z innej beczki... jakie najsilniejsze zrodlo swiatla UV?

... czy istnieje cos, co swieci w UV, naprawde mocno (powiedzmy 10000 lux (dziesiec tysiecy), i jest stosunkowo niewielkie.

Jakies lampy, moze palniki, wyladowcze ?

pozdr.

Reply to
Sundayman
Loading thread data ...
Reply to
Marek Dzwonnik

Lux to UV to bedzie trudno zastosowac. Poza tym to jednostka natezenia oswietlenia - wystarczy dobre skupienie.

Tradycyjnie - palnik rteciowy.

J.

Reply to
J.F.

Oczywiście tylko jest problem z wielkością. To Słońce. Jakbyś napisał do czego ci to potrzebne to może byłoby łatwiej coś podpowiedzieć. Tomek

Reply to
Tomek

dzieki z namiar na te lampy... Co prawda rteciowe zapewne emituje UV, ale i widzalnego niemalo...

A do czego... Hm. Projektor z matryca DLP. Chodzi o to zeby wyswietlac obraz w UV. No, taka potrzeba :) Ale, to pomysl na razie...

pozdr.

Reply to
Sundayman

Nie tak duzo.

No to masz jeszcze dwa problemy - jaki zakres UV i z czego optyka. Palnik rteciowy daje UV-C [250nm], szklo niestety UV-C dosc dobrze pochlania, plastiki sie degraduja.

J.

Reply to
J.F.

no i jeszcze pomyśl o zabezpieczeniach, bo inaczej będziesz miał kłopoty z odszkodowaniami dla tych wszystkich oślepłych. Przy takich strumieniach światła masz oślepnięcie zagwarantowane. Polecam poczytanie normy IEC0825-1. Dotyczy co prawda światła skolimowanego, ale o nieskolimowanym też tam piszą. M.in. jest określona dopuszczalna moc promieniowania w zależności od długości fali i czasu ekspozycji. Dla UV jest tego cholernie mało.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

tiaa... no nie spodziewam sie, zeby bylo tak prosto... Moze w ogole sie nie da. Faktycznie problem z optyka bedzie powazny... O ile idzie o oslepianie :) , hm, to oczywisicie projektor mialby rzutowac obraz (UV) na powierzchnie, na ktorej dopiero powstawalby obraz (powiedzy - jakas substancja silnie swiecaca w UV), ale , w dalszym ciagu moze byc tego UV za duzo dla wzroku...

No, zobaczymy, moze byc tak, ze pomysl padnie :) Zobacze, jak bede mial ten projektor DLP do eksperymentow...

Jeszcze raz dzieki za uwagi...

pozdr.

Reply to
Sundayman

jeszcze autopoprawka. Norma nazywa się IEC70825-1. Gdzieś tą 7 szlag trafił. Jak masz taką konstrukcję, to musisz dobrze zaekranować źródło UV od otoczenia i mieć grube szkło wchłaniające UV tam, gdzie luminofor jest. W każdym razie chłopcy od CE będą się cieszyć ;-) Optyka ze szkła kwarcowego powinna załatwić sprawę.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Nie jest to moze czyste UV, ale calkiem mocno swieca stare kwarcowki, grzejac sie przy tym jak smoki.

Reply to
aml

grzeje się z powodu promienników IR :

W tych kwarcówkach był stosowany palinik ASH-400. Mam większego brata o oznaczeniu ASH-700 /pewnie cyferki oznaczają moc? / Jakbyś był zainteresowany to proszę na priva.

Reply to
DaNsOuNd

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.