Walka z zakłóceniami w sieci 220V

Zbudowałem układ oparty o mikrokontroler AT89S8252 do sterowania pracą olejowego pieca CO/CW. Zadaniem układu jest na podstawie odczytu temperatur włączać lub wyłączać dwie pompy obiegu wody oraz palnik. Do włączania urządzeń zastosowałem przekaźniki dopuszczające po stronie zestyków 250V i prąd 8A. Nadmienię, że sterowane urządzenia mają relatywnie małą moc (ok. 100W każde).

Układ sterujący zasilany jest napięciem 5V uzyskanym z wtyczkowego zasilacza

9V (ze starego telefonu) o wydajności 300mA (jest to trochę na styk), bo maks. prąd gdy włączone są przekaźniki osiąga 270-280mA. Po drodze jest też stabilizator 7805 + kondensatory 1000uF na wejsciu i 100uF na wyjsciu.

Problem jest następujący: kiedy zasilacz jest podłączony do gniazdka w innym pomieszczeniu (poza kotłownią) na długim przedłużaczu, to cały układ sterujący działa poprawnie. Jeśli napięcie zasilające biorę wprost z listwy z pieca, to w chwili wyłączania przekaźników w 75% przypadków zakłócenia powodują, że układ wariuje. Wariowanie polega na tym, że resetuje sie wyświetlacz LCD, wygląda jak świeżo po włączeniu zasilania. Podświetlenie wyświetlacza też na moment przygasa (nie gaśnie całkiem), to sugeruje, że problem bierze się z zasilania.

Pytanie do forumowiczów:

1) w jaki sposób zniwelować zakłócenia z przekaźników (są 3 sztuki), lub 2) co dodać do zasilacza urządzenia, żeby owe zakłócenia nie były szkodliwe dla urządzenia, obecnie 5V otrzymuję następująco: zasilacz wtyczkowy 9V -> (mostek graetza, bo zakladalem kiedys, że podepne trafo od razu) -> kond. 1000uF -> stabilizator 7805 -> kond. 100uF elektrolityczny oraz 22uF tantalowy ?
Reply to
kubu
Loading thread data ...

urządzeń

układ

Do zasilacza dodaj jeszcze kondensatory po 100nF przed 7805 i za. Daj większy kondensator w zamian togo 100uF np 1000uF i jeszcze jedno jak najbliżej pinów zasilających procesor tj pomiędzy

20 i 40 kondensator 100nF . możesz tam dać jeszcze 100 uF. Oczywiście myśle że masz diody włączone równolegle do cewek przekaźników np 1N4007 . Daj jeszcze kondensator 100 nF przed mostek greatza pomoże wychwycić "szpilki" z zasilania.

Powinno zadziałać.

Reply to
marco

A wstawienie jakiegos warystora tuz przed zasilaczem (jeszcze tam gdzie jest

220V) mogłoby poskutkować ? Jeśli tak to jaki ? bo poza tym, że są i mniej więcej wiem jak działają to mało o nich umiem powiedzieć.
Reply to
kubu

jakby nie diody równolegle do cewek przekaźników, to pewnie tranzystor klucz długo nie pociągnąłby, mam podpięte.

Reply to
kubu

Użytkownik "kubu" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl

Wstawić optoziolację pomiędzy drivery przekaźników a porty Atmelka. Przekaźniki mają pewną pojemność sprzegającą pomiędzy stykami a cewką, przez którą potrafi przenikać zaskakująco dużo zakłóceń.

Reply to
Marek Dzwonnik

Problem nie bierze się z tej strony. Jak napisałem w pierwszym poście, zakłócenia przedostają się do układu najprawdopodobniej od strony zasilania

220V. Kiedy układ jest podpięty do sieci (zasilanie) w pobliżu wspomnianych przekaźników, to działa nieprawidłowo gdy są one przełączane. Natomiast jak pociągnę przedłużacz 10m z pomieszczenia obok to wszystko działa prawidłowo.
Reply to
kubu

Witam

układ

Wyglada na to, ze masz zbyt cienkie przewody zasilania pieca (gdyby zaklocenia byly z cewki przekaznikow, problem bylby niezalezny od gniazdka zasilajacego). I zastosuj zabezpieczenia jak radza koledzy z grupy.

Pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomasz Sliwa

Ja bym sprobowal dac maly dlawik na rdzeniu wpiety w linie 5V - taki jakie sa stosowane w zasilaczach implsowych na wyjsciach (np. w zasialczach od PC'tow) - kilka zwojow dosc grubego drutu na szpuleczce albo kolku z ferrytu. Mozna poeksperymentowac, czy ten dlawik dac przed stabilizatorem czy po nim. Mozesz sprobowac tez - jesli masz taka - wpiac zasilanie Twojego ukladu przez listwe zasilajaca z filtrem - dla sprawdzenia skutecznosci tego rodzaju filtrowania.

Reply to
Jack Houseman

Hm, pojemnosc to tam jest bliska zeru. Cewka zazwyczaj podlaczona do innego napiecia zasilania.

