Uk?ad rejestruj?cy wskazania wiatromierza

Chciałbym zaprojektować, a następnie wykonać wiatromierz wraz z układem rejestrującym wartości w określonych interwałach czasowych. Już tłumaczę, o co dokładnie mi chodzi.

Założenie jest takie, że aktualna prędkość wiatru będzie pokazywana na ekranie licznika rowerowego. Tak chyba najtaniej zrobić w miarę dokładny pomiar. Rotor będzie wykonany z płyty CD, wysięgników (patyczków) oraz połówek piłeczek ping-pongowych. Od spodu płyty zostanie umieszczony magnes, a czujnik stale przytwierdzony do obudowy. Po kalibracji średnicy okręgu zataczatego przez rotor, powinniśmy otrzymać precyzyjne urządzenie pomiarowe.

Licznik rowerowy posiada kilka podstawowych funkcji. Najważniejszą jednak (dla mnie) jest prędkość średnia w funkcji czasu. Teraz zaczynają się schody. Chciałbym tak skalibrować wyżej opisany wiatromierz z jakimś rejestratorem danych, aby pozostawiony na kilka miesięcy zbierał dane o średnich dobowych prędkościach wiatru. Czy jest to wykonalne? Najlepiej stosunkowo niewielkim kosztem.

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

Jakbym widzial swoj wiatromierz :) Niestety fotke mi wcielo :(

Ja zrobilem tak: Licznik wykalibrowalem wg wiatromierza papierowego z watku o elektrowni wiatrowej z elektrody. A nastepnie co tydzien sobie patrzylem ile km wiatr mi nakrecil. Z tego wyszedl mi sredni wiaterek.

U mnie srednio dmucha okolo 1,5-3 m/s. Biorac sobie z liczniczka maskymalna predkosc wychodzi maks jaki zostal osiagniety podczas tygodnia. Mi tyle wystarczylo aby ocenic ze nieoplacalne jest budowanie MEW-y.

Tobie sugeruje kupic sobie jakis mikrokontrolerek, zapiac do niego karte SD i za pomoca pojedynczego portu mierzyc jak szybko sie wiatraczek kreci. Mozna wykorzystac do tego celu tarczke i optotranzystory ze starej myszki komputerowej.

Reply to
Lukasz Sczygiel

Dnia 19-03-2010 o 22:38:09 Lukasz Sczygiel snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Ten sposób też byłby nienajgorszy. Może nie tak precyzyjny, ale na pewno miarodajny. Problem w tym, że pomiary zamierzam przeprowadzać 90 km od miejsca zamieszkania (działka w górach), dlatego chcę, aby zostały one zapisywane automatycznie. Odczyt raz na tydzień byłby zbyt kosztowny ze względu na dojazdy, ale raz na miesiąc dałoby radę zrobić.

Właściwie, to w tym samym celu chcę zbadać średnie prędkości wiatru. Jeżeli wyniki będą zadowalające, przystąpię do projektowania elektrowni wiatrowej.

Mam nadzieję, że w terenach górzystych lepiej wypadną warunki do inwestycji w elektrownię wiatrową.

Ok, już do czegoś dążymy. Niestety nie jestem elektronikiem i nie za bardzo wiem, jak to wszystko połączyć. Mikrokontroler? W AVR pracowałem na AT90S8515, ale pewnie będzie zbyt drogi (stosowane w skrzynkach przy skrzyżowaniach świetlnych do wykonywania wcześniej napisanego programu sygnalizacji). W każdym razie ja to widzę tak: rozkręcam licznik i znajduję port odpowiedzialny za przekazywanie wartości prędkości (lub coś w tym stylu) i łączę go z mikrokontrolerem. Tego zaś muszę zaprogramować w assemblerze, aby zapisywał w pamięci wartości np. co 1h. Dobrze rozumuję?

Reply to
Piotr

Eno bez przesady ;) Pi razy dzwi 10zł na allegro.

Nie. Mozesz napisac w C. Albo w BASICu. Szczególnie w tym ostatnim będzie to bardzo latwe. Gorzej z odpowiedzią: w jakiej pamieci to będziesz zapisywać i jak spodziewasz sie te dane czytać.

Reply to
Sebastian Biały

Dnia 19-03-2010 o 23:21:00 Sebastian Biały snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Dokładnie. To będzie chyba najtrudniejsza część. Dlatego też myślałem, czy nie dałoby się zastosować jakiegoś mikrokontrolera z wyjściem COM i podłączyć go do komputera? Zresztą jakikolwiek interface kompatybilny z PCtem byłby dobry. Nie wiem tylko, co z oprogramowaniem obsługującym to wejście...

