Układ antylokalny w telefonie POTS, PSTN

Czy może mi ktoś kawa na ławę wyjaśnić dobór elementów odpowiedzialnych za uzyskanie jak największego tłumienia sygnału lokalnego z mikrofonu do słuchawki telefonu. Po lekturze stron 7-8 dokumentacji do kostki TEA1067 nadal nie do końca czuję temat

formatting link
łem i zrozumiałem, że typowa linia ma na każdy kilometr swojej długości (czyli sumują się na to dwa druty pary na tym odcinku) ma średnio

176 Ohm i te dwa druciki jednocześnie tworzą pojemność 38nF na każdy km swojej długości, dla drutu o średnicy 0,5mm. Oczywiste typowe równania na równowagę mostka (gdzie w najprostszym przypadku równość iloczynów impedancji gałęzi przekątnych gałęzi daje równowagę i teoretyczny sygnał zero po przekątnej zrównoważonego mostka), gdzie słuchawka stanowi przekątną takiego mostka. Ale na tym już koniec namacalnego zrozumienia wskazanego problemu doboru wartości balancera układu antylokalnego. Nie wiem skąd tam się bierze ten współczynnik "k", który u nich w rozważaniach przyjmuje wartość 0,64 jako stosunek R8/R1 czemu tyle, a nie np 0,95? Nie wiem skąd w równaniu:

Zline = 210 Ohm + (1265 Ohm//140 nF)

wzięła się ta wartość 210 Ohm Skąd to 1265 Ohm? Bo zakładałem, że skoro piszą tam o linii 5km to będzie to

5x 176 Ohm, albo 140nF skoro 5 x 38nF daje 190nF Po drodze brakuje mi dokładniejszego rozwinięcia, bo nagle mają już gotowca: Zbal = 130 Ohm + (820 Ohm//220 nF) ale skąd dokładnie się to wzięło to sam do końca nie wiem.

Do siostrzanej kostki telefonicznej TEA1062 podają, że rozwinięcie tematu układu antylokalnego jest w publikacji: "TEA1060 Family versatile speech transmission ICs for electronic telephone sets, order number 9398 341 10011" ale coś nie natknąłem się na takiego pdf.

Niektóre telefony mają w układzie nazwanym tutaj Zbal wstawioną podkówkę gdzie można sobie dobrać jej rezystancję na największe tłumienie naszego głosu w zależności do jak długiej linii i o jakich parametrach impedancyjnych mamy zapięty nasz aparat. Rozumiem, że jak mamy jakieś VoIP to długość linii liczy się w pojedynczych metrach (w mieszkaniu to nie więcej niż 30m) Czyli dla 1m zakładamy pojemność 38pF? Czyli mając linię 2m od modemu VoIP do słuchawki przyjmuje się 76pF? A rezystancja linii to pojedyncze Ohmy przy takiej długości. Potrzebuję rozwinięcia i bardziej rozbudowanego praktycznego przykładu jak np wyliczyć dla krótkiej linii kilkumetrowej a potem czym najlepiej "kręcić" i co dobierać aby najlepiej tłumiło. W układzie balancera, który oni ponoć wyliczyli dla 5km linii: jako połączenie:

130 Ohm + (820 Ohm//220 nF) strzelam, że najlepiej będzie w realnym układzie kręcić oporem 820 Ohm i dobierać pojemność aby uzyskać największe tłumienie? Czy jest jakiś dokument, który traktuje kawa na ławę temat układu antylokalnego począwszy od historycznych aparatów bez wzmiacniaczy, gdzie był transformator pełniący rolę tego układu, aż do bardziej współczesnych tak jak tu wskazana rodzina TEA106x ze swoimi balancerami.
Reply to
maniek
Loading thread data ...

(ciap)

formatting link
moze to sie przyda

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "maniek" <spam@spam> napisał w wiadomości news:5852bc30$0$44016$b1db1813$ snipped-for-privacy@news.astraweb.com...

(...)

Za dużo matematyki, za mało realiów. Każdy przypadek jest inny i żeby to zrobić raz a dobrze, trzeba by do każdej linii, a nawet do każdego zestawionego połączenia, indywidualnie dostrajać parametry. To, co się spotyka, to pewna średnia, być może oparta na statystyce, gdzie zakłada się, że z takimi parametrami, to najczęściej się taką linię spotyka. Kluczem do sprawy jest, że to fizycznie jest zwykły mostek, gdzie interesuje nas zrównoważenie rozpływu prądów rozmównych tak, aby w linię z mikrofonu szło, a to, co do słuchawki wraca, wzajemnie się znosiło, linia jest jednym z ramion mostka i rzecz jasna, by to zrównoważyć, trzeba DOBRAĆ (z pomiarów, czy praktycznie, jak wygodniej) elementy drugiego ramienia tak, aby ich wartości równoważyły odpowiednie parametry linii, dzięki czemu nastąpi zniesienie się prądów składających na szkodliwe przeniki sygnału między mikrofonem, a słuchawką. Parametry poszczególnych torów w zestawionym połączeniu mają znaczenie, więc samo dobranie elementów może nie załatwić wszystkiego, bo co zrobimy dla pierwszych trzech torów, ile ich tam będzie, to rozjedzie w drobny mak następny tor. Włodek podrzucił dwa linki i od razu powiem, że jakkolwiek trochę przydużo w tym "matematyki", tak zdecydowanie warto zapoznać się z materiałem, masz tam wyjaśnione też kilka istotnych niuansów. To jest akurat mój zawód i dużo mogę powiedzieć o tym, od strony praktycznej.

Reply to
HF5BS

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.