wydajnośc prądowa portów w AT89C2051

Jaka jest wydajność prądowa portu w AT89C2051 w stanie wysokim?

W przejrzanym na szybko PDFie znalazłem jedynie, że: "The Port output buffers can sink 20 mA." i nic więcej. Słówka "sink" w kontekście elektrycznym nie znam, znane mi znaczenia tego słowa nijak do tych zastosowań mi nie pasują (zwłaszcza, że nie jestem jeszcze tak zdesperowany, żeby sytuację jako kanał traktować), uznałem, że 20mA to 20mA, ale najwyraźniej nie miałem racji, ponieważ LED pędzony stanem wysokim wprost z portu ledwie świeci, a z różnych przyczyn muszę go włączać między port a masę. Da się?

J.

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

Powitanko,

Cos mi sie kolacze, ze suma pradow na port nie moze byc >80mA, tak przy okazji. Mozesz z pina dac opornik do + (zrownoleglic pull-upa) i LEDa tak jak chcesz, ale to nieelegancko;-)

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Użytkownik "Jarek P." napisał w wiadomości

"sink" odnosi sie raczej do sytuacji odwrotnej - podlaczasz cos z zewnatrz, wystawiasz 0 i do portu moze _wplynac_ 20 mA. Musialbys raczej poszukac czegos, co ma w nazwie "source current", poniewaz te prady nie musza byc rowne. Oprocz tego, jesli stan wysoki jest wymuszony poprzez zalaczenie wewn. pull-up'a, to on ma raczej dosc duzy opor, czyli niewiele pradu przez niego moze przeplynac. W sumie nigdy nie podlaczalem diod w te strone i nie mam doswiadczenia z takim przypadkiem. Odwrotnie zawsze dzialaly :)

Reply to
mIrO

Użytkownik "Jarek P." <jarek[kropka] snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:dvcmir$7m6$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

W pewnym sensie jest to taki kanał, który przyjmie ten prąd :) Dokładnie to oznacza maksymalny prąd wpływający do wyprowadzenia, a taka sytuacja występuje przy niskim stanie wyjściowym (0V). Drugi koniec LEDy przez rezystor trzeba połączyć z +Vdd. Wtedy świeci się 'odwrotnie' niż chcesz. Wydajność prądowa w stanie wysokim jest niewielka, gdyż jest on wymuszany wewnętrznymi rezystorami podciągającymi. Nie pamiętam, ale coś koło miliampera. Taką budowę mają standardowe '51. Aha, oprócz P1.0 i P1.1! One w ogóle "nie dadzą prądu" w stanie 1.

Trzeba użyć tranzystorki, drivery scalone lub zastosować superjasne LEDy, które zaświecą odpowiednio przy tak małym prądzie.

Michał

Reply to
Michal L

Wysylasz posty z przyszlosci :) Bliskiej, ale zawsze z przyszlosci ;)

Reply to
mIrO

Kilka mA. A wykresy w pdf to nie łaska przestudiować?

sink - czyli wpływający(dokładnie to oznacza wpływać, topić z ang.)

Podłacz LEDa od plusa zasilania do portu przez rezystor i po sprawie.

Reply to
Piotr Chmiel

Michal L napisał(a):

Albo zmienić procesor. :-) AT90S2313 ma praktycznie taki sam pinout jak AT89C2051 (inna jest tylko polaryzacja resetu), a porty I/O są bardziej rozbudowane i pozwalają m.in. na przejście w 3. stan (Hi-Z) albo sterowanie push-pull. Czyli ładnie wystawiana jedynka, do której można normalnie podczepić diodkę z rezystorem do masy. Pullup oczywiście też można włączyć.

Reply to
Adam Dybkowski

Pisałem, że nie mogę, z różnych przyczyn. Nic, będe rzeźbił...

J.

Reply to
Jarek P.

Eee tam. Dać diodę świecącą na czarno i po problemie. Takie diody są dość tanie, a i zwykłe można łatwo 'przerobić' ;)

Michał Lankosz

Reply to
Michal L

Hm..., a jakby podciągnąć zewnętrznymi rezystorkami po kilkaset omów do +5V? Stan niski będzie zwierał diodę. Jest to jednak bardzo mało ekonomiczny sposób i trzeba uważać na sumaryczny prąd portu. Transoptor? Tak tylko daję kolejne możliwości...

Michał Lankosz

Reply to
Michal L

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.