Reply to
Piotr

W dniu 10-03-19 23:34, Piotr pisze:

Prawie dowolny AVR->MAX232 i masz "mikrokontroler z wyjsciem COM", na upartego daloby rade bez MAX232 nawet. A dane przechwycisz sobie minicomem czy co tam lubisz :)

Kabelkologia :

formatting link

Reply to
Butek

a) to czego szukasz to UART. Ma to kazdy procesor w cenie >4zł. Po drodze mozna stosować jakiś scalak podnoszacy napięcie do starndardu RS232 (dostepny w mięsnym na rogu - MAX232).

b) dalej nie jest jesna _gdzie_ dane sa trzymane. W twoim wypadku zapewne najszybciej bylo by zastosować jakiegoś eeproma szeregowego. Zdecydowanie najlatwiejszy w obsludzie z poziomu software. Czytanie jego zawartości będzie odbywalo się przez ten sam kontroler używając UARTu.

c) Komunikacja po RS232/COM nie wymaga zadnych super specjalnych zabiegów, każdy system operacyjny udostepnia do tego API. Protokół trzeba wymyslić jednak samodzielnie, RS232 dostarcza tylko pojedyncze bajty i nic więcej nie robi, całość w rękach programisty.

Jesli nie dłubałes w elektronice za dużo to projekt niestety Cie przerosnie na początek i na 100% popelnisz błedy projektowe. Może warto wziąść jakiegoś gotowce hardwareowego i skupic się wylacznie na firmware/software? Np coś takiego:

formatting link
Wygląda na to ze ma komplet ficzerow wlacznie z eepromem (wymiennym na wersję 16kB) i zegarem czasu rzeczywistego co calkowicie wypełnia założenia długoterminowego loggera (jednak nie ma RS232 a usb wygląda tylko na programator, więc tak czy inaczej trzeba dlubać). Jeśli będziesz kiedys mistrzem to dorobisz sobie tam masę ficzerów i obsługe kart SD. Na razie eeprom powinien dać radę. Ba, można go nawet wyjmować i czytać w domu wyniki a na miejscy tylko wymienić na nowy.

Rozumiem, że wiatromierz daje jakis impuls na obrot? Jesli tak, to problemow z pomiarem jest 0. Wyrobi sie cokolwiek.

Reply to
Sebastian Biały

Pomyłka, niestety tylko na 2kB max z tego samego typu. Może sa większe o identycznym układzie elektrycznym, ale AT24Cxx Atmela to chyba tylko do

2kB. Może niech się wypowie ktoś obeznany z eepromami na I2C.
Reply to
Sebastian Biały

Dnia 19-03-2010 o 23:57:09 Sebastian Biały snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Niestety nie dłubałem wcześniej w elektronice i jest tak, jak napisałeś - projekt na 100% mnie przerośnie (w końcu każdy jest dobry w czymś innym). Dlatego takie pytanie z mojej strony: jak to zrobić najtaniej i najłatwiej? Poza pierwszym przykładem z licznikiem rowerowym i odczytem co miesiąc.

Ten programator jest dość drogi, a jego obsługa niełatwa (przynajmniej dla mnie). Niestety nie jestem ani programistą ani elektronikiem, jednak nie mam obiekcji do nauki.

Mógłbyś wskazać jakąś pozycję (sklepy online/Allegro), która ma niezbędne 'ficzery', da się ją połączyć z komputerem i odczytać dane oraz zaprogramować w AVRstudio? Choć szczerze mówiąc nie mam pojęcia, jak ten program powinien wyglądać... Jakieś wskazówki chociaż będą bardzo pomocne. W końcu jestem świeżo początkującym elektronikiem.

Reply to
Piotr

To niestety najtańsze rozwiązanie typu "samodzielny kontroler" ponieważ każde inne spowoduje utrate czasu a ten tez kosztuje.

To co pokazalem ma takie ficzery. Ponieważ ma slot na karte SD to można sobie zrobic _naprawdę_ znakomity logger. O podpinaniu innych czujników nie wspomnę.

BASCOM. Dla początkujących jest zbawienny. Zainteresuj sie kursami programowania uC w gazetach, szczególnie w "Elektronika dla Wszystkich" gdzie jest to na poziomie od zera. Niestety "jak ten program ma wyglądać" jest zbyt ogólne i nie poroztaje mi nic innego jak wzruszyć ramionami.

Reply to
Sebastian Biały

A moze po prostu uzyc atmegi 128? Tam jest 4kb eeprom. Wtedy zladowanie danych do komputera mozna zrobic raz na rok a i tak bedzie rozdzielczosc jednego dnia.

