Uziemienie

Loading thread data ...

ciekawe / niemożebne zero i uziom w przedłużaczu zmostkowane? Podłącz przedłużacz odwrotnie do gniazdka (obróć wtyczkę). Więcej nie pomogę bo mogę się nie znać.

Bassteq

Reply to
Bassteq

Dnia Wed, 22 Jun 2011 19:16:21 +0200, rageofhonor napisał(a):

Tak ma być. Neonówka (nie dioda :) świeci na skutek przepływu prądu przez pojemności i upływności. Po prostu podłaczaj do gniazda z bolcem te rzeczy kltóre tego wymagają (np. lodówka). A jak instalacja nie ma przewodu ochronnego to do bolca podłącz przewód zerowy (juz widzę święte oburzenie elektryków-purystów:)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2011-06-22 17:47, rageofhonor pisze:

Wiele urządzeń posiada na wejściu np. dwa kondensatory połączone szeregowo, a punkt "środkowy" jest uziemiony. Jeśli masz gniazdko bez uziemienia, ten "dzielnik" daje napięcie ok 110V na obudowę... Absolutnie nie należy podłączać NICZEGO, co wymaga uziemienia, do gniazdka, które tego uziemienia nie posiada! Jeśli w ogóle w domu nie posiadasz przewodu uziemiającego - stosujesz tzw. zerowanie (czyli robisz mostki w gniazdku). Natomiast polecałbym wymienić instalację ;)... ale do tego czasu stosuj zerowanie. BEZWZGLĘDNIE należy podłączać urządzenia wymagające uziemienia do gniazdka z uziemieniem bądź zerowaniem! Fakt, bez tego urządzenie działa, ale w przypadku awarii to uziemienie/zerowanie może kogoś uratować...

Z zerowaniem niestety jest tak, że w pewnych okolicznościach może okazać się także niebezpieczne, dlatego w nowych instalacjach stosuje się osobny przewód uziemiający, który daje jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa.

Reply to
Konop

W dniu 2011-06-22 19:53, Konop pisze:

Jednak trzeba dodać, bo wiele osób tego nie rozumie, że jest to 110V z wysoką impedancją źródła, czyli niegroźne 110V.

W zasadzie mówisz dobrze, oprócz terminologii i do tego przyczepię się bardzo, bo potem czytają to ludzie rzucający bez sensu terminami, których nie rozumieją.

ZEROWANIE to jest UZIEMIENIE punktu neutralnego instalacji. Dotyczy to tylko i wyłącznie potencjału na przewodzie środkowym, który dzięki temu nazywa się N. Zerowanie występuje w instalacjach TN, TT, TI. Natomiast nie występuje w instalacjach IT, II, tam punkt środkowy oznacza się literą M.

Odbiorniki UZIEMIAMY nie ZERUJEMY. Pojęcie zerowanie nie ma sensu w przypadku odbiornika. Owszem, możemy uziemić odbiornik poprzez przewód N, wykorzystując fakt, że jest on wyzerowany, ale to jest cały czas uziemienie, a nie zerowanie. Taka instalacja nazywa się TN-C albo TN-C-S. Natomiast jeśli uziemiamy osobnym przewodem, mamy instalację TN-S, TT albo IT.

Niektóre źródła kwestionują istnienie instalacji TI i II, a tymczasem, zwłaszcza ta pierwsza jest popularnym typem w starych polskich domach. Wszędzie tam, gdzie jest gniazdko bez bolca uziemiającego, mamy do czynienia z instalacją TI. Można z niej łatwo przejść na TN-C, właśnie podłączając bolec uziemiający do przewodu N.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Dnia Wed, 22 Jun 2011 21:47:32 +0200, Tomasz Wójtowicz napisał(a):

To "niegroźne" napięcie upaliło mi LPC Winbonda na płycie głównej kompa przez LPT drukarki (luźna wtyczka zasilania w drukarce i jak się okazało brak zerowania w gniazdku).

Reply to
Jaroslaw Berezowski

W dniu 2011-06-22 22:23, Jaroslaw Berezowski pisze:

Istotne jest życie ludzkie. Trwałość sprzętu jest drugorzędną sprawą.

Natomiast LPT to są złącza typu open-collector, więc je można uwalić nawet ładunkiem elektrostatycznym z palców.

I jeszcze raz - brak UZIEMIENIA a nie ZEROWANIA.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Wed, 22 Jun 2011 21:47:32 +0200, Tomasz Wójtowicz napisał(a):

Możesz przytoczyć jakiś autorytet (normę, przepis) który potwierdzi twoje twierdzenie?

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2011-06-23 08:36, Jacek Maciejewski pisze:

Twierdzenie o czym? O różnicy w znaczeniu słów zerowanie i uziemienie? To jest tylko kwestia terminologiczna. Co prawda widzę, że Niemcy stosują pojęcia Nullung i Erdnung zamiennie.

Więc albo zgadzamy się, że zerowanie i uziemienie to synonimy; albo jest tak jak mówię - zerowanie dotyczy przewodu środkowego instalacji, a uziemienie dotyczy obudowy odbiornika.

Natomiast nazywanie zerowaniem uziemienia dokonanego przewodem N nie ma sensu.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

aaa - czyli jednak istnieje zerowanie, skoro jest zakazane ?

No i stoja miliony budynkow z poprzedniej epoki, ktore maja .. no wlasnie, co maja - zerowanie czy uziemienie, skoro to niby to samo :-)

J.

Reply to
J.F.

Am 23.06.2011 11:06, schrieb Alexy:

Jest chaos w nomenklaturze. Uziemienia też nie wolno dokonywać bezpośrednio (w TN-S), dlatego nie jestem zbyt zadowolony z obecnie obowiązującej terminologii. Kiedyś nazywano zerowaniem ochronnym podłączenie do PE w instalacji TN-S, ale komuś to widocznie przeszkadzało. Uziemianie odbiorników w instalacji TN-S, czyli podłączenie ich bezpośrednio do uziomu budynku jest niedozwolone. PE, N i uziom mają być połączone ze sobą w jednym punkcie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2011-06-23 12:22, Waldemar Krzok pisze:

Nieprawda. PE łączymy z główną szyną uziemiającą i stamtąd prowadzimy pojedynczy kabelek do pola N w rozdzielnicy głównej. Oczywiście, są nadgorliwcy twierdzący, że trzeba to wszystko łączyć w jednym miejscu i to koniecznie w skrzyni przyłącza nn, ale ja tam wolę to co mówi dr Edward Musiał - on jest dla mnie autorytetem w tej dziedzinie.

Polecam stronę:

formatting link

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Am 23.06.2011 13:20, schrieb Tomasz Wójtowicz:

OK, w jednym punkcie to trochę przesadzone, ale nie należy robić tego w różnych punktach budynku. Inaczej będzie z tego sałatka z prądami wyrównawczymi w rurach wodociągowych rzędu setek amper.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Dnia Thu, 23 Jun 2011 11:48:37 +0200, Tomasz Wójtowicz napisał(a):

Ja tam wolę po staremu nazywać zerowaniem podłącznie bolca do przewodu ochronnego lub zerowego (bez względu na to czy i gdzie przewód taki jest uziemiony), a uziemieniem podłączenie bolca do oddzielnego uziemienia (nie wnikam tu w przydatność praktyczną czy zgodność z przepisami tego czy innego rozwiązania.).

Reply to
Jacek Maciejewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.