Wydajność nadsiarczanu sodu (b327)

Dnia Wed, 17 Feb 2010 19:37:07 +0100, Paweł Pawłowicz snipped-for-privacy@wnoz.up.wroc> napisał:

Tylko trzeba w tym miejscu podkreslic ze kwas ma byc rozcienczony, bo ze stezonego h2so4 z h2o2 to piranha wychodzi :-) Bardzo ladnie zzera wszystko co do niej wpadnie.

Reply to
yorgus
Loading thread data ...

On Thu, 18 Feb 2010 17:01:15 +0100, Paweł Pawłowicz

Ale Fe(OH)3 albo opada na dno, albo reaguje z kwasem azotowym.

Ewentualnie dopuszczam jeszcze jakies inne kombinacje, z powstaniem azotynow.

I o to chodzi - trzeba tego kwasu solnego dolewac. Razem z azotowym - woda krolewska, nawet platyne strawi :)

J.

Reply to
J.F.

A ja odkryłem coś ciekawego. Nie zwiększa to wydajności roztworu ale mocno przyśpiesza trawienie. Najzwyczajniej dosypuję do roztworu chlorku żelazowego zwykłą sól kuchenną. Tej soli wsypuję tyle aby nasycić roztwór. Taki roztwór z solą trawi miedź bardzo szybko. Powierzchnia trawiona jest koloru błyszcząco miedzianego a nie brunatnego jak to zwykle bywa. Proponuję na próbę podczas trawienia wyciągnąć z roztworu i "posolić" płytkę. W miejscach gdzie spadną kryształki soli od razu zmienia się kolor trawionej miedzi. Rozmawiałem z chemikami politechniki i nikt nie mógł mi wyjaśnić tego zjawiska.

Reply to
kilokitu

Słabi ci chemicy... Tak naprawdę czynnikiem trawiącym jest jon kompleksowy Fe[Cl4]-. Przy okazji mamy wyjaśnienie faktu, że chlorek żelaza trawi miedź, a siarczan praktycznie nie.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.