Wykonywanie płytek drukowanych

Witam

Mam takie pytanie, czy udało się komuś w domu za pomocą jakichś środków wykonać maskę bądź metalizację otworów dla płytek drukowanych ??, jeśli tak to czy mógłby opisać jak to wykonać i czy jest to możliwe w domowych warunkach ?

Reply to
Adrian Majchrzak
Loading thread data ...

Użytkownik "Adrian Majchrzak" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:buhqef$2bdd$ snipped-for-privacy@mamut.aster.pl

Metalizacja: Klasyczna metalizacja z uczulaniem powierzchni otworów, cynowaniem i miedziowaniem w warunkach amatorskich nie wchodzi w grę. Ze względu na odczynniki z jednej strony i ze względu na wysokie wymagania co do jakości samego otworu.

Oferowana przez LPKF-a technologia AutoContac polegająca na wtłaczaniu do otworu pasty przewodzącej jest łatwa, szybka i nawet dałaby się wykonać w warunkach domowych, ale odpada ze względu na koszty sprzętu (a i pasta tania nie jest)

Pewne nadzieje można wiązać z metodą nadawania przewodnictwa otworom za pomocą lakieru przewodzącego i następnie metalizacji elektrochemicznej (odpowiednik przemysłowej BlackHole?). Zobacz tu:

formatting link
jak na razie nikt się nie pochwalił, że kupił, zrobił i osiągnął jakeś pozytywne efekty.

Soldermaska: LPKF oferuje folię, która po wyfrezowaniu lub wycięciu laserem, przyłożeniu do płytki i wypieczeniu w piecu staje się soldermaską. Niestety potrzeba do tego frezarki CNC. Zakup frezarki LPKF-a do celów amatorskich mija się ze zdrowym rozsądkiem. Jak grupowy projekt CNC dojdzie do stadium użytecznego to możemy wrócić do tematu.

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Marek Dzwonnik" snipped-for-privacy@message.pl napisał w wiadomości news:400c7df6$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl

Suplement: Ew. można pomysleć o użyciu nitów rurkowych LPKF-a pod nazwą EasyContac

formatting link
Są dostępne w 4 rozmiarach i w cenach dających się jeszcze uzasadnić w budżecie (rzędu 35euro/1000szt). StarterKit złożony z

4x1000nitów + ręczna praska kosztuje ok.200euro.
Reply to
Marek Dzwonnik

Najlepiej drutem 0,3 mm (srebrzanką). Wady: Czasochłonne, wygląd zależy od umiejętności, ale raczej nieciekawy. Zalety: Rewelacyjna pewność połączenia, lepsza niż przy metalizacji otworów.

- mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Soldermaska: Jeśli ma osłonić elementy już po montażu, to w spraju. Można potem ją lutować w punktach lutowniczych. Wygląda ładnie i profesjonalnie. Niestety nie spełnia klasycznej funkcji: nie pomaga podczas lutowania elementów, gdyż nakłada się ją dopiero po montażu.

Reply to
Sylwester Łazar

cynowanie chemiczne jest dostępne jako: seno-3211

formatting link
co do maski to jest nadzieja. sama maska to substancja o konsystencji miodu. nakłada się ją przez sito na laminat potem wstępnie utwardza w piecu (150st). kolejny etap to naświetlanie pozytywowe. miejsca nie naświetlone dają się łatwo zmyć dostępnymi rozpuszczalnikami. zatem technologia nie jest zbyt skomplikowana. nie wiem tylko, czy mozna zakupić ten lakier w małych ilościach i czy nie sa wymagane jakieś specjalne środki ostrozności.

pozdrawiam PC

Reply to
Pablo C

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.