Zaklocenia

Powitanko,

Pacjent to prosty Atmelek 89c2051, jest na malutkiej plytce, gdzie wlasciwie miesci sie tylko jeszcze kwarc. Przewody krotkie. Oczywiscie zasilanie poblokowane pojemnosciami, wejscia - diody odpowiednio do masy i Vcc + zenner. Programik pracuje, wszystko fajnie, moze tak biegac calymi tygodniami... az do wlaczenia stacji lutowniczej. Co ktores wlaczenie/wylaczenie program idzie w maliny:-( Ja wiem, ze rezygnacja z watchdoga, to, hmm, "smiala" decyzja;-), ale ja nie o tym. W przyplywie desperacji owinalem uklad metalowa siatka drobnooczkowa, oczywiscie umasiona i dalej to samo. Koraliki ferrytowe we wszelkich mozliwych miejscach i kombinacjach - to samo. Komorka polozona bezposrednio na ukladzie nie robi mu krzywdy (ale monitor to z 1m zakloca jak diabli). No i teraz pytanie, ktoredy to jest zaklocane? Oscyloskop mam marny i jak mu sie nie poda gdzie szukac, to nic nie wykryje, a juz napewno nie glicza (chyba, ze sie akurat trafi).

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

Pawel "O'Pajak" pisze:

Zasil układ z baterii. Jak nie przestanie chodzić w maliny znaczy że powietrzem też :). Jak przestanie - to tylko przewodzone po zasilaniu :)

pozdrawiam yes

Reply to
Yes

a jak z resetem? podciagnales go do masy? sprobuj zewrzec na probe z masa i wtedy zobacz czy reaguje

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Obstawiam petle na pcb. Niektóre struktury maja skłonność do zatrzaskiwania się, jeśli pojawiają się piki napięcia na nogach, które przekraczają zasilanie w którąś stronę. Miałem taki przypadek w Motoroli HC705. Ale poradziłem sobie ;P

P.S. Zenerka to jak 2 diody zabezpieczające, nie trzeba dawac od masy. Diody zabezpieczające krzemowe nie zabezpieczają przed zatrzaskiwaniem. Kondensatory blokujące nogi i/o (jako i) mogą czasem bardziej zaszkdzić niż pomóc, zależy

Reply to
A. Grodecki

Powitanko, Dzieki wszystkim za odzew i cenne wskazowki.

Nie ma, miedzy rzedami nozek biegna 2 sciezki - masa i zasilanie i tylko przez dlugosc procka. Na tym posadzilem pojemnosci. Krocej sie nie da.

Zgodnie z sugestia Yesa pociagnalem uklad z baterii. Dalej to samo.

Zmieniles na PICa?;-)

Fakt:-)

To jakie, schottky? Koraliki ferrytowe sa. Czy ekranowanie to musi byc z jakis okreslonych materialow? Moze siatka z mosiadzu nic nie daje? Kurde, ale sobie narobilem, goscie wlaczaja swiatlo w biurze i uklad glupieje, reaguje dopiero za 4 razem (i potem dziala). Gdyby sie resetowal, to nie byloby problemu (oczywiscie reset przez 1k do masy jest). Mam nauczke, ze bez watchdoga sie nie robi, ale i tak chcialbym poznac przyczyne "dziwnego" zjawiska.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

Ja nie mówię, że zasilanie jest złe, tylko że jest gdzieś pętla na której indukuje się zakłócenie. Nie musi wchodzić przez zasilanie. To akurat najłatwiej przewidzieć.

na PICa zmieniłem potem, w ramach ujednalicania systemów. A wcześniej poradziłem sobie na drodze główkowania i modyfikacji układu wejść. Fala w kablu spowodowana zwarciem kontaktronu zatrzymywała zegar po wejściu przez nogę przerwania a scalak zaczynał pobierac kilka razy więcej prądu.

Schottky. Zatrzaśnięcie nastąpi już przy 0.5V spokojnie. Więc zwykłe odpadają.

To wchodzi przez kable na pewno. Może kondensatory puszczają?

