Żarówki w USA świecą jaśniej?

Natknąłem się na kalkulator cd->lm:

formatting link
samym dole jest tekst: "As a point of reference, a standard 100W light bulb typically is rated at around 1,700 lumens in North America, and around 1,300 lumens in 220V areas of the world" O co chodzi? Dlaczego przy niższym napięciu żarówka ma większą efektywność?

Reply to
Michał Lankosz
Loading thread data ...

Michał Lankosz wrote in <news:klnjag$oas$ snipped-for-privacy@somewhere.invalid

Zgaduje: 100W zarowki na 110V przepuszczaja prad o wiekszym natezeniu niz te na 220V. P = U * I moc = napiecie * natezenie Obydwie sa 100W, napiecie jest nizsze, wiec musi wzrosnac natezenie. Zgodnie z prawem Joule'a wlokno zarowe nagrzewa sie przy tym bardziej.

formatting link
'a_(pr%C4%85d_elektryczny)
formatting link
Ale to tylko wyjasnienie oparte tylko na mojej intuicji...

Reply to
astro

Użytkownik "Michał Lankosz" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news:klnjag$oas$ snipped-for-privacy@somewhere.invalid...

Efektywność żarówki powiązana jest z jej trwałością. Można zrobić żarówkę która będzie świeciła 100 lat i taką która będzie świeciła 100 godz. Podając

1000godz trwałości dla żarówki na 230V uwzględniamy też ilość włączeń. A jak wiadomo żarówki palą się podczas włączania (prąd udarowy). Przy niższym napięciu zasilania żarnik jest grubszy, więc bardziej odporny na przepalenie. Porównaj sobie halogeny w takiej samej obudowie na 230V i 12V. Aaa i nie wiem jak jest trwałość żarówek na 110V.
Reply to
Desoft

W dniu 2013-04-30 08:18, Desoft pisze:

Żarówka "przewoltowana"? Czyżby w stanach ludzie częściej wymieniali żarówki? Bo rozumiem, że przewoltowanie żarówki powoduje wzrost efektywności świetlnej.

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 2013-04-30 08:02, astro pisze:

A co z rezystancją? Jest odpowiednio mniejsza. Opierasz się na wzorze Q=RI^2t, ale podaną mamy tylko moc, czyli RI^2=P, a zatem wydzielone ciepło Q=Pt. Czyli przy 110V jak i 230V wydzielą takie samo ciepło... na rezystancji. Na razie nic to nie daje.

Reply to
Michał Lankosz

Użytkownik "Michał Lankosz" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news:klnjag$oas$ snipped-for-privacy@somewhere.invalid...

Stawiam, że 1 świeca produkująca 1 stopę dalej natężenie = 1 lumen z ameryki jest trochę inna niż 1 europejski lumen z 1948 ustalony przez CIPM.

Reply to
Ukaniu

Dnia Tue, 30 Apr 2013 07:03:04 +0200, Michał Lankosz napisał(a):

If you know beam angle. A ta wiazka zazwyczaj ma zmienna jasnosc w zaleznosci od kata..

Grubszy drut jest bardziej odporny i umozliwia wieksza temperature.

Ewentualnie ... przyjeli inne standardy, zarowka zyje krocej, ale swieci jasniej. Ale nie zawsze tak bylo:

formatting link
Kto wie czy im napiecie nie pomaga - ja w koncu nie wiem - maja 110,

115 czy 120V ? Moze robia zarowki na 110, a mierza przy 120 ?

J.

Reply to
J.F.

ŻENADA!! Jak chcesz zgadywać, odsyłam do najbliższej kolektury Lotto. A jak po prostu nie wiesz, to się tu zapytaj, a nie wypisuj idiotyzmów. Albo podłącz se najpierw tę żarówę do baterii 1.5V. Może coś ci się we łbie rozjaśni.

Reply to
Stachu Chebel

Chodzi o to, że głupoty wypisują. A głupki to łykają, bo tak jest NAPISANE w linku.

Reply to
Stachu Chebel

Dnia Tue, 30 Apr 2013 10:23:07 +0200, Waldemar Krzok napisał(a):

Waldku, ale u mnie w samochodzie wszystkie sa normalnie wlaczane i tez rzadko wymieniam :-)

IMO - najczesciej padaja przednie halogeny mijania i drobnica w desce. Reszta bardzo rzadko. Kierunkowskazy tez rzadko. Aczkolwiek w niektorych przerywaczach maja komfortowe warunki pracy.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2013-04-30 10:17, J.F. pisze:

I ma większą powierzchnię emitującą światło.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dnia Tue, 30 Apr 2013 10:56:32 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

A to akurat chyba nie. Wolfram w temperaturze X promieniuje z jednostki powierzchni iles tam, wiec 100W zarowka powinna miec powierzchnie taka sama, chyba ze temperatura inna.

