wlacznik oswietlenia przed czy za trafem?

Jest sobie sytuacja typu oswietlenie LED zabudowane w meblu i zasilane z transformatora. Czy lepiej bedzie zamontowac wlacznik po stronie pierwotnej czy wtornej? Zalety odcinania 230V ktore widze, to mniejsze straty na jalowej pracy trafa, byc moze mniejsze zagrozenie pozarem. Z kolei wady - spowodowana cyklami braku i pojawiania sie zasilania zmniejszona zywotnosc transformatora, szczegolnie w przypadku produktu o jakosci trudnej do przewidzenia. Wiec koniec koncow jak bedzie lepiej? :). Zakladam podobny stopien latwosci obu opcji wykonania.

Reply to
elmer radi radisson
Loading thread data ...

"zmniejszona zywotnosc transformatora"

To to trafo musialo by pracowac w extremalnych warunkach.

Reply to
Bezznaczenia

Od włączania i wyłączania??? To chyba kończyliśmy różne szkoły...

J
Reply to
Jack

Byc moze - przynajmniej ja nie jestem elektronikiem ;)

Biore pod uwage ze to nie jest zasilacz impulsowy czy cos bardziej zlozonego wzgledem trafa, ale za to pewnie niedroga chinszczyzna z kiepskiej jakosci izolacja ktorej po ilus cyklach nagrzania pod obciazeniem i ostygniecia byc moze jednak cos moze zaszkodzic. Poza tym byc moze znajduja sie tam jakies inne podatne na to elementy?

Reply to
elmer radi radisson

Dnia Mon, 11 Mar 2013 12:15:18 +0100, elmer radi radisson napisał(a):

Daj sobie spokój z tym pogladem, jest mało prawdopodobny. Wyłączaj przed zasilaczem.

Reply to
Jacek Maciejewski

Ok, dziekuje za odpowiedz.

Reply to
elmer radi radisson

Uściślijmy - mówię o normalnym, porządnym transformatorze toroidalnym. Nawet nie myśl o stosowaniu elektronicznych przetwornic, bo to szajs. J

Reply to
Jack

Bluźnisz.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A jakie współczesne urządzenie elektroniczne tyle wytrzyma? Ale odpowiadając na zadane pytanie - nie widzę najmniejszego problemu w konstrukcji zasilacza do diod LED o trwałości 25lat. Wystarczy nie używać bezołowiowej cyny i kondensatorów elektrolitycznych.

W poprzedniej firmie kilka obudów z zasilaczami XT dotrwało (po małej przeróbce oczywiście) do czasów 386. Sam używałem ponad 10 lat obudowy z zasilaczem AT... Musiałem przestać, bo skończyły się płyty główne do niej pasujące.

Pierwszy zasilacz musiałem wymienić już za czasów ATX, niestety.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.