"Wash PCB in ultrasonic bath" - co to takiego

Loading thread data ...

formatting link
Zapewne aż tak badziewnych nie mają, ale i amator moze sie pobawić.

Reply to
Sebastian Biały

Nie ma sensu stosowac myjki wystarczy duza kuweta i izopropanol

formatting link
O wodzie zapomnij bo plyte mozesz uwalic na wieki.

Reply to
games

I w alkoholu izopropylowym.

Reply to
Pawel Zapisek

Sun, 9 Aug 2009 17:19:37 +0200 "franc" snipped-for-privacy@interia.pl napisał:

Mycie w myjce ultradźwiękowej. Niezastąpiona rzecz po montażu, żeby zmyć topnik.

Ale dlaczego starych? Najczęściej "pierze" się nowe, z powodu o którym wspomniałem. Polega na tym że płytkę zanurza się w myjce która ma metalowy zbiornik z przymocowanym od spodu dużym przetwornikiem piezo. Odpowiedni generator zasila przetwornik i dno zbiornika jest wprawiane w drgania o częstotliwośći ultradźwiekowej (nie wiem jakie dokładnie są to zakresy). Płyn do mycia w myjce jest "zrobiony" tak, że pod wpływem tych drgań powstają w nim mikroskopijne bąbelki. Bąbelki te, pękając (np. w kontakcie z mytym przedmiotem) uwalniają bardzo dużą energię, co powoduje skuteczne czyszczenie, rozbijanie zanieczyszczeń. Jak do myjki zanurzyć folię aluminiową to już po krótkim czasie są w niej dziury :-) Płyn zawiera oczywiście detergenty i /lub rozpuszczalniki odpowiednie do zabrudzeń które mają być zmywane. Mycie takie jest bardzo skuteczne, dociera we wszelkie sczeliny i zagłębienia.

Skądże, trzeba mieć pozwolenie z MSWiA, a co miesiąc przychodzi policja na kontrolę ;-)

Ja mam taką, tylko bez wyświetlacza i bardzo sobie chwalę:

formatting link
Co prawda obudowa pękła, ale myjka nadal działa. Oczywiście przestrzegam wszystkich zaleceń producenta (zbiornik napełniony w min.

2/3, czas ciągłej pracy nie dłuższy niż 20 minut) - nieprzestrzeganie grozi uszkodzeniem przetwornika.

Jeżeli chcesz porządny polski produkt, a nie chińszczyznę, to zobacz myjki firmy Polsonic:

formatting link
ą odpowiednio, ale dla firmy wydanie ok 0,5-1,5kzł na myjkę to chyba nie problem.

Dodam od razu że dla uzyskania odpowiedniego efektu mycia TRZEBA zastosować odpowiedni płyn, nie może być np. izopropanol, bo efekt nie będzie się różnił od zanurzenia w kuwecie za 5zł. Ja używam płynu Safewash (SWA) firmy Electrolube. Jest on oparty na detergentach (taki Ludwik ;-) ), jest drugi, szybciej myjący płyn o nazwie FLU, ale tego nie używam bo na płytkach własnej produkcji opisy robię termotransferem, a on je doskonale zmywa bo jest na rozpuszczalnikach. Jak przewidujesz mycie tylko płytek z płytkarni albo bez opsiów to polecam FLU, myje szybicej i łatwiej się go później spłukuje z płytki.

Po myciu płuczę płytkę pod kranem (niestety SWA jest jak Ludwik, albo szampon, trochę trzeba się napłukać żeby sobie poszedł) a następnie spłukuję niewielką ilością wody destylowanej (żeby nie został osad z kranówki) i zostawiam do wyschnięcia.

U każdego kto ma myjkę?

Reply to
__Maciek

Dzieki za pelne info :-) W sumie, to chyba pomysle o jakims urzadzeniu odpowiednim dla wielkosci PCB. Ale z tymi plynami to nie mialem pojecia ze tak to wyglada.

Ile trwa taka operacja biorac pod uwage czyszczenie i suszennie plytki?

Reply to
franc

Sun, 9 Aug 2009 21:39:33 +0200 "franc" snipped-for-privacy@interia.pl napisał:

Samo mycie w myjce ok 3-5 minut. Potem spłukanie pod kranem (SWA jest jak szampon jak już pisałem, trzeba być dokładnym), gdzieś tak 1minuta (zależy jeszcz od wielkości płytki, przy małych, nieskomplikowanych płytkach jest to bliżej 20-30s). Opłukanie wodą destylowaną powiedzmy

10-20s. Suszenie - no tu płytka musi sobie poleżeć - woda niestety wcieka pod scalaki, złącza itp. Nie podłączam płytki do zasilania wcześniej niż po 1-2h. Jeszcze też zależy od wielkości płytki i od tego gdzie woda mogła potencjalnie wlecieć.
Reply to
__Maciek

Sun, 9 Aug 2009 21:39:33 +0200 "franc" snipped-for-privacy@interia.pl napisał:

Tu jest dobre FAQ na temat myjek:

formatting link
na tej stronie jest parę innych artykułów

Inne FAQ

formatting link

Reply to
__Maciek

__Maciek pisze:

Moczenie elektroniki w wodzie to moze byc dla niej zabojstwo wiec 10 razy zastanowil bym sie czy faktycznie warto.

Jak napisalem wyzej albo izo albo spirytus ewentualnie denaturat ale ten zostawia nacieki.

Reply to
games

games schrieb:

są specjalne preparaty, sprzedają praktycznie wszystkie firmy produkujące myjki ultradźwiękowe. Woda jest bardzo dobra, ale woda, a nie to co płynie z kranu. Normalna destylowana też nie. Musi być czysta. Wody używa się w wielkoseryjnych produkcjach. Ale taka woda jest bardzo niezdrowa. Trzeba pracować w rękawiczkach.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Jak wobec tego zdefiniować "czystą wodę"?

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jarosław Sokołowski pisze:

W takich procesach używa się wodę dejonizowaną.

Pozdrawiam, Michał

Reply to
Michal Smolnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.