Włącznik oświetlenia i dioda LED

odwrotnie tylko jedna wystarczy :) Chociaż osobiście wolałbym rozwiązanie z małym trafem. np.: TEZ1.5/D/6V

formatting link
pewnie jest 40mm głębokości ale można podkuć na 60 i zmienić puszkę lub tylko pogłębić bez zmiany puszki. Straty mocy będą wtedy znikome.

Reply to
j.r.
Loading thread data ...

Można zrobić jeszcze inaczej - uzyc dwóch diod krzemowych w jednym kierunku i diody Schottky w drugim. Straty w jednym kierunku będą niewielkie. Dla prądu skutecznego 0.43A (szczytowy 0.61A) przy prostowaniu jednopołówkowym mamy straty mocy na dwóch diodach

1.4*0.61/pi= ok. 0.27W, na diodzie Schottky mamy odpowiednio 0.4*0.61/pi= ok. 0.08W. Na tym układzie mamy pulsujące napięcie przemienne mające w poówce dodatniej ok. 1.4V a w ujemnej 0.4V - można z tego bezpośrednio zasilić Joule Thiefa w najbanalniejszej postaci - na jednym tranystorze, jednym rezystorze i dławiczku walcowym z dowinietym uzwojeniem sprzężenia.

(C) 2012, RoMan :)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 19.07.2012 14:46, Marcin Wasilewski pisze:

(...)

laik to jeszcze przełknę, ale jak w tym pedefie przeczytałem Dioda LED to mnie skręca. Czy może ta mam fioła w mózgu i masło maślane zostało zatwierdzone jako poprawne sformułowanie?

ToMasz

Reply to
ToMasz

Użytkownik "ToMasz" snipped-for-privacy@.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:ju9emc$ane$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Ale to nie jest pl.misc.jezykpolski tylko elektronika. Zauważyłeś błąd w nazwie, a nie czepiasz się błędów na schemacie i nietechnicznego opisu?

Reply to
Desoft

A nie prościej zastosować logikę negatywną? ;-) U mnie w domu to się sprawdzało (jak nie świeci, to trzeba nacisnąć, żeby świeciło...)

;-)

Reply to
DooMiniK

Użytkownik "ToMasz" snipped-for-privacy@.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:ju9emc$ane$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

A nie skręca Cię jak jest napisane np. pamięć RAM, płyta CD, płyta DVD? Niepotrzebnie traktujesz skróty angielskie jako pełnoprawne nazwy polskie. Zamiast dioda świecąca mówi się potocznie dioda LED, czy też pamięć SRAM, zamiast pamięć statyczna, że o płycie CD, zamiast płycie kompaktowej nie wspomnę. Tak jest krócej i wiadomo o co chodzi. Pora się przyzwyczaić.

Reply to
Marcin Wasilewski

Marcin Wasilewski snipped-for-privacy@adres.pl napisał(a):

Za 16 złotych kupiłem czujkę ruchu z wyjściem do lampy. Założyłem, ustawiłem maksymalny czas świecenie po wykryciu ruchu. Działa.

Reply to
kogutek

Trochę z innej beczki, ale nie uważasz że skoro ktoś zapomina zgasić światło sekundę po wyjściu z bardaszki to będzie patrzył na włącznik? ;-). Zwłaszcza że najczęściej jeszcze trzeba się obrócić żeby go zobaczyć... MZ zamontowanie lampki niczego nie zmieni, ale każdy robi to co lubi :-).

Reply to
Robert_J

W dniu 2012-07-20 01:14, kogutek pisze:

Ile mocy pobiera (ciągle) to urządzenie?

Reply to
Michał Lankosz

kogutek pisze:

A sprawdziłeś, ile ta czujka żre prądu na własne potrzeby? Koszt wyjdzie pewnie wielokrotnie większy, niż w przypadku żarówki, palącej się dłużej co jakiś czas :)

Reply to
ajt

Można dać lampę LEDową, jakieś 3-5W i nie wyłączać wogóle :-). Mniej więcej te same koszty, co czujka ruchu (bez żarówki)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Marcin Wasilewski" snipped-for-privacy@adres.pl napisał w wiadomości news:ju91ck$7p8$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Ja pomyślałem o dobranej diodzie zenera i mostku prostowniczym. Mostek wyprostuje, zenera ograniczy napięcie, zmiana mocy nie musi rozwalić LED... Jedynie zenerka musiała by być odpowiednio mocna, całość w szereg z układem oświetleniowym. To tak na szybko, bo kimać idę...

Reply to
Anerys

ale się pomysłów narobiło a może są włączniki światła z dwoma zestykami, 1 NC i drugi NO NC zasila diodę (migającą) NO żarówkę.

jak nie ma takich włączników to trzeba przerobić.

Reply to
nazgul

W dniu 30.07.2012 05:53, Anerys pisze:

Lepiej daj 2 diody LED połączone równolegle i przeciwnie oraz szeregowo odpowiednio dobrany opornik, albo kondensator.

Reply to
Cezary Grądys

Użytkownik "Cezary Grądys" snipped-for-privacy@wa.onet.pl> napisał w wiadomości news:50169d5f$0$1210$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Można i tak, sposobów jest rzesza. Ale moje, wydaje mi sę, mogło by dać także sygnalizację, że żarówka zgasła - gdy się przepali, prąd płynąć przestaje, spadek napięcia znika i dioda gaśnie. To prądowo... A napięciowo -to tak, masz rację :)

Reply to
Anerys

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.