wielgaśny zegar cyfrowy

witam

mam pomysł, napiszcie co nie zadziała. Arduino leonardo, 20 wyjść cyfrowych +12 analogowych, które w tym projekcie będą traktowane jako "prawie" cyfrowe. matryca 4 cyfry, 4 ósemki, bez kropek. czyli na każdą ósemkę przypada 7 diod. Gdyby dioda nie brała więcej niż 20mA, to czy mogę diody bezpośrednio podłączyć (przez rezystor) każdą diodę do arduino i tak napisać program żeby diodki zapalały się tak aby tworzyły cyferki? Albo trochę inaczej. arduino wysyła sygnał do tranzystora, który załącza

+12V na taśmę LED z której układam cyferki? Gdzie popełniłem błąd, albo czy da się to zrobić prościej?

ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

W dniu 2015-11-28 o 23:32, ToMasz pisze:

Poczytaj o multipleksowym sterowaniu wyświetlaczy. Inaczej dla dużego wyświetlacza potrzebne będą stosunkowo straszne ilości prądu :)

Reply to
Jawi

Dla ATmega48PA/88PA/168PA/328P: Absolute Maximum Ratings DC Current VCC and GND Pins 200.0 mA

Przy sterowaniu dużej ilości LEDów pomyśl o sumarycznym prądzie. Pojedyncze wyjście uC wytrzyma 20mA, ale prąd wszystkich razem LEDów przekroczą wartość w zasilaniu procka i całość może się nawet spalić. Dlatego stosuje się bufory. K.

Reply to
John Smith

W dniu 29-11-2015 o 00:03, Jawi pisze:

To myślisz że w multipleksie zaoszczędzisz? Ile wyświetlacz potrzebuje, tyle i tak musi dostać. Tyle że elektronika się upraszcza.

Reply to
szod

W dniu 29.11.2015 o 00:03, Jawi pisze:

nie znalazłem niczego co byłoby zrozumiałe dla laika. znalazłem takie coś:

(...) Obsługa pojedynczego statycznego wyświetlacza 7-segmentowego pociąga za sobą konieczność rezerwacji ośmiu linii portu mikrokontrolera. Jeżeli stosowany mikrokontroler ma niewiele wyprowadzeń lub też jest wykorzystywany w bardzo rozbudowanym systemie, może się okazać, że nie jest możliwe wygospodarowanie takiej liczby linii. Rozwiązaniem tego problemu może być układ, którego schemat znajduje się nponiżej. W przedstawionym układzie do obsługi pojedynczego wyświetlacza potrzebne są trzy linie portów mikrokontrolera. Układem pośredniczącym jest tutaj rejestr szeregowo-równoległy 74LS164. który(...)

i dalej jest 80 linijek tekstu które średnio rozumiem, potem zamiast jednego pola wyświetlacza wprowadzane są 4 pola i następnych 500 linijek tekstu wcale nie rozumiem.

Ponawiam pytanie. Arduino które ma 32 wyjścia, 32 tranzystory, 10 watowy zasilacz. zadziała czy nie?

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 29-11-2015 o 09:33, ToMasz pisze:

Powinien bez problemu. Dla typowego LED te 10mA starcza w zupełności. Kwestia jaki układ wybierzesz - sterowanie każdej diody w cyfrze oddzielnym wyjściem uC, albo multipleks.

Jak za bardzo nie masz pojęcia o multipleksie to poczytaj w necie, przykłady połączeń i programów:

formatting link

formatting link
albo rób tradycyjnie, każda dioda na oddzielny pin. To co zacytowałeś to dodatkowo upraszcza schemat, ale niekoniecznie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Reply to
szod

zgłębię multipleks. Serdeczne dzięki

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2015-11-29 o 14:15, ToMasz pisze:

Polecam książkę Miroslawa Kardasia

Reply to
Jawi

Dokładnie to chciałem napisać. 2359 to 21 segmentów. Po 10mA i procesor woła o pomstę do nieba sygnałem dymnym. Apropos buforów, to są dostępne rejestry przesuwające z buforem, np. TPIC6B595 firmy TI. 50V i 150mA (500mA w impulsie) wystarczy na dużo ;-). Mają Potrzebne będą 4 sztuki, po jednym na cyfrę, a i punkciki można podłączyć (znaczy w sumie 32 pojedynczo sterowane LEDy lub ich grupy). Jeszcze jest TPIC6A595. Ma 2x większą moc. Mam tu parę sztuk do zabawy, będę tym sterował pompy i zawory na 24V/50mA.

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu 2015-11-30 o 17:56, __Maciek pisze:

Tylko wiesz, to żadna radocha. ULN2803 to wielkie bydlę, a jeszcze do tego rezystory. To jest rozwiązanie na miarę 20 lat wstecz, a nawet jeszcze więcej. ULN2003 już lepiej, ale i tak to jest strzelanie z armaty do wróbla. Dwa układy plus blok rezystorów... A tak po prostu z drugiej strony wyświetlacza masz jeden scalak na jedną, albo nawet i dwie cyfry i sprawa załatwiona. Proponowanie HC164 to już w ogóle... Microchip robi bardzo fajne układy na SPI, też do dostania "za rogiem", a procek załatwia taki układ znacznie szybciej niż 164 (ładujesz do bufora SPI i już, a nie przestawiasz kolejne stany na GPIO). No i sterowanie ze 164, tak, żeby było elegancko, to trzeba by było dodać jakoś wygaszanie itd. Albo kolejny scalak... Nie, sorki. To, o czym piszesz to nie klasyka gatunku. To po prostu starocie.

Philips robił sterowniki LEDów z I2C (ZTCP to właśnie bez konieczności dodawania rezystorów) już od... bardzo dawna. Jeszcze to był Philips, nie NXP.

Chodzi o urządzenie w jednostkowych ilościach. Ale patrzę, że Starchips i Macroblock robią bardzo podobne układy, i chyba nawet w duzej mierze pasujące do siebie... To pozwala patrzeć na te układy zupełnie inaczej. A ponieważ temat czeka od dłuższego czasu, to mogę sobie pozwolić na to, żeby sobie poprzeglądać i powybrzydzać. A jak sie okaże, że któryś ze scalaków padnie i już będzie nie do dostania, to będzie powód żeby znów trochę pogrzebać w takich rozwiązaniach.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

A propos

formatting link
?v=kPdYpST_yoE chyba bardziej mi sie podoba typowy propeller clock, ale ten pomysl tez ciekawy.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2015-11-30 o 12:17, Waldemar pisze:

Dobra kostka i tania, dzieki za info :)

Reply to
janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.