YPbPr (Component Video), co to za sygna?

Cześć. Chciałem się zapytać o tzw. sygnał YPbPr (Component Video). Szukam takich informacji jak ten sygnał fizycznie wygląda. W opisie znalazłem tylko że jest to sygnał analogowy i można nim przesłać obraz w jakości HD. A interesuje mnie jak co jest przesyłane tymi trzema przewodami. Gdzie jest synchronizacja. Z jaką częstotliwością? Czy jest to coś podobnego do tych które występują w Composite Video (zespolony sygnał wizji)?

Reply to
slawek7
Loading thread data ...

W dniu 2011-04-16 16:10, slawek7 pisze:

Tak, to jest podobne do Composite Video.

Kanałem Y (luminancja) przesyłany jest czarno-biały obraz z synchronizacją. Jeśli Y podłączysz do wejścia Composite, to po prostu zobaczysz czarno-biały obraz na ekranie.

Pb i Pr przesyłają natomiast składowe wektora barwy. Synchro tam chyba nie leci.

Przestrzenie barw YPbPr oraz RGB są sobie równoważne, tzn. istnieją macierze izomorficznego przekształcenia jednego w drugie.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Na tak ale jeśli to ma być HD to pewnie z inną częstotliwością? Ale czy poziomy są takie jak CVBS?

Reply to
slawek7

KB = 0,114 KR = 0,299

Y' = K_R * R' + (1-K_B-K_R) * G' + K_B * B' P_B = 0.5 * (B'-Y')/(1-K_B) P_R = 0.5 * (R'-Y')/(1-K_R)

gdzie R', G', B' poziomy kolorów, Y' luminancja, P_B, P_R komponenty B-Y i R-Y odpowiednio. Sync ramki leci po luminancji z częstotliwością taką, jaką trzeba (zależy od tego, co się chce).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2011-04-16 16:59, slawek7 pisze:

Po podłączeniu Y do Composite jasność jest normalna, więc przynajmniej na Y poziomy są takie same. Jak z PbPr to nie wiem, bo OTV nie reaguje na podłączanie ich do wejścia Composite.

Synchronizacja jest oczywiście proporcjonalna do obrazu. Ja testowałem dwa tryby, podłączając Y do Composite:

576i (czyli normalny B/G/D/K, 15625 Hz) wszystkie telewizory wyświetlają cz-b 576p (czyli 31050 Hz) jeden telewizor nie łapie synchronizacji, drugi wyświetla... dwa obrazy cz-b obok siebie, czyli jego wewnętrzny generator łapie co drugi impuls

nie mam sprzętu z wyjściem HD, więc nie testowałem jak to działa.

Ciekawe jest, że YPbPr jest jedynym wyjściem analogowym, które może przenosić HD. SCART RGB mogło by, ale z założenia jest ograniczone do 576i.

Podobno jakość obrazu jest trochę lepsza na YPbPr niż SCART RGB, bo YPbPr jest mniej podatny na rozjeżdżanie się składowych w domenie czasu. Oczywiście widać to dopiero, gdy kabel ma z 10 metrów.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Możesz zsumować komponenty na opornikach. Będzie trochę nie tak jak trzeba, ale powinno być w miarę ok. Wzory podałem w innym poście. Oryginalnie musisz trochę pododawać i poodejmować na wzmacniaczu operacyjnym o odpowiednim paśmie. Są specjalne wzmacniacze video do tego. Mają też 75 omów Rout.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

To jeszcze daj w drugą stronę czyli YPbPR -> RGB i YPbPr -> Composite Video.

Reply to
Mario

W dniu 2011-04-16 18:48, Mario pisze:

Co, Wikipedię wyłączyli?

formatting link
Do Composite łatwo nie zsumujesz, ponieważ Composite potrzebuje koloru

*zakodowanego* kodowaniem PAL, SECAM albo NTSC.
Reply to
Tomasz Wójtowicz

Zsumować do czego? Przecież nie do Composite. Composite oczekuje sygnału zakodowanego w PAL, SECAM albo NTSC, więc na pewno nie pomoże tu proste sumowanie na opornikach.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Faktycznie, dokładny opis znajdziesz w Wikipedii :-))

Ale warto wspomnieć,że sygnał YPbPr ma dużo wspólnego z RGB. M.in. to, że łatwo jest przekształcić go na RGB, a uzyskiwane rozdzielczości są podobne to tych, przy 'pędzeniu' monitora z RGB.

Dzięki braku modulacji sygnałów chrominacji (jak np. w PAL dla Composite), pasmo może być bardzo duże, a co za tym idzie, można też uzyskać wiele trybów pracy i rozdzielczości.

-jeżeli urządzenie ma wyjścia RGB i YPbPr, to sygnały na tych wyjściach mają te same parametry dla częst.H,V.

-większość projektorów LCD ma możliwość wpuszczenia na gniazdo VGA sygnału YPbPr prostym przewodem, gdzie te trzy sygnały są po prostu podawane na kolejne wejścia R,G i B.

-spotkałem się również z monitorami LCD z taką możliwością pracy, chociaż jest to raczej rzadkość.

Reply to
Ktos

Nie. Zsumować miałem na myśli do RGB. Trzeba tylko z Y zrobić G, bo na ogół tam oczekuje się synca. Inaczej trzeba dać sync splitter.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2011-04-17 19:19, Ktos pisze:

natomiast w złączu SCART też można niestandardowo przesyłać YPbPr, przy czym przyporządkowanie pinów jest takie:

G -> Y R -> Pr B -> Pb

ciekawy jestem czy urządzenia to obsługujące dopuszczają np. progressive scan (576p) lub HD, bo jak już pisałem, SCART RGB oficjalnie nie pozwala na więcej niż 576i

Reply to
Tomasz Wójtowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.