ultradźwiękowy wiatromierz zasada działania?

Witam Chciałbym się dowiedzieć jak działają ultradźwiekowe wiatromierze

wie ktoś może?

AzaZeL

Reply to
AzaZeL
Loading thread data ...

Użytkownik "AzaZeL" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:eqcacr$803$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Moze dopplerem?

Reply to
Ghost

Sugerujesz, ze jak wieje to predkosc dzwieku w powietrzu wzrasta?

m.

Reply to
Martin Lukasik

OK. Ale wiatr nie wieje rownolegle do Ziemi, wiec na ile dokladne sa takie pomiary? Chociaz w sumie na odleglosci paru centymetrow nie powinno byc problemu.

Ciekawe...

m.

Reply to
Martin Lukasik

dokladnie, tak samo tak jak dzialaja przeplywomierze ultradzwiekowe.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik "Martin Lukasik" snipped-for-privacy@milea.pl.i.hate.this.spam> napisał w wiadomości news:423a9$45c9b039$c1263429$ snipped-for-privacy@ZOO.CO.UK...

Nie wiem dlaczego kojarzysz predkosc dzwieku z dopplerem? Tam akurat chodzi o predkosc zrodla dziwieku a poniewaz raczej to nie wchodzi w gre wiec z dopplera nici - pospieszylem sie.

Natomiast jak wieje to predkosc rozchodzenia sie fal dzwieku wzgledem nieruchomego obserwatora bedzie sie zmieniala - malala lub rosla, w zaleznosci od kierunku wiatru. I tu byc moze lezy klucz do zagadki.

Reply to
Ghost

Użytkownik "Martin Lukasik" snipped-for-privacy@milea.pl.i.hate.this.spam> napisał w wiadomości news:6c790$45c9b5a7$c1263429$ snipped-for-privacy@ZOO.CO.UK...

Bez znaczenia - mierzysz trzy skladowe prostopadle i masz z tego, i kierunek, i wartosc.

Reply to
Ghost

Ja mysle, ze wlasnie nie zmienia sie wzgledem nieruchomego obserwatora, tylko najzwyczajniej rosnie. Jakby bylo jak mowisz, to pewnie mialoby to cos wspolnego ze zjawiskiem Dopplera.

Moze brzmiec to durnie, ale dzwiek rozchodzi sie poprzez drgania czasteczek. Czasteczki przekazuja sobie energie, ktora odbierana jest przez nas jako dzwiek (lub tez nie jest -- w przypadku ultra- i infradzwiekow). Jesli cos przyspieszy ruch tych czasteczek (tu: wiatr przyspiesza ruch powietrza) to predkosc z jaka dojda do nas drgania (dzwiek) bedzie wieksza.

Troche wymyslam, ale chyba sie nie myle.

m.

Reply to
Martin Lukasik

Użytkownik Greg(G.Kasprowicz) napisał:

Ale prędkość rozchodzenia się fali w ośrodku zależy tylko od parametrów ośrodka (m.in. od gęstości i modułu sztywności). W efekcie Dopplera zmianie ulega długość fali.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Martin Lukasik" snipped-for-privacy@milea.pl.i.hate.this.spam> napisał w wiadomości news:c1acd$45c9e68e$c1263429$ snipped-for-privacy@ZOO.CO.UK...

Moze zostaw dopplera w spokoju.

Mocno wymyslasz.

Co to jest wiatr? Ruch masy powietrza, a nie cos co przyspiesza ruch powietrza, wiatr jest ruchem, wiekszej masy czsteczek, w ta sama strone. Dzwiek rozchodzi sie w tej poruszajacej sie masie, jest w niej jakby "osadzony". Dalej mysle, ze sobie poradzisz...

Reply to
Ghost

nie znam dzialania wietromierza ale jesli mamy zrodlo dzwieku 1000Hz po lewej i odbiornik po prawej , wiatr wieje z predkoscia rowna rozchodzeniu sie dzwieku

340m/s w powietrzu w kierunku zrodla dzwieku to ten dzwiek teoretycznie nie doplynie do odbiornika , ja tak to rozumuje

jak by wiatr byl polowa predkosci rozchodzenia sie dzwieku w powietrzu , znow teoretycznie 170m/s w kierunku nadajnika to do odbiornika dotarla by fala 500Hz

poprawi ktos ?

Reply to
at

I masz racje.

A nie. Zanim cykl wyemitowany dotrze do odbiornika to sie "miesci" w powietrzu miedzy nimi. Gdyby byla roznica czestotliwosci to ilosc tych "pomiedzy" musialaby narastac.

Doppler dziala - do powietrza dostaje sie czestotliwosc wyzsza, odbiornik odbiera nizsza, wszystko sie swietnie kompensuje.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "at" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

1000Hz, tyle ze sygnal podrozowalby z polowa predkosci dzwieku - niby gdzie mialby nastepowac podzial czestotliwosci? Efekt dopplera jest tylko wtedy, gdy zrodlo porusza sie wzgledem odbiornika.
Reply to
Ghost

W przypadku fal mechanicznych, propagujących w medium, ruch medium również wywołuje efekt Dopplera.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

O ile wraz z medium porusza sie zrodlo, co sprowadza sie do mojej tezy, ze zrodlo porusza sie wzgledem odbiornika. No chyba, ze chcesz dowiesc czegos innego. Mowimy oczywiscie o sytuacji, ze nadajnik nadaje z jedna czestotliwoscia, a odbiornik mialby odbierac inna.

Reply to
Ghost

na fizyce sie nie znam ale nie chodzi mi o podzial tyklo o to jaka czestotliwosc dotrze do odbiornika , sprzeczas sie nie bede ale widze to tak "Nadajnik <<<<kierunek wiatru 340m/s<<<<<<<odbiornik

1 wiatr 0m/s f nadajnika 10000Hz odbiornik odbiera 10000Hz 2 wiatr 34m/s f nadajnika 10000Hz odbiornik odbiera 9000Hz 3 wiatr 340m/s f nadajnika 10000Hz do odbiornika nic nie dotrze bo nie zdazy tak tylko gdybam :) innego wytlumaczenia nie znam
Reply to
at

W przypadku medium materialnego jak powietrze to sa dwa osobne efekty.

Jeden wynika z ruchu nadajnika wzgledem medium, drugi z ruchu odbiornika. Akurat jesli predkosc jest ta sama, to sie efekty znosza.

J.

Reply to
J.F.

Trywialne, drogi Watsonie...

Reply to
Ghost

Fakt, gdybasz - tylko czemu piszesz, ze _innego_ wytlumaczenia nie znasz, wszak nie podales zadnego. Postawiles watpliwa teze, bez uzasadnienia.

Reply to
Ghost

no to popraw mnie , oczywiscie dalej mowimy o wiatromierzu gdzie nadajnik i odbiornik sa elementami stojacymi w miejscu rozpisz te 3 warianty ktore wymienilem i podaj swoje zdanie jaka czestotliwosc zarejestruje odbiornik dla tych trzech predkosci wiatru "teoretycznych" rzecz jasna .

Reply to
at

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.