Układ wykrywający zmiany napięcia

=_NextPart_000_02EC_01CF9954.E2158F00 Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2" Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Witam serdecznie

Prosz=EA o podwowied=BC jak zrealizowa=E6 najpro=B6ciej uk=B3ad = sygnalizuj=B1cy zmian=EA napi=EAcia. Mam potencometr, na suwaku kt=F3rego otrzymuj=EA napi=EAcie z zakresu 0 = do 12V.=20 Potrzebuj=EA mie=E6 informacj=EA (sygna=B3 powiedzmy 5V), =BFe = napi=EAcie na suwaku zmieni=B3o si=EA - kto=B6 pokr=EAci=B3 = potencjometrem. Sygna=B3 ten powinien pojawi=E6 si=EA i trwa=E6 conajmniej przez czas, w = kt=F3rym zmienia si=EA napi=EAcie na suwaku.

Mam jak=B1=B6 pustk=EA i nic sensownego i zarazem prostego nie = przychodzi mi do g=B3owy :(

Dzi=EAkuj=EA za porady.

Reply to
Paweł
Loading thread data ...

Dnia Sun, 6 Jul 2014 20:00:06 +0200, Paweł napisał(a):

Najprościej to użyj kondensatora i opornika i zrób uklad różniczkujący :) A co naprawdę potrzebujesz zrobić to da się powiedzieć dopiero gdy określisz o jak dużą i w jakim czasie zrobioną zmianę napięcia ci chodzi.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu niedziela, 6 lipca 2014 20:00:06 UTC+2 użytkownik Paweł napisał:

Zamknij potencjometr na kłódkę.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Nie da się, bo ja mam nim kręcić :)

Reply to
invalid unparseable

Potencometr z jednej strony +12V z drugiej 0V. Nawet niewielkie "ruszenie" (zmiana napięcia np. o 0,1V) powinno wyzwolić układ i powiedzmy załączyć przekaźnik na jakiś czas - np. 5 sekund

Reply to
invalid unparseable

W dniu niedziela, 6 lipca 2014 20:54:48 UTC+2 użytkownik Pawe� napisał:

To ty będziesz miał klucz.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu 2014-07-06 20:56, Paweł pisze:

Układ "całkujący" RC (bez opampa) o odpowiedniej stałej czasowej plus komparator okienkowy, a potem kombinuj. Masz wtedy wpływ na wszystkie potrzebne parametry i układ wcale taki skomplikowany nie jest jak się wydaje. Tylko komparatory muszą być z otwartym kolektorem. Albo "klasycznie" - malutki AVR z ADC ;)

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Użytkownik "Paweł" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:lpc644$klo$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl...

W obecnych czasach taki problem prawie zawsze rozwiąże się cyfrowo - czyli mikrokontroler z przetwornikiem analogowo cyfrowym odczytujący stan potencjometru ileś tam razy na sekundę i sterujący odpowiednio przekaźnikiem. Po staremu (analogowo) to tak jak już Ci napisano - układ różniczkujący. Na wyjściu dostaniesz sygnał różny od 0 gdy potencjometr zmienia pozycję. Za tym trzeba dać komparator okienkowy (w przedziale -dV... +dV nie reaguje, a poniżej -dV i powyżej dV daje sygnał na wyjściu). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.