Ja bym poszukal innej drogi przenikania zaklocen..

J.

Reply to
J.F.

Dorzuce jeszcze że można by dać zamiast przekaźników zestaw Triak + optotriak z włączaniem w zerze. Nie będzie zakłóceń wogóle o ile generuje je włączanie pieca.

CosteC

Reply to
CosteC

  1. Wymień 100uF na większy np. 1000uF
  2. Dodaj kondensatory odsprzęgające 100nF przed stabilizatorem i za stabilizatorem. Powinny one być przylutowane jak najbliżej stabilizatora.
  3. Odsprzęgaj kondensatorami 100nF każdy układ scalony na płytce tzn. procesor, drivery, inne układy cyfrowe i analogowe (nie wiem co tam masz na pokładzie) możliwie jak najbliżej układu.
  4. Ścieżki powinny być prowadzone możliwie najkrótszą drogą.
  5. Ścieżki masy oraz zasilania powinny być pogrubione i prowadzone od kondensatora elektrolitycznego za stabilizatorem oddzielnie do każdego z bloków, które także powinny być odsprzężone kondensatorami 100nF.
  6. Wszystkie niewykorzystane linie portów powinny być podciągnięte do +5V rezystorami o wartościach od kilku do kilkudziesięciu kOhm lub programowo ustawione jako wyjścia. Linie te lubią łapać dość mocno zakłócenia.
  7. Zasilacz musi zapewnić wystarczającą wydajność przy pełnym obciążeniu przekaźnikami.
  8. Przekaźniki wraz z driverami powinny być zasilane oddzielną linią dobrze odsprzężoną kondensatorami. Dobrze też jest dać filtry LC. Ja stosuję zawsze przekaźniki na 24V lub 12V, a zasilanie wzięte sprzed stabilizatora 5V. Jeżeli stosuję przekaźniki 5V to zasilam je napięciem stabilizowanym przez drugi układ stabilizatora - nie ten sam co zasila mikroprocesor.
  9. Wszystkie linie procesora sterowane z zewnątrz np. sygnały załącz/wyłacz, które prowadzone są na większe odległości, blokuję rezystorami o wartościach rzędu kilku kOhmów wymuszając w ten sposób dość duży prąd - tworzę dzielnik oporowy. Oczywiście linie te dodatkowo zabezpieczam kondensatorkami oraz diodami lub robię optoizolację transoptorową.

Zawsze stosuję się do tych zasad i nigdy nie miałem problemów z zakłóceniami od pracujących przekaźników, które czasami załączają dość duże prądy - rzędu 5-8A.

Reply to
Jacek "Plumpi

On Behalf Of kubu

Po piwie jestem wyjątkowo rozgadany ;-) Nie wierzę, że załączane obciążenie ma tylko 100W.

W tym przypadku zmień zasilacz na bardziej wydajny. Np. 1A. Użyj zasilacza np. 18V i za nim przetwornicę impulsową na 5V. Oczywiście elektrolity muszą być ESR. Wjścia procesora muszą być połączne z przekaźnikami przez np. CNY17. Zwiększ pojemność elektrolitów. Energia pobierana przez przekaźniki w momencie włączenia, plus dodatkowy chwilowy spadek napięcia w momencie załączenia obciążenia musi być mniejsza od "kulombów" zgromadzonych w elektrolitach.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Dziękuje wszystkim za porady dot. omawianego problemu. Podokładałem ceramiki 100nF, zmieniłem elektrolita 100uF na 1000uF i dalej to samo. No to wziąłem zasilacz kombajn stabilizowany z regulacją 1-25V i prądem maks. 3A (w środku kondensatory 4700uF), podłączyłem i ..... TO SAMO !!! Podłączenie przez filtr sieciowy (taki jak do kompa) też nic nie dało. No to myślę sobie, że coś tu nie gra. No i po żmudnych poszukiwaniach winowajca się znalazł.

Nie wiedziałem, że na wyświetlaczu LCD ramka wokół tego co świeci jest przypięta do masy (a szkoda, bo oszczędziłoby mi to problemów). Okazało sie, że podczas montażu układu w piecu, farba na tej ramce uległa zadrapaniu i doszło do połaczenia z masą pieca (uziemienie). No i tu jakimsik sposobem zaczęły dziać się dziwne rzeczy, tak jakby zakłócenia z masy pieca przenikały na masę sterownika. Co ciekawe, w żadnym innym punkcie piec i sterownik nie są elektrycznie połączone, jedyny związek widzę jeszcze poprzez zasilanie. W ten sposób może powstała jakaś pętla pozwalająca na przenikanie zakłóceń z sieci EN. Jednak na tym to ja się już nie znam. Ostatecznie niechciane połączenie LCD z piecem usunąłem i całość działa na marnym 9V zasilaczu wtyczkowym.

pozdro dla forumowiczów

Reply to
kubu

Użytkownik "kubu" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Ciekawe rozwiązanie, że zadrapanie farby powoduje zwarcia.

P.G.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.