Wyłącznik czasowy

Witam :)

Chcę zrobić mały układzik wyłączający mi wentylator w łazience po 20-30 minutach. Wygrzebałem coś takiego:

formatting link
chcę to zasilać tym:
formatting link
że niezbyt mam pomysł jak to wszsytko do kupy złożyć - ma być cały czas do sieci wpięte, czy za wyłącznikiem, czy jak? Chciałbym zrobić tak, żeby układ nie żarł cały czas prądu:

220V ----[wyłącznik]----zasilacz-----czasówka-----silnik ale ten układ wyłącznika musi być uruchamiany impulsem... Poradźcie coś żeby mi dobrze wyszło! PS: trochę się boję tego bezpośredniego zasilania z sieci... co o nim sądzicie?
Reply to
scx
Loading thread data ...

Do generowania opóżnienia i ster. wentylatorem można podłączyć : stabilizator low drop LP2931 procesor PIC12C508 i optotriak. Optotriak mógłby sterować triakem : zał/wył wentylator. Dodatkowo do PIC-a możesz podłączyć optotranzystor żeby włączał wentylator jak w kiblu jest np. włączone światło i wyłączał po 20 min. i jakieś ze 2 przyciski funkcyjne. Najpewniej do zasilania kupić malutki transformatorek i zrobić zasilacz separowany - zawsze to bezpieczniej. Można zrobić i bez PIC-a np na układach CMOS np. monowibratorze CD4047. Włączenie światła wyzwalało by monowitrator na 20 min i załączało wentylator.

swiniaczek

Reply to
swiniaczek

swiniaczek się wziął i wyklepał:

<CIACH>

a moze jeszcze sterowanie myślą? Zależy mi przede wszystkim na PROSTOCIE układu!

Reply to
scx

Jeżeli biosz się grzebać przy 220V, to kup gotowy. Może podejdzie automat schodowy? (musisz sprawdzić czas i reakcję na klawisz)

Władysław

Reply to
Władysław Skoczylas

"scx" snipped-for-privacy@wp.pl napisał;

jeśli nie ma być wpięte do sieci nonstop, to główny włącznik sieciowy wentyla ( i elektroniki sterującej ) powinien być monostabilny ( jak w dzwonku do drzwi ) i zrównoleglony stykami przekaźnika, powiązanego z w.w. sterownikiem. Czyli: wchodzisz do łazienki, wciskasz dzyndzel wentyla -startuje sterownik, przekaźnik i wentyl. Styki przekaźnika zwierają dzyndzel na czas generowania opóźnienia. Po określonym czasie przekaźnik puszcza, odcinając zasilanie sieciowe całości. Czy układ jak na schemacie będzię w stanie wygenerować opóźnienie 30 min? Mam wątpliwości. Dodatkowo trzeba by rozwiązać problem startowania tego opóźniacza w momencie wciśnięcia dzyndzla... Może lepiej - jak radzi przedpiśca - coś na układzie ( układach ) CMOS - bo PIC to chyba lekka przesada...

Bogdan

Reply to
BoDro

Jeżeli ma się doświadczenia kolegi są na poziomie zajęć praktyczno-technicznych szkoły podstawowej, to polecam studiowanie lektury "Zrób sam" Adama Słodowego:)))

Reply to
swiniaczek

swiniaczek się wziął i wyklepał:

Nie no az tak zle nie jest :D Ale sterowanie wentylatorem w łazience mikroprocesorem to już moim zdaniem lekkie przegięcie...

Reply to
scx

BoDro się wziął i wyklepał:

No i to jest rozwiązanie :D DZIĘKI!!! Takie proste i skuteczne że bym na to nie wpadł...

Mam dużo kondensatorów... Przy odpowiednio dużej pojemności myślę że te 15 minut wyciągnę

Proste: włącznik nie jest pojedyńczy tylko podwójny - jeden obwód zwiera napięcie sieciowe, a drugi zwiera wyzwalacz.

Reply to
scx

"scx" snipped-for-privacy@wp.pl napisał:

może być - zasilanie całości też może być bezpośrednie z sieci - bez trafa - zakładając, że ustrojstwo nie będzie bezpośrednio dostępne np .dla dzieci...

Bogdan

Reply to
BoDro

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.