Wylączać światło?

Podobno podczas zalaczania zarowki pobierany jest znacznie wiekszy prad niz w czasie gdy ona swieci Ale o ile wiekszy? Czy to prawda ze nie oplaca sie wylaczac zarowki na krocej niz 6 minut bo jest "nieekonomiczne"?

Reply to
Xerox
Loading thread data ...

W artykule news:cpjqek$h1k$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl, niejaki(a): Xerox z adresu snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

Przyjmij do zalozenia ze masz 1kW halogen ;) ile mocy zuzywa w ciagu 6minut ? jaki musialby byc "prad startowy" aby to zrekompensowac w ciagu powiedzmy tych paru sekund ?

Pozdrawiam

Reply to
Waldeusz

Użytkownik "Waldeusz" snipped-for-privacy@nie.cpam napisał w wiadomości news:cpjrl7$rps$ snipped-for-privacy@news.isp.telenergo.pl...

Przyznam, ze elektryk/elektronik ze mnie zaden. Moglibyscie pomoc? Zalozmy zarowka 60W. Ile to moze wziac pradu przy zalaczaniu?

Reply to
Xerox

Użytkownik "Xerox" snipped-for-privacy@op.pl napisał w

Stań sobie przy liczniku i obserwuj tarczę. W tym czasie niech ktoś włącza i wyłącza żarówkę. Jak zauważysz ten "zwiększony prąd przy załączaniu" to stawiam piwo :-) Ta nieekonomicznośc dotyczy raczej świetlówek, bo rozruch im "szkodzi". Często załączane przepalają się szybciej.

JAck

Reply to
Jacek

Zarowka swieci od razu tak jak ma swiecic. Strat nie masz zadnych (no może minimalnie wiekszy prąd płynie przez kilka ms nim sie zarnik rozgrzeje do temperatury pracy, ale nie sadze zebys przez cale zycie chociazby na piwo z tego wzgledu stracil przy domowych zastosowaniach zarowek).

Co innego swietlowki, czy inne energooczedne zarowki - te na poczatku maja gorszy stosunek swiecenia do ilosci pobieranego pradu niz pozniej - po rozgrzaniu.

Reply to
Tomasz Pyra

nie calkiem. Zarowki najlepiej wogole nie wlaczac. Bo na 99% zarowke szlag trafi przy zalaczeniu.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Nawet kilkukrotnie, ale to trwa bardzo krotko.

Jesli tak, to powodem nie jest cena pradu, lecz zuzycie zarowki wywolane udarem pradowym. Ale nie przypuszczam, by to byla prawda.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

no to mam piwo wirtualne u ciebie. Prad mierzyc trzeba oczywiscie oscyloskopem z pamiecia, ale taka zarowka potrafi nawet > 100A "pociagnac", tylko przez te pare ?s duzo tej energii nie zuzyje.

zarowkom tez

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Rezystancja żarówki na zimno jest około 10x mniejsza niż w warunkach "nominalnych". Zwiększony prąd płynie do momentu ustabilizowania się temperatury skrętki, co dla żarówki 60W/230V nastąpi zapewne w ciągu 1/10 sekundy.

Co do ekonomii to zysk z rzadszych zaświeceń będziemy mieli w rzadszej konieczności wymiany żarówki.

Reply to
Jd.

Waldemar Krzok napisał(a):

Guzik prawda. Właśnie zostałem zmuszony do pomierzenia :) Żarówka 100 W, pomiar RMS 100 próbek/sekundę, sieć na której mierzę czasem prądy rozruchowe. Maksymalny prąd 1.6 A. RMS liczone za okres ( OIDP, a w dokumentacji DMMa szukać mi się nie chce ).

Reply to
PeJot

Ale pytanie było o żarówkę halogenową 1000W. Taka żarówka gdy jest zimna ma rezystancję może kilka ohm, po włączeniu przez bardzo krótki czas płynie prąd prawie jak przy zwarciu. Myślę, że może być i 100A, zależy od rezystancji kabli i wydajności zasilania.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Wynalezc gdzies termistor NTC i wsadzic w szereg z zarowka :-) Albo dowolny inny uklad do softstartu..

J.

Reply to
J.F.

Termistor jest do bani, bo sam ciągnie kilka watów.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Paweł Paroń napisał(a):

Ano faktycznie, ale początkowo pytano też o zwyczajną 60 W i to jest bardziej pospolity przykład. Nie mam pod ręką halogena 1kW.

Reply to
PeJot

no to wez 100k probek na sekunde. 100 probek na sekunde to za wolno. Te duze A plyna tylko kilka(nascie) mikrosekund.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

YYYYYYYYY no nie masz piwa - licznik energii elektrycznej nie wykaze praktycznie nic - inercja licznika jest zbyt duza by wykazac nawet znaczny pobor pradu w czasie kilku ms.. A cala reszta to fakt i swietlowki i zarowki nie lubia byc wlaczane - zreszta dotyczy to lamp (kineskopy - wszystkie uklady oszczedzania energii gaszace monitor po 15 minutach... to moze i da korzysc w postaci zmniejszenia poboru mocy ale naklad energetyczny na wyprodukowanie nowego kineskopu a co bardziej prawdopodobne nowego monitora jest wiekszy), wyraznie wzrasta awaryjnosc dyskow twardych podczas rozruchu (zanim pojawi sie efekt poduszki powietrznej) itd... ogolnie jak to mozliwe to najlepiej zostawic wlaczone urzadzenie - zreszta chyba elektronicy z dluzszym stazem obserwuja ze stare urzadzenia dzialaja, wylacza sie na chwile i juz po ponownym wlaczeniu nie dzialaja... i zaczyna dzialac "magia" ;)

Reply to
PAndy

1.6A to by bylo 350W, o ile mowa o 230V. Biorac pod uwage typowe wartosci wspolczynnika alfa we wzorze, to nalezy sie spodziewac ok 10-krotnego wzrostu oporu [niestety - liniowy zakres sie konczy], czyli ok 5A dla zarowki 100W. Samochodowy halogen [55W/14V] to widac jak gasnie, wiec pojemnosc cieplna ma. Rozgrzewa sie prawdopodobnie dlugie ms. Sieciowa zarowka z cienkim drucikiem to stawiam na rzad 1ms ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

Dla ustalenia uwagi:

formatting link

Reply to
Marek Dzwonnik

I z uwagi na moment bezwładności tarczy licznikowej nie zostaną nawet zauważone ....

Reply to
William

mam, bo chodzilo o pobor pradu, a nie energii. Licznik nie mierzy pradu, no moze u babci mierzy, ale nie u elektrykow :-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.