Wydłubanie oka IR z urządzenia

Witam!

Czy ktoś próbował wylutować odbiornik IR z urządzenia i podłączyć go za pomocą przewodu np. skrętki utp?

Mam tuner w jednym pomieszczeniu, a potrzebuję nim sterować z drugiego - odległość ok. 20m (radiowe przedłużacze nie wchodzą w grę). Kiedyś coś takiego robiłem, ale na raptem 4m i działało.

Oczko jest chyba typowe, 38kHz - jest szansa że zadziała??

digitech

Reply to
digitech
Loading thread data ...

Jest, transmisja nie jest zbyt szybka, może trzeba będzie dorzucić jakiś rezystor podciągający, wbudowany w TFMS5xx0 ma 100 kΩ.

Reply to
shg

Nie ma. Cholerstwa mocno czule na zaklocenia. Musialbys robic nadajnik linii, a nie pull-up.

Reply to
Jerry1111

Ja też myślę że ma spore szanse zadziałać. Dobrze byłoby przy samym odbiorniku (znaczy tym "oczku") dać na zasilaniu kondensatorek np. kilka uF na 16V, i zamiast skrętki dać koncentryk (jeśli skrętka nie zadziała) - oczywiście wtedy potrzebny dodatkowy przewód do zasilania (bo "oczko" ma 3 piny : plus, minus, i wyjście sygnału).

Oczywiście przyjmuję, że mowa o zintergrowanym odbiorniku, a nie samej diodzie odbiorczej IR , bo wtedy to nie ma szans raczej....

Reply to
sundayman

digitech pisze:

Może wygodniej kupić nowy za 3 złote:

formatting link
To daje już zdemodulowany sygnał. Tak więc żeby nadajnik na drugim końcu go nadał tak jak pilot, trzeba tam przyczepić sterowany tym sygnałem generator 38 kHz.

P.

Reply to
Piotrne

W dniu 2010-09-27 23:25 Piotrne napisał(a):

A czytałeś w ogóle resztę posta? "Mam tuner w jednym pomieszczeniu, a potrzebuję nim sterować z drugiego

- odległość ok. 20m (radiowe przedłużacze nie wchodzą w grę). Kiedyś coś takiego robiłem, ale na raptem 4m i działało."

Samo zakupienie TFMS5360 (czy tym podobnego) i kabla 20m nie wystarczy jeżeli urządzenie miało fabrycznie inny czujnik IR (np. bez demodulatora).

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "digitech" snipped-for-privacy@zmodyfikuj.pl napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:4ca0f06c$0$27027$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Swego czasu wydłubałem diodę z pilota od C+ podłączyłem do 8-żyłowego ekranowanego przewodu którym leciało też audio i video, działało bez najmniejszego problemu, nic nie zakłócało na 15m kabla i myślę ze na 25 też by hulało, pewnie zależy jak pilot mocno "daje"

pozdro blur

Reply to
blur

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl

Może .. światłowód ?

Reply to
ciepelko.pl

a tak w ogóle, za 60 zł (razem z przesyłką) na Allegro można kupić gotowe, radiowe przedłużacze pilota, więc nie wiem , czy warto się bawić...

Reply to
sundayman

W dniu 2010-09-28 08:34 ciepelko.pl napisał(a):

No jak trafisz z prążkiem IR z pilota akurat w okno transmisyjne to jesteś gość. Poza tym cały osprzęt do światłowodu (optyka itd) zje dużo więcej kasy niż sam kawałek szkła. No chyba że piszesz o "światłowodzie" plastikowym ale tu też nie ma o czym gadać przy odległości 20m.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:i7s98v$6av$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

przeczytaj dokładnie posta a potem odpowiadaj

pozdro blur

Reply to
blur

No właśnie, może nie warto dłubać, tylko zastosować gotowe polskie rozwiązanie? Wiem, że wykluczas radiowe przedłużacze, ale może taki pilot Cię przekona:

formatting link
Darek

Reply to
D P

Adam Dybkowski pisze:

Czytałem i dokładnie odpowiedziałem. Należy kupić odbiornik (taki jak w linku), kablem 20-metrowym przesłać zdemodulowany i ewentualnie wzmocniony sygnał (nie 38kHz), na drugim końcu przyczepić generator 38kHz (np. na 555) sterowany tym sygnałem i modulujący nim miganie diody 38kHz. Dioda powinna być sterowana dodatkowym tranzystorem, żeby uzyskać w miarę duży prąd.

Też kiedyś robiłem taki przedłużacz i działał przez kabel na odległość około 10 metrów. Przy czym cały układ był w pudełku razem z odbiornikiem, a na drugim końcu kabla wisiała tylko dioda nadawcza. Czyli przez kabel przesyłał się modulowany sygnał 38kHz "dużej" mocy (bezpośrednio wysterowujący diodę świecącą).

Oczywiście odbiornik i nadajnik należy dostosować do częstotliwości pilota, z którym przedłużacz ma działać. Zrobienie uniwersalnego przedłużacza przekazującego do sąsiedniego pokoju wszystkie transmisje IR może być trudne.

P.

Reply to
Piotrne

Dnia Mon, 27 Sep 2010 21:28:42 +0200, digitech napisał(a):

To może kablowy:

formatting link
"Na zamówienie inne konfiguracje i długości"

Reply to
GLaF

W dniu 2010-09-28 16:34, GLaF pisze:

Dzięki za odpowiedzi. Kilka radiowych testowałem i efekt był taki, że niektóre leżą w szufladzie, a inne sprzedałem za pół ceny na allegro. Doszedłem do wniosku, że szkoda nerwów i czasu.

W budynku o którym piszę, jest bardzo dużo żelbetu na zmianę ze starymi, grubymi i wilgotnymi ścianami - więcej jak pewne że radio nie ruszy. Obstaję przy skrętce, bo taka akurat jest położona - koncentryka też nie wsadzę.

Zrobię po prostu próbę na nawet dłuższym kawałku utp i Wam napiszę.

A teoretycznie czy ma znaczenie to, co puszczę skręconą parą? Czy będzie to skręcony gnd i sygnał, czy gnd i zasilanie, a może sygnał i zasilanie?? a może w ogóle nie stosować parowania i puścić + na biapom-pom, sygnał na bianieb-nieb a gnd na biaziel-ziel....

digitech

Reply to
digitech

Jakim prążkiem? Toż to LED nie laser. Świeciłeś kiedyś latarką w światłowód? Na 20m to na końcu jest jeszcze normalne, białe światło.

Mirek.

Reply to
Mirek

Raczej jakiś tantalowy np. 470n i rezystor np. 100 omów szeregowo z linią zasilającą (kondensator po stronie oczka).

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.