zarowki trafia szlag - dlaczego

Moze to grupa nie do konca wlasciwa ale jest tu sporo magikow wiec moze ktos pomoze W domu podlaczonych jest w podwiedzanym gzymsie 8 lamp. Wczesniej byly to lampy na zarowki halogenowe 230V - wszystkie zarowki trafial szlag z czestotliwoscia 2 tygodniowo!!!! Po zamianie lamp na lampy na zarowki zwykle 230V - te tez trafia szlag z podobna czestotliwoscia.

Co jest grane nie wiadomo. Poczatkowo myslelismy ze halogenki 230V to po prostu lipa ale okazuje sie ze zwykle zarowki wkrecane w tym miejscu tak samo czesto padaja. Co to moze byc? Ma ktos jakis pomysl?

Reply to
piwnica (onet
Loading thread data ...

zmierz napiecie w oprawce. na 99% jest tam 400V zamiast 230 == ktos podlaczyl zamiast zera i fazy dwie fazy... Znaczy dupa nie elektryk.

Reply to
Marek Lewandowski

Nie wierzę w 400V - za długo żarówki wytrzymywały. Ale w jakieś cuda z niepodłączonym zerem - kto wie...

Albo tak paskudne warunki pracy (za gorąco) że nie wytrzymują.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz pisze:

Albo coś przerywa - wtedy też żarówki szybko padają, bo zbyt często/długo są w stanie nagrzewania/stygnięcia, zamiast stabilnie pracować.

Reply to
BartekK

Żadna ciekawostka. Grubszy drut. Mnie też się przepalały halogeny na 230V. Teraz sie nie przepalają. Kupiłem drogie markowe.

Reply to
Tomek

Witam Kolegów. Co doradzicie? Potrzebuję zrobić przetwornicę Uwe=10-28.8V, Uwy=5V, Iwy,max=70mA przeważnie 20mA. Kilka przetwornic już popełniłem, ale uważam iż wiedzę nt. mam i tak za małą. Potrzebne gotowe rozwiązanie z konkretnymi elementami. Docelowo ma przejść badania na CE z resztą układu. Układ ma być produkowany w ilości kilkaset sztuk rocznie. Siema, K.

Reply to
John Smith

Te po dolarze mają żenujące parametry.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Przepraszam za to zamieszanie, poszło jako podwątek a miał być oddzielny. Zdążyłem skasować, ale chwilę później sieć padła. Niech tak zostanie. Już włączam się do dyskusji.

W układzie występują dwa napięcia 5 i 3.3V. Stwierdziłem, że 3.3V zrobię przez LDO z 5V. W urządzeniu występuje radiówka na CC1100, przetwornica nie może siać naokoło. Trzeba będzie zrobić filtr tętnień z prztwornicy. Te 5V będę musiał ostatecznie stabilizować. Zasilane jest z tego LCD i zmieniałby kontrast. Stabilizator liniowy nie jest dobrym rozwiązaniem, w obudowie wydzieli się łacznie 1.68W. To już coś jest. Pomysł z gotowym modułem jest niezły. Roman, co to znaczy "żenujące parametry"? K.

Reply to
John Smith

Bez znaczenia.

[...]

Może być.

Czyli trzeba zrobić dobrą, zwartą (w sensie objętości) konstrukcję i zamknąć ją w blaszane pudełeczko.

Step-down raczej nie wymaga dodatkowego filtra.

Po co? Przecież będziesz miał stabilizowane.

?

Scalone przetworniczki to zazwyczaj izolowany flyback - z natury dający duże zakłócenia na wyjściu. Jeśli do tego nie będzie miała metalowej obudowy - będzie siało. Trudno za dolara nawet Chińczykowi zrobić coś uczciwego - elemeny są droższe. Dobre elementy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bawiłem się już przetworniczkami serii DCR TI, ale na prąd wejściowy nie zwróciłem uwagi. Cenna uwaga. K.

Reply to
John Smith

Pytanie dalej otwarte, co tam wsadzić? Przydało by się kilka opcji. K.

Reply to
John Smith

Już podałem to co jest tanie i o akceptowalnej jakości: LM3578A.

To przekop się przez katalog Maxima - mają mnóstwo rozwiązań mikromocowych. Ale wyjdzie drożej. National ma jeszcze LM5009 z całkiem przyzwoitą sprawnością przy niskich prądach...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.