Zagadka - czemu i czego detekcja się dzieje?

formatting link
test miernika-loggera nasłonecznienia. mały kalkulatorowy panelek słoneczny skierowany w okno dwuszybne, obciążony symbolicznie rezystorem 5k i podany na wejście przetwornika procka atmega8, za dnia mierzy do 2,6V, w nocy zero ale nie zawsze. czasem pokazuje miliwoltowe piki, na poziomie 1-3 jednostek rozdzielczości przetwornika (do 1023). Czemu? szum procka? zakłócenia? procek ma tantala 5u. przed nim zasilacz trafo 4W 7,5V i 7805(stabilizator, wsęsie). czy też może to detekcja jakichś kwancików? jeśli tak, to jakich?

(pl.sci.fizyka & pl.misc.elektronika)

Reply to
bujnos
Loading thread data ...

Użytkownik "bujnos" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:hoqsp3$i1k$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Przecież w nocy też się daje robić zdjęcia, a więc jakieś tam "pojedyńcze" fotony wybijają elektrony z fotoogniwa. Nawet gdyby było całkiem ciemno, to istnieje jeszcze promieniowanie tła i cząstki wysokoenergetyczne także będą wybijać elektrony.

Reply to
Marcin Wasilewski

Użytkownik "bujnos" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:hoqsp3$i1k$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Moze jakis kot Ci do okna zaglada, a wiadomo, ze kotu oczy swicom ;-) A na powaznie, moze jakies odbite swiatla samochodu czy cos.

Reply to
Ghost

bujnos pisze:

Zasłoń czarnym papierem i zobaczysz czy to światło z zewnątrz, czy szumy układu.

Reply to
Cezary Grądys

Daj rezystor 15k, to moze sie dowiesz cos wiecej :-)

J.

Reply to
J.F.

i pare uF rownolegle

Reply to
JarekC

Taaa ... to niech może w ogóle odłączy to ogniwo skoro wynik eksperymentu musi pasować do teorii :-)

Reply to
Tomy M.

Użytkownik "Tomy M." snipped-for-privacy@ansibl.com napisał w wiadomości news:hov11g$j39$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

sprawa się wyjaśniła o tyle, że nie są to zakłócenia z układu. co to jest - nie wiem, filtrów nie mam więc nei sprawdzę. w detekcję pojedyńczych cząstek nadal nie chce mi się wierzyć ale dopisałem licznik i fakty są takie że cos ten przetwornik łapie, im bliżej północy tym mniej, sytuacja z okolic dwudziestej była chyba taka, że szum miał wyższy offset i wtedy tych detekcji było sporo mimo ciemności "na oko" (co kilkanaście sekund). głęboką nocą - raz na kilka minut. a zawsze byłem przekonany że to oko jest czulsze niż krzem.

Reply to
bujnos

Ciekawi mnie, jak wyglądają te szumy dla pochmurnego i czystego nieba. (może to światło odbite od chmur) Jak lubisz sie bawić, możesz jeszcze wstawić panel słoneczny w tubę z czarnej tektury. w ten sposób ograniczysz pomiar do kierunku. Może znajdziesz cwaniaczka z noktowizorem i lampą podczerwieni ;)

Reply to
JarekC

No nie - a jak robia noktowizory ? :-)

Krzem jest tez czuly na bliska podczerwien, ktorej oko nie ujrzy.

A tam u ciebie .. to moze byc cokolwiek, moze byc np indukcja z telefonu gsm, albo stale oswietlenie szczatkowe ktore trafia akurat w prog miedzy stanami przetwornika ADC. Podlacz sluchawki lub wzmacniacz audio, moze cos sie wyjasni.

J.

Reply to
J.F.

Jesli do okolic polnocy jest wiecej a pozniej mniej to ewidentnie jest to skorelowane z jakas ludzka aktywnoscia, ale ktoredy to sie nie dowiemy, bo ekserymentator za bardzo cedzi infromacje.

Reply to
Ghost

Może to być również oświetlacz w paśmie podczerwieni stosowany przy kamerach do monitoringu, daje mocną dawkę podczerwieni. Czasami sotsuje się takie nie przy kamerach lecz jako samodzielne duże lapmy mocowane w kilku punktach posesji. Widać je w lustrach, gołym okiem. Bezpośrednio patrząc są całkowicie niewidoczne.

Reply to
Tomy M.

Użytkownik "Tomy M." snipped-for-privacy@ansibl.com napisał w wiadomości news:hpc9i8$p13$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Te z kamer sa widoczne golym okiem - ale to nie rozwiazuje zagadki, ze czym glebsza noc tym mniej zdarzen.

Reply to
Ghost

Ghost pisze:

Oświetlenie na czujnik ruchu?

@Bujnos Dopnij procesor przez max232 do komputera i zliczaj dokładnie te impulsy

- może z wykresu w czasie coś wyjdzie.

Reply to
Michoo

Użytkownik "Michoo" <michoo snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:hpci7t$19i$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Sugerujesz poszukiwania w stylu SETI?! ;-)

Reply to
Tomy M.

Użytkownik "Ghost" snipped-for-privacy@everywhere.pl napisał w wiadomości news:hpc9u9$hp9$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Niekoniecznie, widziałem takie które gołym okiem były niewidoczne, ale w lustrze było je widać ...hmmm do końca tego nie rozumiem.

Reply to
Tomy M.

Tomy M. pisze:

Tańsze. I z większą od 0 szansą na powodzenie.

a) może wyjdzie, że wskazania są całkiem losowe - wtedy obstawiałbym zmiany w poziomie szumu na granicy czułości przetwornika - np wiele urządzeń które generują interferujące ze sobą zakłócenia - może jakieś dudnienia powstają? b) może wyjdzie, że zakłócenia są w miarę regularne - można wtedy szukać co za obca istota je nadaje (ew, choć to mniej prawdopodobne - jakie to może być urządzenie) c) lubię wykresy ;)

Jeszcze mi tak do głowy przyszło - wysterować tym ogniwem tranzystor, żeby mieć wzmocnienie sygnału i zobaczyć jakie to są zmiany - bo jeżeli to są oscylacje na poziomie 0.1 LSB w okolicy progu przełączania to wykrycie co to może być bardzo trudne.

Reply to
Michoo

Proszę

formatting link

Reply to
bujnos

tu jeszcze ładniej

formatting link
ta dziura ok pierwszej to - podejrzewam - brak chmur. ogniwo legło na dnie blaszanej puszki, wystawione na niebo i może czubki koron drzew, przed oknem parking i blok naprzeciwko, w polu widzenia latarnia sodowa ale puszka osłaniała przed jej światłem

Reply to
bujnos

Użytkownik "bujnos" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:hpksv4$5mo$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Czyli promieniowanie odbite od chmur... (?)

Reply to
Tomy M.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.