Wysychanie elektrolitów

Witam nazbierało mi się trochę zapasów kondensatorów elektrolitycznych i ni etylko różnych producentów niektóre jeszcze z roku 78 :-) musze zrobić porządki i powyrzucać starocie i wszelkie "przydasie" i nieprzydasie jakie elektrolity zostawić i z którego roku max i jakie elementy jeszcze ulegają starzeniu i nadają się do utylizacji i ogólnie co warto trzymać a co nie ??? pozdrawiam

Reply to
Szumek
Loading thread data ...

Z moich obserwacji wynika że kondensatory aluminiowe wysychają gdy pracują w urządzeniu, w dużych temperaturach (blisko zasilacza lub w zamkniętych obudowach). Od leżenia w szufladzie nic wielkiego się im nie dzieje - mam też takie w szufladzie i działają dobrze... Problem w tym że w przeciętnym dziś urządzeniu masz kondensatory o dużych wartościach, małym napięciu przebicia i bardzo małych gabarytach - te z szuflady z 78 roku będą mieć małe wartości pojemności i duże rozmiary - często też zbyt duże napięcia: nie było wtedy urządzeń na napięcia zasilające 3,3V albo 2,5V - typowe napięcia pracy dzisiejszej elektroniki.

Wczoraj wymieniałem dwa kondensatory w zasilaczu sieciowego switcha

16-portowego - dwa kurduple 105'C 100uF/6V spuchły, zasilacz 3,3V. Tylko dlatego że miejsca było dużo to wstawiłem taką wielką laskę 470uF/16V z szuflady z lat 80-tych i switch działa bardzo dobrze, ale przeważnie miejsca nie ma tyle aby takiego kloca wielkiego wstawić... Traktuję taką naprawę jako tymczasową i przy najbliższym zamówieniu na digikey.com dodam właściwe kondensatory i wymienię je jeszcze raz, porządnie bo osobiście nie lubię takiego dziadostwa :-)

Generalnie mało co warto dziś trzymać... Elektronika tak się zmienia że co parę lat masz co innego i coraz mniej rzeczy się naprawia a coraz więcej wyrzuca i kupuje nowe.

Reply to
Pszemol

Pszemol wrote: (ciap)

_renowacja_

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Dnia Sat, 22 Sep 2012 13:43:12 -0500, Pszemol napisał(a):

A mialy one w czasie pracy choc 50'C ?

O jednym pisalem - trafilem w szafie na zegar ciemniowy wlasnej konstrukcji. Czas odmierzany na kondesatorze 1uF. Nie uzywany od 20 lat. Odpalony teraz ma kilka % roznicy.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:nkgnvntffe0a.a8472o2djoar$. snipped-for-privacy@40tude.net...

A ja odpaliłem miernik częstotliwości rosyjski który przeleżał jakieś 10 lat w mrocznej piwnicy. Na wyświetlaczu dyskoteka. Pomiar napięć oscyloskopem - potężne tętnienia. Wszystkie elektrolity do wymiany. Niektóre miały zamiast 1000uF zaledwie 10uF.

Marek

Reply to
invalid unparseable

Podejrzewam, że gdyby to był miernik sprzed 30 lat, to by działał.

Reply to
Grzexs

Użytkownik "Grzexs" snipped-for-privacy@gazeta.u-su-nto.pl> napisał w wiadomości news:k3l86u$c2s$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

zapytałem się bo akurat wymieniałem wczoraj elektrolity w zasilaczu w starym generatorze KABID-u PGP i po wymianie wstał i hula :-) generalnie chciałem poruszyć temat starych nieużywanych i z wylutu podzespołów i płyt, częsci i przydasiów przez tyle lat nazbierała się cała piwnica i postanowiłem zrobić z tym porzadek nie mam juz więcej miejsca na magazynowanie tego wszystkiego połowe musze wyrzucić co warto zostawiać z zabytkowych juz części albo ciekawych nowszych bo kupić nowe to nie problem, co ciekawego wypruć z uszkodzonych płyt głównych PC i falowników do silników kilkuletnich uszkodzonych płyt TV kineskopowych i kilka LCD ków

Reply to
Szumek

Jaki jest Włodku związek słowa "renowacja" z fragmentem mojej wypowiedzi jaki zacytowałeś?

Reply to
Pszemol

Switch się grzeje - jest w metalowej obudowie i jest dobrze ciepły. Powietrze wokół kondensatora w zasilaczu może mieć więcej niż 50C.

Zgodne jest to z tym co pisałem wcześniej: kondensator wysycha szybciej gdy jest w warunkach podwyższonej temperatury... W szufladzie czy niepodłączonej płytce jest w temp. pokojowej 20C i tak może sobie siedzieć przez całe lata niewzruszony.

Reply to
Pszemol

Nic. Chyba że planujesz otworzyć muzeum.

Nic. Kilkuletni PC to dziś złom o wartości zero. Ludzie od kilku lat przesiadają się masowo na laptopy i tablety.

Tu nie wiem.

TV kineskopowe - złom totalny. LCD - skatalogowałbym co mam i obejrzałbym ceny tych części na eBay/Allegro. Trudno znaleźć kupca - taka płytka czasem leży mi na eBay 2-3 miesiące zanim znajdzie klienta który się jeszcze będzie targował i nosem kręcił - już się tym nie bawię i jak mam LCD z rozbitym panelem to reszta trafia na złom (recykling).

Reply to
Pszemol

U mnie skupują płyty główne na wagę w skupie złomu mtali kolorowych.Coś ok. 15-20 zł za kg. A stare płyty sporo ważą :-)

Reply to
Jingiel

W dniu 2012-09-23 11:19, Szumek pisze: [...]

Ze starych urządzeń elektronicznych przydatna bywa mechanika. I w zasadzie niewiele więcej.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Temat -> elektrolity -> niektóre dobrze znosza przechowywanie (tak przedpiscy twierdza) ->

renowacja starego sprzetu z zachowaniem wyglądu oryginału ...

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Dnia Sun, 23 Sep 2012 22:49:12 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

No, z TV radze wypruc transformator WN, bo to wkrotce bedzie rarytas ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Szumek" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:505e0269$0$1229$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Uważam, że nic nie warto. Chyba, że do renowacji sprzętu z epoki. A jak już masz koniecznie parcie na bibeloty to trzeba by pomierzyć ESR i sprawdzić czy jeszcze ma sens. Miernik ESR możesz sobie zrobić sam wg wskazówek googla ;-)

Reply to
Ukaniu

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.