Wiatraki i prąd

witam,

Wczoraj w tv i (

formatting link
) obejrzałem sobie wieść o prywatnych wiatrakach do produkcji prądu. Ciekawi mnie w jaki sposób energetyka odkupuje ten prąd, tzn przypuszczam że jest jakis licznik energii tyle ze w drugą stronę, ale jak technicznie ten prąd jest wpuszczany do sieci, przeciez to nie woda!?

Reply to
techpro
Loading thread data ...

Użytkownik "techpro" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:egl5hi$u94$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

mozna poweidziec ze w pewnym sensie jest jak woda ;-) najprosciej zecz biorac to z generatora masz napiecie ciut wyzsze niz w sieci, no to jak podlaczysz to prod poplynie do sieci ;-) inna sprawa ze najpierw trzeba zadbac o takie rzeczy jak idealne zgranie czestotliwosci i fazy ;-)

Reply to
nuclear

wyższe napięcie? ok, dla uproszczenai weżmy ze jest to napiecie stałe. To o ile wyższe? I co energetyka z tym wyższym ma zrobić, nalać do beczki, obniżyć napiecie i wpuścić do sieci? Jeżeli ustawimy dwa żródła napiecia równolegle i w jednym z nich podwyższymy to napiecie będzie wyższe również na odbiorniku c w sieci nie moze mieć miejsca.

Reply to
techpro

Użytkownik "techpro" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eglaf5$g4s$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

1V? Spadek napięcia na rezystancji wewnętrznej i kablach

I co energetyka z tym wyższym ma zrobić, nalać do beczki,

ona już dostaje takie w sam raz.

Bład w rozumowaniu. Każde źródło energi ma SEM (nie napięcie) i rezystancję wewnętrzną.

Desoft

Reply to
Desoft

w sumie nic nie wyjaśniłes, zaproponuj jakiś model układowy.

Reply to
techpro

Dnia Thu, 12 Oct 2006 14:22:27 +0200, techpro napisał(a):

Co ty wydziwiasz z tymi wiatrakami. Przecież na codzień w sieci pracuje kilkadziesiąt (a może i kilkaset) generatorów z różnych krajów jednocześnie i jakoś sobie radzą. Tak samo sobie poradzą z małymi generatorami MEW czy wiatrakami. Analogia wodna sie przydaje, zastanów się jak poszczególne dopływy zlewają się w jedną rzekę :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "techpro" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eglc24$liv$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Wyobraź sobie morze, poziom jego jest jakiś tam, czy poziom wody w morzu podniesie się gdy wlejesz do niego szklankę wody?

Desoft

Reply to
Desoft

a zauwazysz to? jaz podepniesz dodatkowe zrodło energii, to faktycznie nastapi lokalny wzrost napiecia o jakies miliwolty ;-) ale czy to ma jakies znaczenie?

ps, odpowiadaj pod cytatami

Reply to
nuclear

Aby generator produkował energię prądnica musi być przedwzbudzona. Wtedy wyprodukowana energia płynie z generatora elektrowni wiatrowej (lub innej ) do sieci energetycznej. Co do częstotliwości i fazy to prądnica jest zsynchronizowana z systemem elektroenergetycznym - w tym przypadku w polsce. Jeżeli prądnica jest niedowzbudzona to staje się silnikiem i sama pobiera prąd. Podobnie jest jak "wypadnie" z synchronizmu (ale nad tym czuwają zabezpieczenia). Co do pomiaru wyprodukowanej energii to mierzyć ją można w dwie strony.

Pozdrawiam Wojtek

Użytkownik "nuclear" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:egle7h$sqs$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Reply to
WK

Tylko ze to nie beda mV. Zmierz napiecie i podlacz o drugiego gniazdka czajnik 2kW czy zelazko.

Jakbys tak chcial gdzies tu od konca oddawac prad do sieci to to raczej V beda. I tak trudne do zauwazenia.

A propos - raz mialem w gniazdku cos kolo 270V - co to moglo byc. Naprawde tyle bylo, kolo 21:00 film sie skonczyl i nagle jasno sie zrobilo pod sufitem.

J.

Reply to
J.F.

Napięcia nie reguluje żaden facet. Zajmuje się tym mikroprocesor A tak dokładnie to mikroprocesor cały czas mierzy prąd oddawany do sieci elektroenergtetycznej i tak reguluje PWMem na falowniku aby prąd był maksymalny (w zakresie dopuszczalnym dla mocy falownika). Napięcie (różnica napięć pomiędzy dwoma źródłami nie jest istotna - istotny jest prąd.

Leszek

Reply to
Leszek

w kraku, niedaleko motelu krak to normalka

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Są to dwa źródła napięcia połączone równolegle. Napięcie z wiatraka jest pilnowane przez mikrokontroler w ten sposób, aby do sieci cały czas wpływał prąd zmienny (sinus) o wartości skutecznej np. 10A. Napięcie wiatraka musi być zatem nieznacznie wyższe od napięcia sieci, aby ten prąd mógł do niej wpływać. Gdyby licznik mógł zliczać w tył, odbywałaby sie sprzedaż energii

Leszek

Reply to
Leszek

Obiad też zaczynasz od deseru?

Podpis wstaw na koniec a nie początek posta.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Energetyka jest ostatnio podzielona na czesc produkcyjna i przesylowa, i powiedzmy ze przesylowa nie musi dbac o produkcyjna. A korzystne jest jak jeden sasiad zrobi prad drugiemu, a oni od tego 10% beda mieli :)

Dalej powiedzmy ze nasza Energetyka z przyjemnoscia powita wiatrak ktory dolozy sie do produkcji szczytowej, szczegolnie jesli jest na polnocy kraju [elektrownie sa tam gdzie kopalnie, a wegiel mamy na poludniu i w Belchatowie]. Natomiast niepotrzebni im dostawcy nocni. Stad preferowane raczej duze elektrownie wodne niz wiatraki :-)

No i jeszcze drobiazg ze energetycy ponoc wymagali od malych dostawcow trzydniowej prognozy produkcji. Czemu sie specjalnie nie dziwie, bo oni musza planowac uruchomienie lub wygaszenie wielkich blokow weglowych - niepotrzebna w danym momencie produkcja to strata.

Inaczej to wyglada/lo w Niemczech - sieci maja obowiazek kupic prad ekologiczny po cenach wyzszych niz ceny zbytu. Oplaca sie dogadac z sasiadem i przeniesc prad z jego gniazdka do naszego wiatraka i udawac ze to z wiatru.

Hm, czy wystarczy do tego zwykly [auto]transformator ?

J.

Reply to
J.F.

zero ucieklo:) tzn ktos na 2 fazie wlaczyl obciazenie, a zerowanie mialo spora rezystancje do transformatora

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.