Wskazniki analogowe na bazie silnikow krokowych

Czy spotkal sie ktos z grupowiczow z uzyciem silnika krokowego zamiast mechanizmu elektrodynamicznego w analogowych przyrzadach pomiarowych (takich ze wskazowka i podzielnia). Wiem, ze takie rozwiazanie stosuje sie coraz czesciej we wskaznikach na desce rozdzielczej samochodow. Gdzie jeszcze - jakies przyklady?

Reply to
Grzechu
Loading thread data ...

Grzechu schrieb:

akurat robię na bazie takowego mechanizmu ustrojstwo do diagnostyki zmysłu równowagi. Właśnie na bazie mechanizmu z deski rozdzielczej. Produkowane przez mało znaną firmę Swatch ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar
Reply to
Patryk Sielski

Grzechu napisał(a):

No na deskach samochodowych to wrecz bardzo czesto - nawet toporny obrotomierz z CienkoSporting tak ma. To sie stosuje ze wzgledu na zakres obrotu wskazowki - ponad 180st, zwykly ustroj elektro odpada, pozatym bylby zbyt wolny lub zbyt malo stabilnie wskazywal.

Reply to
BartekK

Ciekaw jestem czy nie sensowniej byloby wpisywac kolejne wartosci tylko do jednej, kolejno z 8 wybieranej komorki. Jak maja miec kolejne wartosci to w miare latwo sprawdzic potem ktore nie pasuja.

A swego czasu slyszalem jeszcze o ciekawym kodzie do licznikow - zmienial tylko jeden bit naraz i w dodatku w miare rownomiernie wszystkie.

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

O Kurcze! Ale genialny pomysł. Chyba to podpowiem Franciszkowi Grejowi. Ostatnio biedny chodził po instytucie i szukał rozwiązania jakiegoś takiego problemu - pewnie mu to się przyda do jego publikacji.

Reply to
invalid unparseable

Patent stary jak świat, były produkowane nawet liczniki mechaniczne w których przeskakiwała tylko jedna cyfra naraz czyli nie z 0999 na 1000 tylko z 0999 na 1999 potem 1998, 1997 ... 1001, 2001, 2002 itd. oczywiście nie dało sie z nich wprost przeczytac rzeczywistego wyniku, zapomniałem w jakim to dokładnie było celu ale chodziło generalnie o uniknięcie jakiegoś tam błędu podczas rejestracji odczytu w czasie zmiany wskazania :)

Reply to
Padre_peper
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Ale w kodzie szarosci najczesiej sie zmienia najmlodszy bit. A tu wszystkie w miare rownomiernie. Nie znam szczegolow, ale nie wydaje sie to trywialne, szczegolnie gdy musicie podac jeszcze algorytmy przeliczania ..

J.

Reply to
J.F.

william schrieb:

stosuje się i to, i to. A także normalne galwanometry

Waldek

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.