Wyjscie napieciowe -> wejscie TTL (port drukarki PC)

Witam,

Czy ktos z grupowiczow moglby podpowiedziec jak najlepiej podlaczyc wyjscie ukladu na ktorym wystepuje napiecie w zakresie 0-15V na wejscie TTL portu drukarki PC, aby 0.2-0.2 V to bylo zero na porcie, a wiecej to jedynka.

Jako wejscie wykorzystuje sygnaly drukarki (jest ich chyba z 5 - ACK, Paper OUT, itp).

W TTL-ach o ile sie nie myle wejscie "wiszace w powietrzu" (nie podlaczone do niczego) utrzymuje stan 1 i napiecie +5V. W ukladzie na wyjsciu mam kondensator rozladowywujacy sie przez opornik. Oczywisice jak podlacze to bezposrednio do portu to kondesator dostanie ladunek z portu i caly czas bede mial +5V.

Czego uzyc do obserowania napiecia na kondesatorze? Myslalem o tranzystorze polowym. Czy jesli polacze +5V-oporek-tranzystor-ziemia, to w stanie przewodzenia tranzystora napiecie na nim bedzie < 0.2V?

Pozdrawiam. Marcin

Reply to
Marcin
Loading thread data ...

Marcin napisał(a):

Może MAX232?

Reply to
Virus_7

Układ jest bardzo prosty - wykrywacz dzwonka z telefonu na porcie drukarki.

Wygląda tak (prosze się nie śmiać):

na każdym drucie z linii telefonicznej kondensator żeby odciąc stałe napięcie. potem mostek z 4 diód, żeby wyprostować prąd dzwonka, który przez oporek ładuje kondensator do którego równolegle podpięty jest drugi oporek. Na wyjściu mam napięcie z kondesatora (i drugiego opornika).

Układ działa tak (sprawdozne, bez podłacznaia wyjścia do czegokolwiek): Dzwonek dzwoni, kondesator się ładuje przez pierwszy oporek i jednoczenie rozłądowywuje przez drugi. Napięcie na kondesatroze łagodnie, ale szybko rośnie do ok. 15 V i utrzymuje się przez całe dzwonienie. W przerwie między kolejnymi dzwonkami napięcie łagodnie opada (nie sprawdzałem, ale na oko około 0.5 sekundy). Teraz chodzi o to, zebym na porcie drukarki miał jedynkę gdy dzwnoek dzwoni i zero kiedy nie dzowni (albo odwrotnie).

Wszystkie układy z Internetu bazują na fototranzystoze, ale wtedy dostaje się sygnał na każdy okres sygnału dzownienia (18-25 Hz), a ja chciałem dostać jeden ciągły sygnał przez cały czas trwania dzownka.

Włąściwie już dostałem, ale nie bardzo potrafięgo użyć :)

Reply to
Marcin

Rozumię, że kiedy przed diodę transoptora płynie prąd, to tranzystor puszcza prąd, napięcie +5V z portu wejściowego port LPT odkłaa się na oporniku. A jakie napięcie zostanie na tranzystorze transoptora? Czy nie będzie to min. ok. 2*0.7 V? Wg. TTL pewne 0 - to 0-0.8V, więc czy napięcie na transoptora w stanie przewodzenie nie będzie za wysokie?

Transoptorka widzę nie uniknę. A czy można by podobnie zrobić wykorzystując tranzystor polowy, którego bramka obserwowała by napięcie na kondensatorze?

Mam małe kondesatory - zarówno odcinające, jak i łądowany mają po 440 nF. Więc napięcie nie jest duże - do 15V. Wynika z tego oporek 750 Ohm. Będzie dobrze?

Przyznam się, że nie wiem jaki może być maksymalny prąd dzwonienia. Czy oznacza to, że do jego ograniczenia wystarczy opór samej linii?

Reply to
Marcin

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.