Zadania :-)

Loading thread data ...

Witam,

na ostatnich zajeciach z architektury systemow komputerowych (obejmuje on m.in. uklady kombinacyjne i sekwencyjne) na UWr. kilku moich studentow stwierdzilo, ze dla wlasnej satysfakcji chcieliby cos sobie w domu polutowac i przekonac sie, ze to, czego sie ucza faktycznie dziala. Mam jednak klopot z zaproponowaniem im ciekawych ukladow. Przez ciekawy rozumiem:

a) nietrywialny, tj. by jego zbudowanie dalo komus satysfakcje; b) mozliwy do samodzielnego zaprojektowania przez studenta; c) mozliwy do wykonania z podstawowych ukladow TTL/CMOS; d) _tani_, chetni beda to budowac za swoje pieniadze i nie otrzymaja za to punktow (albo otrzymaja bardzo malo) , bo nie robia tego w ramach przedmiotu. Chca atrakcji, to je dostana. ;-)

Jesli macie jakies ciekawe pomysly, to prosze o podzielenie sie nimi ze mna; oczywiscie autorstwo propozycji zostanie w pelni zachowane, ja -- po sprawdzeniu spelnialnosci warunkow -- je im tylko przekaze.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Krzysztof Kucharski

Witam

Niech sobie zaprojektuja i wykonaja np 1 bitowy prosty mikroprocesor (cos jak cd4500, mc14500). Sam kiedys chcialem sie w takie cos pobawic :-)))

Pozdrawiam

Marcin Odrzywolski

Reply to
Marcin Odrzywolski

On Behalf Of Piotr Wyderski

A ile różnych ma być? Numero uno. Kalkulator z użyciem 74181.

Numero duo. szyfrator z użyciem 7486.

Dalsze numero niech wymyslą lepsi z włoskiego ;-)

pzdr Artur

PS Jeśli zbyt skrótowo, to mogę rozszerzyć.

Reply to
ziel

Wed, 22 Oct 2003 20:46:28 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Piotr Wyderski" snipped-for-privacy@ll.replies.to.the.group> wyslala do portu

119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Hehe, tak dla porzadku zapytam, ktory to rok studiow ? :-))))

Reply to
BLE_Maciek
23 Oct 2003 02:08:49 +0200 jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@poczta.onet.pl (ziel) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Numero trio - prosty komputer na kostkach TTL. Przy okazji bedzie sie mozna pozbyc starych szaf, przeznaczajac je na obudowe ;-)))

Reply to
BLE_Maciek

Mi przyszło do głowy - zrobić jakies 2 albo 4 bitowe ALU? Może lepiej 2 bitowe, mniej roboty będzie.

Reply to
jerry1111

On Behalf Of jerry1111

Idziemy dalej w kierunku rozwijania umiejętności pracy zespołowej. Niech jedna grupa zrobi ALU, a druga na tych ALU - kalkulator. ;-)

pzdr Artur

Reply to
ziel
Reply to
Piotr Wyderski

To akurat pierwszaki, jeszcze im sie chce i sami sie napraszaja o dodatkowa robote. ;-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski
23 Oct 2003 11:48:34 +0200 jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@poczta.onet.pl (ziel) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A trzecia w ramach nauki prac mechanicznych wezmie dwa-trzy arkusze blachy i zrobi obudowe ;-))

Reply to
BLE_Maciek

Celem przedmiotu jest wprowadzenie przyszlych informatykow teoretycznych do podstaw konstrukcji sprzetu cyfrowego, stad zajecia te sprowadzaja sie do intensywnego kursu teorii jezykow regularnych (tu rozpoznawanych za pomoca ukladow co najwyzej sekwencyjnych) bez uzycia lutownicy (bo i po co im ona?). Stad jego program nie obejmuje budowania czegokolwiek. O uklady o ktore zapytalem poprosilo mnie kilku studentow podczas przerwy, bo chcieliby sie pobawic na wlasna reke. Zaproponowalem im pare ukladow, ale zabraklo mi pomyslow na atrakcyjne (z ich punktu widzenia) zabawki, wiec zapytalem tu, moze ktos konstruowal jakies cudo, by zainteresowac dzieciaka elektronika. Cos w tym zlego, ze pytam co ciekawego mozna polecic hobbystom?

Zdecydowanie sie nie _oplaca_, mozna znacznie taniej i latwiej kupic go na bazarze.

Z zaprojektowaniem nikt najmniejszego problemu nie ma, problem z tym, czy to bedzie spelnialo przedstawione warunki.

Obserwowanej bardzo silnej dominacji wszystkich konkursow, zawodow i innych turniejow informatyki teoretycznej oraz przygotowania (wraz z Poznaniem) fundamentow dla prawa i towarzyszacej mu infrastruktury kryptograficznej? :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.