Wlokno zwiniete w spiralke, wiec to troche zmienia ... ale w obu zwiniete :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Paweł Pawłowicz" snipped-for-privacy@wnoz.up.wroc[kropka]pl> napisał w wiadomości news:klo102$6fi$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

A to mi się nie zgadza. U 2x w dół to I 2x w górę aby P=const (R 4x w dół) I 2x w górę to chyba *) przekrój 2x w górę czyli średnica i obwód sqrt(2) razy w górę. Przekrój 2x w górę to R/m 2x w dół. Aby mieć R 4x w dół to też długość 2x w dół. Powierzchnia to obwód razy długość - wychodzi mi sqrt(2) razy w dół.

*) chyba bo nie obowiązuje pewnie zachowanie A/mm2 gdyż raczej chodzi o uzyskanie tej samej temperatury, a to nie będzie prosta zależność od A/mm2 bo dochodzi kwestia powierzchni odprowadzającej ciepło. Pewnie będzie trochę inaczej, ale i tak sądzę, że końcowa powierzchnia wyjdzie mniejsza.

Jeśli faktycznie żarówki 110 mają większą skuteczność to może przyczyną jest to, że grubszy drut można rozgrzać do wyższej temperatury przy zachowaniu tej samej żywotności. Schodząc do 0,01V i grubego pręta może dało by się go jeszcze bardziej do białości rozgrzać bez ryzyka przepalenia. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Na stronach Osramu nie znalazłem odpowiedniego katalogu, ale Tungsram ma całkiem przejrzysty:

formatting link
2

100W, 120/125V - 1560lm (1000h) 230V - 1340lm (100h) mniejsza różnica niż 1300 i 1700, ale jest, także w innych mocach.

Swoją drogą myślałem, że Tungsram upodobnił nazwę do Osramu (jak Panascanix itp.) tymczasem nazwa firmy Tungsram pojawiła się wcześniej, jeszcze w 19-tym wieku :)

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 2013-04-30 12:57, Michał Lankosz pisze:

Zjadło zero, miało być 1000h.

Reply to
Michał Lankosz

Jakie konkretnie glupoty wypisuja?

formatting link
dlaczego zarowka z US 25W zasilana napieciem 120V ma mniejsza wydajnosc swietlna od zarowki europejskiej 25W zasilanej

230V. Dlaczego zarowka z US 100W zasilana 120V ma wydajnosc wieksza niz zarowka europejska 100W zasilana z 230V. Tylko sie nie migaj i nie odwracaj kota ogonem jak zwykle. Wiesz albo nie wiesz? Proste pytanie.
Reply to
Leming Show

Użytkownik "Michał Lankosz" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news:klnjag$oas$ snipped-for-privacy@somewhere.invalid...

Tu jest dyskusja na zadany temat:

formatting link

Reply to
t-1

W dniu 2013-04-30 20:40, t-1 pisze:

Dyskusja jest. Wyjaśnienia nie ma :-(

Pozdrawiam, P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Stachu Chebel wrote in <news: snipped-for-privacy@e13g2000vbn.googlegroups.com>

Sam jestes zenada. Uzywajac slowa "zgaduje" wyraznie zasugerowalem, ze moja odpowiedz jest tylko niezbyt przemyslana sugestia, nie "prawda objawiona" w tej kwestii. Z ciekawoscia oczekiwalem komentazy w tej sprawie. Stanowi to wiec sfego rodzaju forme pytania. Szkoda tylko, ze Ty nie potrafiles tego odczytac.

O czcigodny i śfiatły medrcze, czy mukbys urzyc sfej wielkiej madrosci, by ośfiecać niom innyh? Szkoda, rze uzywasz sfego geniuszu tylko do oslepiania inych jego blaskiem.

Wystarczy pszejżeć Twoje posty w archiwum grupy, by stfierdzic po ciaglych wycieczkach personalnych, ze jako czlowiek jestes sfrustrowanym HAMEM i PUSTAKIEM, nie umniejszajac Twojemu doswiadczeniu i wiedzy.

PS. Szczesze fspulczuje Ci, ze musisz na tym ziemskim padole pzebywac z tak nikczemnie glupimi i niedorozwinietymi w poruwnaniu do Ciebie osobnikami. Pszynajmniej mozesz sobie z nih trohe posmiac.

PPS. Wspulczuje rufniez Twoim pracownikom. Wygladasz na sfrustrowanego szefa, ktory na dodatek co jakis czas przechodzi okres. Badz wymagajacy i sprawiedliwy, a nie przemadrzaly i wynosny.

PPS^2 Szpecjalnie pisze niepoprafnie, bys mukl mi wytknac, ze jestem kretynem i miaÓ na to namacalny dowut. Masz jak efidentnie widac racje.

EOT

Reply to
astro

W dniu 2013-05-01 23:31, astro pisze:

Przecież palnąłeś astronomiczną głupotę, panie astrofizyku. Według ciebie moc przy niższym napięciu oznacza większe natężenie (to jest prawda), ale potem stwierdzasz, że większe natężenie oznacza większą moc. Czyli moc daje większą moc. Ile? Ze 100W wycisnę 150W???

Problem żarówki od strony materiałowej opisują skomplikowane zależności, a niektóre z nich są w potędze 13,8. To jest dużo trudniejsze niż Gie em eM przez eR kwadrat.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.