Wyprzedzić bezpiecznik

W dniu 2011-02-14 22:13 Waldemar Krzok napisał(a):

Do samej kuchenki wystarczy 16A. Ale na tym samym obwodzie wisi jeszcze obok czajnik elektryczny, lodówka, okap (wiatrak+oświetlenie) i opiekacz. Najczęściej przypadki "wywalenia" bezpiecznika to włączenie _różnych_ urządzeń w różnych pomieszczeniach, np. czajnik, pralka i żelazko. Już nauczyłem żonę, aby chociaż w kuchni nie wszystko na raz pracowało ale to nie wystarcza.

Hmmm, obecnie różnicówki mają wbudowany wyłącznik nadprądowy chyba? Na przykład taka:

formatting link
Wszędzie mam instalację 2-przewodową (L, N+PE) aluminiową więc do tego wydzielonego nowego obwodu kuchni i tak muszę pociągnąć cały nowy przewód np. YdY 3x2.5 (PE połączone z N przed różnicówką).

Reply to
Adam Dybkowski
Loading thread data ...

Ty pierw sprawdź, czy jest możliwość zmiany mocy dostarczanej do mieszkania, lub przejścia na trzy fazy. Masz za dużą moc zainstalowaną w mieszkaniu i albo się ograniczycie albo będzie możliwość dostarczenia więcej. Bo rozdzielisz na obwody i pójdzie ci wkładka topikowa - na razie nie przepala się gdyż jest o 5A większa i pewno zwłoczna (ma ślimaczka na korpusie).

Reply to
Grzegorz Krukowski

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:ijc4eu$gp$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

ewentualnie może pogorszyć co najwyżej :)

cokolwiek tam wsadzisz, jeśli przestanie wywalać przy 20A, prędzej czy później spali się topik. Powiedziałbym nawet, że masz sporo szczęścia, że ciągle wyskakuje Ci ta 20-tka a topik ciągle dobry :) - nie zawsze się udaje osiągnąć taką selektywność.

Zalecam różnicówkę bez wyłącznika nadprądowego - będziesz miał większą swobodę doboru zabezpieczenia, szczególnie w sytuacji, gdybyś za pierwszym razem z nim nie trafił :)

e.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "entroper" <entroper-pocztaonetpeel> napisał w wiadomości news:4d595d7d$0$2438$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Topik będzie ostatni Szybsze będą elektromagnetyczne i wszystkie wywala razem

Reply to
spa

Użytkownik "spa" snipped-for-privacy@am.er napisał w wiadomości news:ijdf44$8lb$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

szybki? no nie wiem :)

Że wywalą razem to się zgadzam. "Zniszczenia" w topiku będą zależeć od rezystancji pętli zwarcia.

e.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "entroper" <entroper-pocztaonetpeel> napisał w wiadomości news:4d5a6314$0$2449$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Prąd zwarcia znacząco ograniczą druty "domowe" Topik będzie się topił dłużej niż 20ms Elektromagnetyczny zadziała w ćwierć okresu (5ms)

Reply to
spa

Użytkownik "spa" snipped-for-privacy@am.er napisał w wiadomości news:ijdoq0$o7n$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

w teorii wygląda to ładnie, jednak praktyka nie do końca to potwierdza, szczególnie w przypadku zwarć następujących w czasie pobierania prądu bliskiego znamionowemu, gdy rezerwa I2t w topiku jest dużo mniejsza.

e.

Reply to
invalid unparseable

Am 15.02.2011 12:42, schrieb spa:

Teoretycznie masz rację, praktyka niestety jest czasem inna. Zdarzyło mi się parę razy, że poszły i topik 35A, i automat 16A, choć szeregowo były.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

PS. A nie, napisałeś że szybka, a nie zwłoczna.

Reply to
Grzegorz Krukowski

W dniu 2011-02-15 09:56 spa napisał(a):

I o to chodziło, dzięki. Czyli jak wyłączą się elektromagnetyczne to topikowy przed licznikiem jednak przeżyje. :) Jak obecnie.

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 2011-02-15 14:18 Grzegorz Krukowski napisał(a):

Mogę wymienić na zwłoczną, nie ma problemu. Jakie takowa ma oznaczenie w sklepie (oprócz prądu 25A i rozmiaru DII)? Ważne aby wyłączyły się S-ki za licznikiem a nie odparował ten topik przedlicznikowy. Oczywiście cały czas mówię nie o zwarciu gdzie płyną gruube ampery, tylko raczej sytuacji przekroczenia możliwości wkładki topikowej o 50-100% conajwyżej.

Reply to
Adam Dybkowski

Tak pi razy oko dla eSek selektywność uzyskasz zchodząc minimum o dwa prądy nominalne niżej, czyli eSka większa powinna być B25, eSka mniejsza powinna być B16 maksymalnie - powyżej zawsze będziesz miał loterię. Oczywiście ciągle myślę o przeciążeniach, bo przy zwarciach to spodziewaj się wybicia obu zabezpieczeń. Mniej więcej tak samo jest dla bepzieczników szybkich. ,,Poprawisz'' sobie selektywność używając bezpiecznika zwłocznego zamiast szybkiego - symbol BiWtz gL-gG (najprawdopodobniej wkładka gdzieś będzie miała narysowaną muszlę ślimaczka).

Reply to
Grzegorz Krukowski

Nie polecam chińskich. Walczyłem z tym niedawno. Wyprało mi całą paczkę chińskich oznaczonych jako zwłoczne, a zachowywały się jak szybkie. Polska produkcja załatwiła sprawę.

Reply to
Desoft

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:ijk35p$hoo$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Przy ograniczonym zwarciu. Przy powolnym przeciążeniu trudno przewidzieć co będzie ostatnie.

