.

Ma odpowiedz byla ewidentnie nieprzemyslana, mea culpa.

Ton obydwu wypowiedzi w tym watku uzytkownika Stachu Chebel wydaje mi sie jednak nadal bardzo niestosowny.

Reply to
astro

Grubsze włókno można podgrzewać do wyższej temperatury przy zachowaniu podobnej trwałości.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Am 30.04.2013 07:03, schrieb Michał Lankosz:

Żarówki w USA mają grubszą spiralę (przy tej samej mocy), w związku z czym mają większą efektywność. Po naszemu: żarówki na 230Vpromieniują więcej w niewidzialnym spektrum niż te na 120V.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Waldemar Krzok" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

To może pójść dalej (tak, wiem, że są halogenowki, i takie tam), i wiszącą na suficie stówkę 230 zastąpić nie stówką 115, tylko 12, albo nawet lepiej

6V ? :))
Reply to
Anerys

Am 02.05.2013 11:45, schrieb Anerys:

Tylko wtedy potrzebujesz grubsze kable lub straty w doprowadzeniach wzrosną. Czyli po naszemu: jak sie nie łobrucisz to rzyć z tyłu.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Waldemar Krzok" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

Cuś w tym stylu :) Jakieś trafo, przetwornica, cóż, zawsze coś kosztem czegoś - a przy 110 to nie ma strat na kabvlach, nie muszą byc grubsze? Cóż, racja, semper in asinum reversusque... (by google translate, więc tłumaczenie z pewnością sempiterny warte) :)) A jeszcze wyżej organu nie podskoczysz :)

Reply to
Anerys

W dniu 2013-05-02 11:25, RoMan Mandziejewicz pisze:

Ale to zmieni temperaturę barwową, a według przytoczonej dyskusji w Wikipedii jest ona taka sama.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dnia Thu, 2 May 2013 11:45:51 +0200, Anerys napisał(a):

Kto wie, moze i tak.

Zauwaz ze w wielu przypadkach jest tak robione.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:1qlou799cirft.1jz4vyyq6d870$. snipped-for-privacy@40tude.net...

No, ale żeby to było w takiej samej skali, żeby było jak to porównać. Ja sobie niby mógłbym halogenika 230 zamknąć w jakiejś małej banieczce, a takiego 12 w dużej... ale chciałby porównać identyczne wymiarami żarówki z identycznymi, lub bardzo podobnymi (by widoczna długość obiektu) włóknami. Skoro miałem już w łapie żarówkę 24/60W o identycznych wymiarach jak ta na

230 (no, ja wiem, że średnica włókna i podwójnie zwinięta spirala, takie tam), to chciałbym je porównać, tzn. 24/60 porównać z 230/60. Na swojej centrali miałem gniazdka 24V przemiennego, wpinało się lampę, jak trzeba było coś pogrzebać przy urządzeniach. 230 (wtedy jeszcze 220) też było, ale BHPowcy by się pluli, gdybysmy te na 230 podpinali.
Reply to
Anerys

Dnia Thu, 2 May 2013 13:23:45 +0200, Anerys napisał(a):

Sie tak wprost chyba nie da, bo wlokno na 230V musi byc dluzsze

formatting link
ECO SST 35 W 12 V GY6.35

670 lm 670 lm 4000 h

formatting link
ECO SST 33 W 230 V G9

460 lm 460 lm 2000 h

Teraz tylko transformator o sprawnosci 90% i mozna oszczedzac.

Ale najpierw sprawdzic wersje 6 i 24V

wiecej

formatting link
Ale od ilosci mozna zwariowac :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:xizeisewvdo3$.1aug0mvholmva$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Wiadomo! Jednak włókno na wyższe napięcie jest po prostu bardziej pozwijane, co wychodzi w sumie tak, jakby było mniej pozwijane grubsze, na niższe napięcie. Myślę, że ewentualne rozbieżności mieszczą się w zakresie błędu statystycznego.

Im więcej się oszczędzi, tym zapewne lepiej...? :) Nic jednak za darmo, nawet w puzon na Ząbkowskiej późno wieczorem...

Nie zgłaszam sprzeciwu :)

Do wyboru, do koloru :)

Da się przeżyć :))

Reply to
Anerys

No chyba nie - wprawdzie gęstość energii na gram włókna jest taka sama ale na pole powierzchni już nie. Ponieważ żarówka traci większość energii promieniując a nie przez konwekcję to mniejsza powierzchnia = cieplejsze włókno. Przyjmując, że sprawność rośnie wraz z temperaturą włókna (hint: halogen) to w tych dwóch przykładach całkowita wypromieniowana energia będzie taka sama, ale spektrum będzie przesunięte na korzyść grubszego włókna - więcej w zakresie widzialnym.

Trzeba by teraz jeszcze dogrzebać się do tego czy podniesienie prędkości parowania spowoduje większą stratę żywotności niż podniesie ją większa grubość włókna.

Reply to
Michoo

Użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:

Sprawność żarówki rośnie mniej więcej z czwartą potęgą temperatury - nie trzeba istotnie zmieniać temperatury barwowej żeby uzyskać zauważalnie lepszą sprawność - w końcu jak na opakowaniu żarówki masz napisane "2900K" to nikt termostatem temperatury włókna nie stabilizuje Żarówki na 110V mają kilkadziesiąt do stu kilkudziesięciu stopni więcej na włóknie - okiem trudno rozróżnić która jest na 110V a która na 230V.

Następny schodek temperatury barwowej w technice oświetleniowej to 3200K

- halogeny 1000 h.

Reply to
invalid unparseable

Żarówki, poza wykonaniami specjalnymi (żarówki długowieczne) i żarówkami silnie przewoltowanymi (np. Nitraphot czy stare projektorowe) nie ulegają znacznym zmianom ze względu na parowanie wolframu - podstawowym czynnikiem ograniczającym ich żywotność jest rozrost ziaren we włóknie. I tu również grubsze włókno oznacza większą trwałość.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Thu, 02 May 2013 20:26:03 +0200, "Dariusz K. Ładziak" napisał(a):

No tak, tylko ze 20% wieksza sprawnosc to 5% wieksza temperatura (o ile to prawda z tym wykladnikiem), tylko ze 5% z 3000 to 150K.

No to faktycznie 150 wiecej wychodzi w polowie..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.