Wpływ temperatury na pomiary tensometryczne

Witam, mam następujący problem (dla uzupełnienia-jestem elektronicznym laikiem): potrzebuję coś zmierzyć tensometrycznie, w tym celu stworzyłem układ z mostkiem w którym są 2 tensometry 120 ohm, 1 rezystor 120 (5%, 0,25W) i układ regulacji -

100ohm + w szeregu równoległe połączenie 20ohm + potencjometr 0-1K (do zerowania mostka). Wszystko to wrzucam na wzmacniacz max4194 (wzmocnienie ok. 5000 ). Wzmacniacz jest osobno zasilany (5V), mostek - 1,2V. Wyniki "pływają". Na 99,9% jest to wpływ temperatury - wniosek nasunął się po testach polegających na nieznacznym podgrzewaniu i chłodzeniu. I jak taki układ skompensować temperaturowo, lub jak go zmienić aby się ustabilizował?? Dzięki za pomoc qbaem
Reply to
qbaem
Loading thread data ...

Użytkownik "qbaem" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

ja też :)

A może zrobić mostek z 4 tensometrów (takich samych) - jak temperatura się zmieni to wszystkie cztery to "odczują" - więc napięcie na przekątnej (chyba tak się to nazywa :) ) mostka nie powinny 'popłynąć" tak dużo jak masz teraz.

Co ty na to ?

Pozdrawiam Paweł Trzciński

Reply to
invalid unparseable

On Behalf Of qbaem

Sie nie da.

Amatorsko to jedynie:

- mostek z 4 tensometrów, równo przyklejonych do jednolitej płaszczyzny

- zasilanie mostka możliwie najwyższym napięciem

- sygnał z mostka bezpośrednio np. na AD7705.

- procesor do aproksymacji _silnie_ nieliniowej charakterystyki.

pzdr Artur

Reply to
ziel

a moze sie da. Tylko o paru rzeczach zapomnial napisac. Jakie tensometry? Bo teraz sa niby "samokompensujace" i jesli element zginany jest ze stali to trzeba kupowac takie "do stali" a nie do "aluminium". W ktorych galeziach mostka je dal? Czy sa odpowiednio przyklejone (oba) do tego samego kawalka metalu. Oporniki robiace za druga polowke mostka tez powinny byc odpowiednie. Sprawa zasilania - najlepiej jak zasilanie mostka i napiecie odniesienia ADC sa brane z tego samego zrodla (ratiometrycznie).

Reply to
Michal Baszynski .

dozownika wagowego. Belkę miałem oryginalna ale z uszkodzonymi tensometrami. Kupiłem nowe. Na tej belce było 5 tensometrów. jeden do kompensacji temperatury. Wzmacniacz skopiowany z z wagi współpracującej z tą belką. W sumie wzmacniacz bardzo prosty bo dwa wz. operacyjne. Najdłuższy okres czasu jaki mi się udało uzyskać bez rozjeżdzania wskazań był nie większy niz 30sek. Na początku ta waga lepiej mierzyła temperaturę niż siłę. W końcy kupiłem wagę sklepową, rozbebeszyłem i zrobiłem dozownik. Po czasie się dowiedziałem że tensometry muszą być parowane. Jak zobaczyłem omomierz do sprawdzania tensometrów to mi dech zaparło. Miał chyba z 6 miejsc po przecinku. Tomek

Reply to
Tomek

Eee tam sie nie da. Profesjonalisci to robili przed laty, wystarczy dzis skopiowac konstrukcje :-)

Niestety - sygnal z tensometrow jest bardzo maly. Nie wiem jak mechanike zaprojektowales, ale czy mozna liczyc na wiecej niz 100uV ? A przy 100uV to zaczyna byc 1uV/K dryftu offsetu istotne.

Dwa wystarcza, ale o oporniki trzeba zadbac. 1K roznicy na kiepskich to moze byc wieksza zmiana niz caly zakres :-( Wiec:

-oporniki precyzyjne, 0.5% lub lepsze

-wyrownac temperatury najlepiej jak sie da .. w kostce metalu umiescic ?,

-przemyslec gdzie je umiescic - dobrze byloby przy tensometrach, ale lepiej zeby sloneczko nie swiecilo. Jesli w urzadzeniu - dochodzi do mostka opor kabli, a miedz ma ~0.3%/K. Kable identycznej dlugosci, chetnie skretka, albo lepiej wielozylowy ekranowany - ekran dla wyrownania temperatury.

Owszem, ale podgrzewa tensometry. Wiaterek zawieje i poplyna.

A to moze byc ciekawy pomysl.

Chwilowo proponuje lutownice ujac w dlon .. i kolejno dotykac elementow na plytce. I obserwowac wskazania - zobaczysz jak dryfty poszczegolnych wplywaja na wynik. Czy to kostka, czy rezystory.

Osobiscie sugeruje jakiegos chopperka, kiedys to w koncu na MAA501 [uA709] robili :-)

Eee - wszyscy twierdza raczej ze to liniowe jest.

J.

Reply to
J.F.

przede wyszystkim to ^^^^ wymień na coś nie zrobionego z węgla...

Reply to
Marek Lewandowski

On Behalf Of J.F.

Dalej sie nie da. ;-)

95% efektu to mechanika, a tego w domu młotkiem się nie wyklepie ;-).

Dlatego cztery tensometry. Zawsze to łatwiej.

Ja rozumiem, że tensometry są szczelnie zabudowane wewnątrz belki pomiarowej. Jak wszystkie mają jednakową temperaturę to nie popłyną.

I działa.

Pewnie, że liniowe. Ale przy fabrycznie zmontowanych mostkach.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Dziękuję za cenne rady. Rezystory zmieniłem na 1% i zmaiany następują wolniej. Możecie podać kilka typów przetworników delta sigma?? Ja chciałem ten układ pociągnąć na max 1452. Co o tym sądzicie?? qba

Reply to
qbaem

zrob inaczej kompensacje offsetu. W mostku pomiarowym daj dwa jednakowe precyzyjne oporniki, potencjometr od kompensacji (wieloobrotowy, dobrej jakosci) wepnij koncami miedzy zasilanie mostka, suwak przez duzy opornik (wylicz go tak, aby miec wymagany zakres regulacji) do punktu wspolnego tych precyzyjnych opornikow.

Reply to
Michal Baszynski .

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.