Reply to
spa

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:ijk35p$hoo$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

to nie Twój przypadek - raczej wyzwalacze elektromagnetyczne w ogóle nie będą pracować. Tak jak mówią Koledzy - albo S dwa numery mniejszy albo termika silnikowa albo coś dokładniejszego niż bezpiecznik albo nadal będzie loteria :)

Po prostu bezpiecznik, czy to S, czy topik, jest dużo mniej dokładny niż Ci się wydaje, ściągnij sobie dowolną ch-tykę i zobacz jaka jest tolerancja :)

e.

Reply to
invalid unparseable

No właśnie!!! Jeżeli topik jest DII gG/gL na prąd znamionowy 25A i założymy dwukrotne przeciążenie, to z charakterystyki czasowo-prądowej wynika, że wkładka przepali się po około 90s. Teraz bieżemy na warsztat S300 B o prądzie znamionowym 25A Z charakterystyki pasmowej wynika, że zadziałanie przy dwukrotnym przeciążeniu nastąpi w czasie od około 10 do 100s (raczej ten dolny czas to nie będzie)

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że przy braku rozdzielenia obwodów za bezpiecznikiem topikowym "musimy" dać wyłącznik nadmiarowo-prądowy o takim samym prądzie znamionowym. Podsumowując to wszystko, dodanie wyłącznika nadmiarowo-prądowego o charakterystyce B spowoduje, że będzie działał albo topik, albo S-ka- czyli loteria.

Wszystko to jest oczywiście bardzo szacunkowe- poczynając od dokładności odczytów wartości z charakterystyk czasowo-prądowych, poprzez temperaturę w jakiej pracują zabezpieczenia itd

Pozdrawiam Wojtek

Reply to
Wojtek

W dniu 2011-02-18 18:44 Wojtek napisał(a):

O mamusiu, rzeczywiście w praktyce może wyjść z tego kompletna loteria. No to będę musiał zostawić wszystko tak jak jest (przed licznikiem topik

25A, zmienię na wolniejszy; za licznikiem 2 obwody: 20A i 6A), tyle że wymienię stare bezpieczniki automatyczne wkręcane na S-ki B20 i B6. Dodatkowo jeszcze za B20 oddzielę obwód na kuchnię zabezpieczony różnicówką 16A. Powinno zadziałać.

Przy takim rozwiązaniu różnicówka 16A na kuchnię obciążona w 150-200% wywali pierwsza, jak nie to nadprądowy B20 zabezpieczający też resztę mieszkania. Z oświetlenia dużo nie ciągnę więc ten B6 to i tak z dużym zapasem (robią mniejsze na szynę?). Ma to sens? Obym nie musiał tylko przy każdym problemie wymieniać tego topika przedlicznikowego.

Reply to
Adam Dybkowski

Witam, robią mniejsze ale i droższe ok dwukrotnie. Wyłącznik nadprądowy S-301 CLS6-B2 269605 Spotkałem się także z ES-ką C 0,5A ale na szybkiego nie mogę znaleść symbolu.

Reply to
j.r.

Kolego Adamie!!! Różnicówka nie jest od zabezpieczania obwodów przed przeciążeniem czy zwarciem między przewodami czynnymi, służy do zabezpieczenia przed skutkami uszkodzenia np. izolacji i wyłączenia uszkodzonego obwodu.(przy przekroczonych prądach upływu) No chyba że dasz RCD zblokowany z wyłącznikiem nadprądowym, ale tego osobiście nie polecam. Sprawa następna, nie można godzić się na sytuację, gdy zabezpieczenie nadprądowe ma mieć dość częstą przeciążalność obwodu o 150-200% jak piszesz. Spowoduje to szybką degradację izolacji ze względu na permanentne przeciążanie obwodu i co za tym idzie podwyższoną temperaturę. Zabezpieczeniom też to nie wychodzi na zdrowie Zakładam tu milcząco, że nie masz przewymiarowanych o 2 stopnie przekrojów przewodów czynnych. Jeśli mogę coś sugerować, to zrób to raz a porządnie. Różnicówka (i to najlepiej o charakterystyce A) na początku instalacji. Dopiero dalej rozdziel obwody i pozabezpieczaj S-kami o mniejszych prądach znamionowych. To co napisałem to tylko taki punkt wyjścia do konkretnych przemyśleń- za mało danych. (np. jaki układ sieci masz w domu- TN-S czy może TT czy jeszcze inną hybrydę np. z lat 50- tych , jak stara jest instalacja, z czego (miedź czy aluminium) itd, itd) Pozdrawiam Wojtek

Reply to
Wojtek

W dniu 2011-02-19 11:24 Wojtek napisał(a):

Jasne. Tyle że już mam kupioną różnicówkę+nadprądowy (w jednej obudowie)

16A więc pewnie ją użyję.

No właśnie przeciążenie ani nie jest częste ani permanentne. Jak już pisałem, powiedzmy raz w tygodniu przez kilka[naście] minut (aż wyskoczy obecny bezpiecznik 16A starego typu; jak się takie nazywały fachowo?).

Blok z lat 70. W całym mieszkaniu jest instalacja aluminiowa

2-przewodowa, rozdzielona tylko na 2 obwody. Przy okazji remontu kuchni planuję położyć nowe przewody miedziane i wyodrębnić tam trzeci obwód. Ale ze zmianą instalacji w całej reszcie pomieszczeń nie ma szans. Chcę zmienić też stare bezpieczniki elektromagnetyczne na S-ki. Całego mieszkania nie mogę zabezpieczyć różnicówką bo wszędzie mam instalację 2-przewodową. Różnicówka mogłaby być conajwyżej na nową instalację w kuchni.
Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.