ultradźwiękowy detektor ruchu

Bawię się takim kitem AVT i zastanawia mnie jedna rzecz. Jst to detektor ruchu na mikrofonikach takich jak w samochodach. Czy sterować nadajnik możliwie stromymi zboczami prosto z wyjścia TTL czy dac tam mały kondensatorek parę nF żeby nie było under/over shotów po 3V poniżej masy obserwowanych na oscyloskopie? Czy lepiej sterować może sinusem ?

Reply to
Ken
Loading thread data ...

Jak dam równolegle powiedzmy 10nF to przebieg się czyści. Czasy narastania są na poziomie 1us z kondensatorem, a bez kondensatora 150ns. Czy to coś zmienia? Czy osłabia nadajnik? Jak mocno? A może eliminuje tylko harmoniczne i EMI? Układ chodzi na 40kHz.

Reply to
Ken

W dniu 28.06.2009 19:56, Ken pisze:

Nic nie zmienia, przeszkadza ci to sterowanie bezposrednio z wyjscia TTL? Jesli nie to po co mieszasz? BTW. To sa przetworniki ultradzwiekowe.

Reply to
T.M.F.

Paskudnie na oscylu wygląda. Ostre zbocza z over/under shotami. Tak pytam. Jak one się na moc wypromieniowaną przetwornikiem przekładają ? Ostrzejsze zbocza mam na myśli?

Reply to
Ken

Zapewne zmniejsza moc, ale stanowi to dla ciebie jakis problem? Niektorzy laduja tam cewke, jakis duzy rezystor rownolegle, ale to juz chyba przesada.

Reply to
T.M.F.

Ale w jakim celu ładują cewkę lub rezystor równolegle ? Czy delikatna poprawa widma sygnału poprzez kilka nF coś zmienia? Czy poprawia czy psuje?

Reply to
Ken

Zeby zwiekszyc napiecie zasilajace przetwornik. On ma ogromna rezystancje i przy napieciu z TTLa wykorzystujesz tylko ulamek mocy.

Reply to
T.M.F.

Tak się popędza przetworniki zintegrowane w czujnikach cofania. One są wyzwalane z napięcia rzędu 100~120V.

PC

Reply to
PC

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.