układy instalacji elek

Ponieważ na grupie po raz kolejny pojawił się wątek pt. Uziemienie i jak zwykle każdy wie swoje, dlatego postanowiłem zrobić schemat możliwych kombinacji połączeń. Uwaga! Schemat przedstawia problem od strony jak się DA połączyć i dlatego wykracza poza to, co stanowią przepisy. Zachęcam do zapoznania się:

formatting link
Sensem schematu nie jest to, jak powinno się budować instalacje (bo powinno się budować TN-S i bez dyskusji), ale chodzi o to, aby podkreślić rozmaite warianty budowy sieci elektrycznych.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Dnia 24-06-2011 o 01:06:57 Tomasz Wójtowicz <SPAMMERS_GO snipped-for-privacy@spammers.com napisał(a):

A które warianty są niezgodne z normami? bo ja mam wyspę TT w TN-C. Oczywiście mogę w prosty sposób zrobić TN-S ale prądy wyrównawcze będą 'zrzerać' uziemienie i wg mnie nie jest to dobrym rozwiązaniem.

Reply to
janusz_kk1

W dniu 2011-06-24 09:14, janusz_kk1 pisze:

Obecnie niezgodne jest TN-C w instalacjach domowych. Niby niezgodne jest TI, ale cały czas w sklepach można kupić gniazdka bez bolca uziemiającego i to nie tylko takie do wtyczek płaskich, ale również okrągłe, akceptujące wtyczki, które zwykle mają styk uziemiający.

Natomiast co do dyskusji TN czy TT, to proponuję poniższy tekst:

formatting link

Reply to
invalid unparseable
[...]

No i? Dopóki nikt nie próbuje łączyć dalej bolców z którymkolwiek z przewodów poza PE - problemu nie ma. Wyłącznik różnicowo prądowy zadziała poprawnie w razie przebicia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Ten znowu swoje wyczytał. Gdzie masz mędrku bolec w tych gniazdach o których Tomasz pisze?

Marek

Reply to
4CX250

Ten znowu swoje wyczytał.

Piszę wyraźnie: DALEJ. Łopatologicznie: za gniazdkiem bez bolca nie łączy przedłużacza z bolcami i mostkiem. Teraz zrozumiałe?

Uprzedzając: tak - spotkałem artystę, którego "komputer kopał" i połączył w przedłużaczu bolce z jednym z pozostałych przewodów. Jak go "komputer kopnął" porządniej, to był zdziwiony - bo "tylko gniazdko zmienił". Oczywiście próbował mi wmówić, że "tak było fabrycznie".

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam Zastanawim się , czy w instalacji TN-C, można skutecznie zabezpieczyć się przed odwróceniem fazy i N - na wejściu do budynku. Na całej ulicy (stare budownictwo, segmenty) do poszczególnych segmentów, w tym mojego, doprowadzone są tylko 2 przewody - faza i N. Kilka lat temu pracownicy ZE, grzebiąc coś w ulicy przełaczyli omyłkowo przewody i do grupy kilku segmentów poszło - faza na przewodzie N a N na fazowym. Nikt na szczęscie nie ucierpiał, nie nmiej czy można się przed tym jakoś zabezpieczyć na wejściu do segmentu ? Pozdrowienia PP

Reply to
PL(N)umber_One

Użytkownik "PL(N)umber_One " snipped-for-privacy@NOSPAM.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:iu26hg$qkp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Oczywiście, ze można i to się robi. Przewód PEN należy połączyć z uziemieniem w każdym domu i to możliwie w wielu miejscach. Jest to wymagane i zalecane. Wtedy w razie pomyłki przez energetyków popłynie prąd doziemienia, który spowoduje rozłączenie zabezpieczeń na podstacji.

Reply to
Alexy

Dnia Fri, 24 Jun 2011 14:21:37 +0000 (UTC), PL(N)umber_One napisał(a):

Jasne że można. Daj stycznik odcinający zasilanie którego cewka bedzie włączona miedzy przewód N a oddzielny uziom. Dopóki na N będzie faza, stycznik będzie trzymał odcinając zasilanie. Mozna też włączyć stycznik między przewód L a uziom i odcinanie zasilanianiernymi stykami. Ale to mi sie widzi gorszym rozwiazaniem z uwagi na ciągły pobór mocy, grzanie cewki, elektrolizę uziomu.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dzięki za pomysł ze stycznikiem. Co do wielokrotnego uziemienia przewodu PEN, to mam wątpliwośc, bo jak pamietam, to dopuszczalne jest podłaczenie do uziemionej szyny wyrównawczej przewodu PE, zas uziemienie PEN tylko raz w miejscu podziału PEN - PE, N. PP

Reply to
PL(N)umber_One

Dnia Fri, 24 Jun 2011 15:32:51 +0000 (UTC), PL(N)umber_One napisał(a):

Różnie mówia, toczy się dyskusja parę wątków niżej. Ktoś tam sie powołuje na autorytet Musiała;

formatting link
wpadnij i poczytaj. IMO gość ma dobrze poukładane w głowie ( oprócz może zbyt wielkiego zapału do walki :) )

