Wydajność nadsiarczanu sodu (b327)

Witam Tak orientacyjnie jaka jest wydajność tego środka? W zakupionej torebce (100 g) miałem informację aby rozpuścić w 0.5 l wody. Ja podzieliłem proszek na dwie porcje po 50 g i jedną rozpuściłem w szklance (0.25 l ) wody. Następnie wytrawiłem dwie płytki około 6 x 7 cm i 5 x 7 cm czyli mniej niż

1 dcm2. W trakcie trawienia roztwór z przezroczystego robił się błękitny. Po drugiej płytce zrobił się wyraźnie niebieski (szafirowy ??). Trzecia płytka o podobnych wymiarach mimo godzinnego moczenia nie chce się do końca wytrawić. Jedynie obrzeża zostały trochę podtrawione. Czy taka jest norma dla tego wytrawiacza? A może mam moczyć jeszcze kolejną godzinę? Mam wrażenie że chlorek jest bardziej wydajny i można go "zregenerować" dolewając trochę wody utlenionej. Na plus jest to że płytki bez żadnych podtrawień, lepsze od tych które do tej pory robiłem w chlorku i kwasie solnym.

pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa
Loading thread data ...

Teoretycznie 100g nadsiarczanu sodu reaguje z 27g miedzi. Powinno to wystarczyć na kwadrat o boku 30cm laminatu jednouncjowego. W praktyce pewnie nie więcej niż połowa tej wartości.

Ktoś kiedyś napisał tę bzdurę i wszyscy to powtarzają. Dodając nadtlenek wodoru do roztworu FeCl3 można się co najwyżej poparzyć. Skutecznym sposobem regeneracji chlorku żelaza jest dodanie kwasu azotowego i zagrzanie (ok. 50ml stężonego kwasu do litra roztworu chlorku). Uwaga: wydzielają się mało zdrowe tlenki azotu.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable
[ciach]

Nie kto? tylko Stefan S?kowski (chemik) chyba w "Elektrochemii domowej". Dok?adnie to woda utleniona (nadtlenek wodoru) oraz kwas solny (HCl). Jako dowód poda? równania chemiczne które zachodz? w roztworze. Nie mam pod r?k? ksi??ki ale jak bardzo trzeba to mog? poszuka?.

pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa

Nie szukaj. Te równania bardzo łatwo napisać, ale to piękny przykład zasady "papier jest cierpliwy". Nie wierzysz? Sprawdź. Tak nawiasem mówiąc, S.Sękowski sam przyznał, że nie sprawdzał wszystkich podawanych przez siebie przepisów. Mimo tego bardzo go cenię, od jego książek zaczęło się moje zainteresowanie chemią. Czterdzieści lat temu, dziś jestem starym chemikiem :-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

Dnia Wed, 17 Feb 2010 14:57:15 +0100, Paweł Pawłowicz snipped-for-privacy@wnoz.up.wroc> napisał:

Jak masz dolewac HCL i H2O2 to juz lepiej sama ta mieszanka trawic, przynajmniej tak nie plami jak chlorek i trawi szybciej. Wada jest tylko taka ze mocno HCL smierdzi.

Reply to
yorgus

On Wed, 17 Feb 2010 14:20:57 +0100, Paweł Pawłowicz

Glowy nie dam, ale wydaje mi sie ze kiedys eksperymentujac z mieszanka H2O2+HCl w koncu zmieszalem ja z jakims uzywanym FeCl3 i nic zlego sie nie stalo. A moze to nie byla H2O2 tylko "woda utleniona w tabletkach".

Tylko ze z tego wychodzi jakas mieszanka chlorku i azotanu zelaza oraz kwasu azotowego.

Jesli sie nie myle to mozna regenerowac dodajac HCl plus tlen z powietrza.

J.

Reply to
J.F.

Można użyć kwasu siarkowego, nie śmierdzi. W roztworze trawiącym powinno być po około 10% kwasu i nadtlenku. Temperatura 50C, ważne, aby nie przekroczyć 55C.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

Jony żelaza bardzo skutecznie katalizują rozkład nadtlenku wodoru. Efekt to kupa piany, znaczny wzrost temperatury i mieszanina reakcyjna wychodząca z naczynia. Żrąca i gorąca.

Nie. Kwas azotowy utlenia FeCl2 do FeCl3 a sam redukuje się do tlenków azotu.

Tak, ale powoli. Choć to względne.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

A ja wrzuciłem do starego B327 drut miedziany i o dziwo nie zniknął, tylko narosło coś zielonego na niezanurzonej częsci (jasnozielone) a na zanurzonej części coś jakby zamarznięty roztwór B327 - dosyć spory kawałek tak 2cm / 1,5cm - jak kryształ, tylko trochę za obły jak na monokryształ.

Mirek.

Reply to
Mirek

Nie :-)Problem polega na tym, że reakcja rozpuszczania miedzi w nadtlenku wodoru wydziela sporo ciepła. Im wyższa temperatura, tym szybciej zachodzi reakcja, wydziela się więcej ciepła, reakcja biegnie jeszcze szybciej i tak w kółko, aż wyżre płytkę do czysta.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

On Wed, 17 Feb 2010 19:49:21 +0100, Paweł Pawłowicz

Tylko po trawieniu mamy jonow Fe tyle samo co przed, ale dodatkowo jony miedzi w roztworze. I trzeba nam jakiegos anionu zeby zrownowazyc kationy. Jesli nie dodamy HCl, to bedzie potrzeba dopelnic NO3-.

Co prawda Fe(NO3)3 czy Cu(NO3)2 ... wydaje mi sie ze trawia nie gorzej niz chlorki ?

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Krzysztof Tabaczyński

Co chcesz - śliczna, brązowa chmurka NO2/N2O4. Trawiłeś w talerzu czy odważyłeś się w kuwecie winidurowej? Bo ja trawiłem w talerzu :)

Parę lat później mało oczu nie straciłem - plastikowy korek od butelki z kwasem odskoczył i kropelki na twarz poszły. Na szczęście miałem okulary na nosie i tylko kilka dziurek w czole mi zrobiło. Paskudnie się goiło :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ok, a ja mam pytanie co robic ze zuzytym roztworem? I z tym i z tym. Da sie to jakos zneatralizowac coby nie bylo dla otoczenia szkodliwe?

pozdro Tmek

Reply to
Tmek
Reply to
Krzysztof Tabaczyński

Napiszę reakcje, bo bez tego chyba nie damy sobie rady. Trawienie:

2FeCl3 + Cu = 2FeCl2 + CuCl2

Regeneracja kwasem azotowym:

Fe+2 + HNO3 = Fe+3 + NO2 + OH-

Azotan miedzi w ogóle nie trawi. Azotan żelaza(III)trawi bardzo powoli, problem dlaczego azotan trawi dużo wolniej niż chlorek jest ciekawy, ale nieprosty. Ale można ten problem łatwo rozwiązać dodając kwasu solnego do roztworu azotanu żelaza. W ten sposób ortzymamy chlorek żelaza i kwas azotowy, a więc samoregenerujący płyn do trawienia.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

FeCl3 można regenerować kwasem azotowym, tak jak pisałem. Trawik nadtlenkowy można regenerować dodając perhydrol i kwas siarkowy. Przedtem wstawić na noc do lodówki i zlać znad kryształów siarczanu miedzi. BTW niektóre płytkarnie stosują tą technologię, proces jest całkowicie bezodpadowy, ale technologia jest dość wymagająca ze względu na niewielkie tolerancje i konieczność wykonywania analizy roztworów.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.