Polecam ksiazke Pana Wiązani. Tam sa wszystkie potrzebne przyklady (zegar rtc, obsluga uart, portow) a i pamieci jest az nadto. Nie wiem jak mozna by sie podpiac pod licznik rowerowy ale relatywnie nie trudno bedzie liczyc obroty wiatraczka fotokomorka.

Reply to
Lukasz Sczygiel

W dniu 10-03-20 00:38, Sebastian Biały pisze:

Jezeli chodzi o BASCOM to mozna spokojnie polecic

formatting link
, lopatologicznie opisane, z dodatkami "dla zainteresowanych" itp. Takie rozszerzenie kursu BASCOMa z EdW, autor ten sam.

Reply to
Butek

najniższym kosztem tzn pewnie znalazłszy taki licznik rowerowy, który ma tego typu logger wbudowany (odcinki, dni lub tygodnie)

moja wersja zapowiada się tak: procek atmega8 za 5pln, dwulinijkowy displej za dychę, używany siemens a62 z kablem rs232 za 35pln, kod w bascomie liczy obroty, mierzy napięcie z panela solarnego (atmega aż się o to prosiła), i wartosci min, avg i max smsuje 2-4 razy na dobę na wlasny profil na blip.pl (chodzi o to by logger był kradzieżoodporny a dokładniej dane z niego) co zaowocuje czymś w rodzaju

formatting link
do blipa jest ładne api i sporo bibliotek pozwalających elegancko wyfiltrować i obrobić wysłane tam informacje. byc może docelowo blipa zastapi twitter bo blip często leży. koszt startera na rok z okładem to ok

30pln więc całość<150pln. Cały logger w wersji finalnej ma być zasilany z wiaraczka i autonomiczny energetycznie, głównie stąd 4-5 dwuwoltowych ogniw słonecznych. niestety, ogniwa idą z allegro już trzeci miesiąc :-/
Reply to
bujnos

uh, msg blipowy wysylalem sam do siebie wiec niezalogowany go nie ujrzy a leci cos w podobie:

ver02 id04 WIND min0.0 avg0.0 max0.0, min0.0 avg0.0 max0.0, min0.0 avg0.0 max0.0 SUN min0.0 avg0.0 max0.0, min0.0 avg0.0 max0.0

ten a62 nie obsluguje trybu txt tylko udf wiec ulatwisz sobie zycie jak znajdziesz tel. z smsowaniem txtowym, odpadnie ci ze 100 linijek kodu (polowa) dzieki czemu da sie calosc zrobic na trialowej wersji bascom-a :)

Reply to
bujnos

Może na początek pozostać przy liczniku rowerowym? Metoda jest po pierwsze tania, prosta i szybka. Nie umożliwia logowania średniodobowych prędkości wiatru. Ale mamy prędkość maksymalną (to raczej mało istotne) Prędkość średnią kiedy wieje. Licznik przerywa liczenie kiedy stoi (przynajmniej mój BC700) Prędkość średnią z całego okresu. Wyliczamy ją z czasu pomiaru (zapisujemy czas odczytów) i przejechanych kilometrów - w tym przypadku przepchanego wiatru.

Reply to
Desoft

W dniu 2010-03-19 21:56, Piotr pisze:

Heh, opis normalnie jak z "Zrób to sam" nieodżałowanego Adama Słodowego. :-D

Reply to
Adam Dybkowski

Czemu nieodżałowanego? Przecież on żyje.

pozdrawiam, Arkadesh

Reply to
Arkadiusz Dymek

Pan Adam Dybkowski napisał:

Chyba nie -- u Słodowego to by była szpulka od nici i szprychy rowerowe ("w każdym domu znajdzie się niepotrzebna szpulka od nici i szprycha od koła rowerowego"). Jestem prawie pewien, że widziałem w telewizji taki kręciołek w wykonaniu pana Adama.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia 21-03-2010 o 13:05:41 Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał(a):

Jeżeli chodzi o mnie, to sam wpadłem na ten pomysł. Z Internetu zgapiłem tylko patent z płytą CD oraz częścią napendu optycznego.

Reply to
Piotr

Niestety - nici juz od dawna nie na szpulkach.

Z zachodniego zrob to sam - cztery stare wiatraczki od zasilaczy, mierza sile, kierunek, a PIC generuje z tego sygnal TV video do podlaczenia pod telewizor :-)

Musze kiedys sprobowac czy uda sie ultradzwiekowo w amatorskich warunkach ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.