Wydajność podwajacza napięcia

Cześć :)

Potrzebuję z instalacji samochodowej wytworzyć stabilizowane napięcie

16V przy max. 2,2A obciążenia (chcę zrobić zasilacz do laptopa). Byłem na giełdzie i po zobaczeniu cen gotowych przetwornic stwierdziłem, że dużo taniej będzie, jak sam zmontuję coś takiego. Pomysł który mi się od razu nasunął to podwajacz napięcia i jakiś stabilizator. Poszukałem trochę i znalazłem to:
formatting link
Ktoś może powiedzieć, jaką to ma wydajność prądową, ewentualnie co mu zrobić, żeby miał większą (z wyliczeń - poniżej - wynika, że potrzebuję 4A)? Domyślam się, że zwykłe wstawienie przed C2 tranzystora, kluczowanego przebiegiem z NE555, byłoby zbyt proste ;)

Odnośnie wyliczeń maksymalnego potrzebnego prądu, mam nadzieję że jednak czegoś mnie w tym technikum przez cztery lata nauczyli, ale jeśli popełniłem błąd, poprawcie :)

Sprawność stabilizatora: 30% Napięcie wyjściowe podwajacza: ~30V Potrzebna moc wyjściowa: 16V * 2,2A = 35,2W Potrzebna moc podwajacza: 100% * 35,2W / 30% = 117W Potrzebny prąd podwajacza: 117W / ~30V = ~4A

Stabilizator to już mniejszy problem, myślę że LM1084-ADJ spokojnie da radę, ale jeśli macie inne pomysły, piszcie. Ewentualnie jeśli ktoś ma schemat innego, lepszego w tym zastosowaniu podwajacza / powielacza napięcia, albo całego zasilacza, też byłbym zainteresowany.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam.

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

Użytkownik "Adam Wysocki" snipped-for-privacy@studio.tpi.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.gophi.net...

Przez ten kondensator prad plynie w obie strony (w ogole skladowa stala przez kondesator nie plynie), wiec albo ten tranzystor musialby miec dosc maly rezystor jako obciazenie (straty) albo dac pare tranzystorow

A obliczyles moc strat? Jednak chyba jakas cewka bylaby bardzo wskazana.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Tu jest bardziej profesjonalna przetwornica:

formatting link
Powodzenia Roman

Reply to
Roman

Ten temat jest wałkoany tutaj już _codziennie_! Czy tak trudno sięgnąć do archiwum???

Co do proponowanego przez Ciebie rozwiązania - jest totalnie do niczego. Pompy ładunkowe nadają się do małych prądów a już pomysł użycia pompy ładunkowej w połączeniu ze stabilizatorem liniowym jest po prostu nieporozumieniem.

Przetwornicę do zasilania laptopa robisz tanim kosztem na ogólnodostępnych scalakach - choćby MC34063 + jeden tranzystor. Jesli nie potrafisz policzyć/nawinąć dławika - zgłaszasz się np. do mnie i za kilka dni masz gotową przetwornicę za grosze.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A pamietasz RoManie ze teraz bez CE to nie mozna produktu sprzedac ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Adam Wysocki" snipped-for-privacy@studio.tpi.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.gophi.net...

Skąd to wytrzasłeś ? Na stabilizatorze wytraci się max 28V-16=12V. *2,2A= 26W Zatem najgorsza sprawnośc to 16/28 =57% Jednak 26W na ciepło to też niezły, bezsensowny kaloryfer :-)

Sam podwajacz na NE555 będzie wymagał połmostka (np. IRF4905+IRF540) do kluczowania . Diody co najmniej MUR420

Da się to zrobić, ale jak już RoMan pisał jest to bez sensu. Kosztowne, duże i się grzeje

MC43063 będzie potrzebował dławika na 20kHz (rdzeń ferrytowy jest istotny), ale ETD29 się nada Również podobnego tranzystora (IRF540 lub BD911 może być) i jednej diody MUR420 (lub podobnej)

Będzie tańszy i sprawniejszy Stabilizacja lepsza od 2% jest wystarczająca Tętnienia podobne

Reply to
SP9LWH

Doprawdy? A ponoć jeszcze nadal 20% niemieckiej produkcji nie ma CE...

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Wczoraj liczyłem dla 50 kHz (LM2577 + tranzystor) - E25 starcza - tańszy i łatwiej dostępny. A i mam ładny zapasik a ETD29 tylko jedną sztukę.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Zgadza się. Ty masz zapas, ale on musi kupić:-) Zależy co dostanie w najbliższym sklepie w ilości 1 sztuka, albo co ma u siebie zachomikowane:-) Może gotowe przetwornice z bazaru będą najtańsze???

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Wiele produktów nie wymaga CE A już samoróba dla własnych potrzeb na pewno nie wymaga:-)

Reply to
SP9LWH

Może kupić przetwornicę ode mnie - najwyższy czas odchudzić trochę moje zapasy ;-D

W najbliższym zazwyczaj nic sensownego, niestety :-(

Na Allegro gotowce są drogie...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dołącze się do chóru głosów, że Twoj pomysł jest dość... nieoptymalny i skomplikowany.

Nie ma się co bać przetwornicy. Elektronik ze mnie jest średni, a dałem radę w tydzień zbudować i uruchomić przetworniczkę push-pull na SG3524. Walczyłem trochę z transformatorem, ale obecnie wybór elementów ferrytowytch na allegro i np. w TME (ferroxcube) jest ogromny.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

No więc wybór padł na przetwornicę, mimo że boję się cewek :) Cewka nawinięta "na oko", ale mam nadzieję że podczas kalibracji ustawię odpowiednie napięcie... Teraz tylko znaleźć gdzieś LM2587-ADJ, wlutować i... Trzymajcie kciuki :)

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam.

Reply to
Adam Wysocki

Podaj na czym nawinąłes, czym i ilość zwoi.

Może być 2577 + tranzystor mocy PNP + jeden rezystor 4R7.

Trzymam :-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.