I tak masz szczęście że układ nadal działa - czyli zatrzaśnięty nie jest. Wdog załatwiłby sprawę, jeśli oczywiście nie skasujesz całego RAM-u bez sensu na starcie, bez sprawdzenia warunków.

A moze wcale nie głupieje z powodu zakłóceń, tylko z błędnej interpretacji jakiegoś stanu logicznego na którymś wejściu hę? To częsty błąd. Może masz jakieś napięcie na granicy tolerancji albo statycznie albo dynamicznie?

Reply to
A. Grodecki

entroper napisał(a):

Z drugiej strony - używałem ponad 20 modeli PIC-ów, każdy w wielu wersjach krzemu. "Niegrzeczne układy" - sterowanie elektromagnesami, kilkuamperowe PWM-y, zakłócenia w sieci zasilającej, zwieracze, kontaktrony, linie długie, duże prądy impulsowe biegające pod i nad procesorem. Do tego zasilania i temperatury w pełnym zakresie. Nigdy żadnych problemów. No, raz, ale to była moja wina a probnlem polegał na niewłaściwej pracy wbudowanego ADC czasami. Ale na błędach w Atmelach poległem. Stąd moja niechęć do tej badziewiastej firmy. I nigdy więcej nikt mnie nie namówi.

Myślę że dałoby się te Twoje układy odpalić i na nie usprawnionych PIC-ach. One nie były wadliwe, tylko mniej odporne.

Reply to
A. Grodecki

Powitanko, Dzieki wszystkim jeszcze raz, troche sie przy okazji nauczylem dzieki Wam. Problem wydaje sie byc rozwiazany. Pomogly transile 5V na liniach wejscia, czyli na 2, trzeci dla pewnosci poszedl na zasilanie. Reszta linii ma wewnetrzne pull-upy, ale dla pewnosci podwiesilem do + przez 4k7. Teraz nie wzrusza go 10m kabla w petli i odpalanie w niej stacji lutowniczej, krzesanie iskier toroidem 120W i wiertarka na wolnych obrotach:-)

Myslalem, ze to o szybkosc "szczotkow" chodzi. Ale z nimi tez poproboje. Ze tez producenci nie moga tego upakowac w strukturze, moze nie wytrzymywalyby tyle co zewnetrzne, ale zawsze to cos.

Nie, testowane sa tylko te 2 linie, trzecia to wyjscie, reszta nie bierze udzialu w zabawie.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

entroper napisał(a):

Źle zrozumiałeś.

Reply to
A. Grodecki

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

No widzisz :)

Reply to
A. Grodecki

Odwazny jestes uzywajac wewnetrznych pull-up. Ja przestalem ich uzywac daaawno temu - procki ST6 (swoja droga bardzo odporne na zaklocenia byly) potrafily sie zawieszac bez pull-upow. Do dzis pamietam ze w pdfie mialy napisane R=50-200k.

Reply to
Jerry1111

Jerry1111 napisał(a):

Ja używam tylko w ekstremalnych sytuacjach, gdzie każdy opornik zajmuje za dużo miejsca a sprzęt nie jest krytyczny. Warto zauważyć, że wewnętrzne 'opornki' włączają się dopiero po wykonaniu odpowiedniego rozkazu. Cały czas podczas resetu oraz do końca inicjalizacji na nodze jest wysoka impedancja albo "coś". I może tak być, że na przykład silnik ruszy na parędziesiąt milisekund...

Reply to
A. Grodecki

Dokladnie.

AFAIR ST6 mialy input + pullup defaultowo _po_resecie_ . Brac poprawke na moja pamiec na to, ze bylo to prawie 10 lat temu ;-)

Reply to
Jerry1111

Jerry1111 napisał(a):

A w trakcie resetu, co było? :)

Reply to
A. Grodecki

Przeciez pisze brac poprawke na pamiec. A jak kogos interesuje, to ST62T20 i ST62T65 - tyle jeszcze (az) pamietam.

Procek nie do zabicia przez EMI/RFI. Po prostu pracowal wszedzie, nie to co Atmelki ;-)

Drugi dobry byl PIC17C756 - tylko w pozniejszych egzemplarzach nie dalo sie zaprogramowac epromu ;-)

Reply to
Jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.