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "PL(N)umber_One " snipped-for-privacy@NOSPAM.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:iu2an3$c03$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Źle to zrozumiałeś. PEN możesz uziemiać bezpośrednio ile tylko razy zapragniesz. Poza tym w miejscu podziału PEN nie uziemia się PEN tylko PE to, które zostało utworzone po podziale PEN. To PE także można uziemiać wielokrotnie. Połączenie tylko i wyłącznie w jednym miejscu dotyczy połączenia tylko i wyłacznie połączenia PE z PEN, a nie z uziemieniem. Chodzi o to, że PEN po podzieleniu już nie jest PEN lecz PE + N i rzecz w tym, ze tego N nie wolno już łaczyć ponownie z PE ani uziemiać. Samo PE możesz zaś wieloktotnie uziemiać ile tylko chcesz razy.

Co zaś się tyczy stycznika na przewodzie N czy PEN to wyjaśniam to pod odpowiedzią autora tego pomysłu.

Reply to
Alexy

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:cx8rgajj3d74$.1olpieoviv76x$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Pierwszy raz dzisiaj widziałem tę stronę. Mimo, że na elektryce się nie znam to jakąś tam opinię sobie wyrobiłem. Moim zdaniem facet bardzo dobrze wie co mówi, i po prostu krew go zalewa, że jakieś durne przepisy są forsowane. I to "krew go zalewa" przekłada się na zapał do walki. Krytykowane przez niego zapisy o różnicówkach jako żywo kojarzą mi się z "lub czasopisma". Wygląda na to, że ktoś wpisał i to w akcie, który nie powinien się zniżać do takich szczegółów, że w każdej instalacji ma być różnicówka i tak poszło. Potem, jak w końcu dotarło, że to bzdura to zmieniono to na zapis typu: "w każdej instalacji ma być różnicówka lub inne zabezpieczenie." Co jest równoważne, że ma być zabezpieczenie, co w ogóle nie powinno tam być pisane skoro jest powołanie na wykonanie zgodnie z normami, a szczegóły to już w tych normach. Jak najbardziej zgadam się z sugestią, że ktoś finansowo zainteresowany w produkcji różnicówek maczał w tym palce.

P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Mam taki przedłużacz :-)

Reply to
Desoft

Użytkownik "Alexy" snipped-for-privacy@onet.com.pl> napisał w wiadomości news:iu2g6a$mnc$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jak założenie dodatkowego zabezpieczenia może się przyczynić do śmierci? Dokładnie jest tak jak napisał Jacek. Może nie zadziała, ale nie zrobi szkody. Chociaż z tym niezadziałaniem to bajka, Jak na N pojawi się wystarczająco "mocne" napięcie aby zabić to przekaźnik też załączy. Plaga jakaś, czy co? Elektrodę zamknęli???

Reply to
Desoft

W dniu 2011-06-24 16:34, Jacek Maciejewski pisze:

Taki stycznik odciąłby przewód PEN w instalacji TN-C, a to jest zabronione. W ogóle ten pomysł jest beznadziejny, niezgodny z jakimikolwiek zasadami budowania bezpiecznych instalacji.

Jest jedno dopuszczalne rozwiązanie - uziemić PEN i już.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" napisał:

I całe szczęście, że można kupić. W przeciwnym razie nie miał bym gdzie wetknąć moich latarek akumulatorowych, które nie wchodzą do gniazdka płaskiego i okrągłego z bolcem. To samo dotyczy zasilacza AP routera i ładowarki do Nokii. Przepisy łatwo zmienić. Trudniej przewrócić do góry nogami całą produkcję. Tym bardziej, że te osławione Europrzepisy służą głównie utrudnianiu życia nowym członkom. Na mojej działce rosną ogórki, które za nic nie chcą uzyskać przepisowej krzywizny, a ślimaki nie chcą być rybami. Nie dajmy się zwariować.

Remek

Reply to
Remek

Użytkownik "Alexy" napisał:

wielu miejscach.

Jest wymagane i zalecane, a wiesz może dlaczego? I dlaczego należy tego unikać? Zgadzam się, że skutecznie zabezpieczy przed skutkami zamiany przewodów przez monterów - palantów, ale ma niestety wiele wad.

Remek

Reply to
Remek

Użytkownik "Desoft" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:iu4mgd$nfo$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jakiej jesteś narodowości skoro nie rozumiesz co napisłaem w języku polskim?

Reply to
Alexy

Dnia Fri, 24 Jun 2011 14:21:37 +0000, PL(N)umber_One napisał(a):

Jakiś czas temu sąsiad przyszedł do mnie z problemem. - kupił sobie monitor LCD z tunerem i mu wywalało nadprądówki. Wziąłem multimetr i szybki test - ekran kablówki jest uziemiony, a na bolcu pełne 230V. Takoż na obudowie lodówki(żona mu mówiła, że ją trochę kopie jak myje lodówkę, ale na 3 piętrze i są ciepłe i suche ściany, podłogi to i mało kopie) i na każdym bolcu. Ktoś, kto mu robił przy bezpiecznikach właśnie zamienił fazę z PEN. Chyba przez jakiś rok tak miał.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.