Układy serii HCT, niepodłączone wejśc

Witam

Wiadomo, że w układach CMOS nie należy zostawiać wejść "wiszących w powietrzu", gdyż powoduje to powstawanie "dziwnych" stanów i spory pobór prądu przez układ. Ale jak się to ma do buforów trójstanowych? Czy jeśli wymuszę "1" na wejściu !OE i tym samym "wyłączę" wyjścia, to czy wejścia mogę zostawić wiszące, czy też nie jest to wskazane?

Reply to
Konop
Loading thread data ...

Użytkownik "Konop" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:iqm7co$70e$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

W CMOS-ach bez względu na stan wyjść, na wejściach powinien być wymuszony jakiś stan ustalony. To, że wyłączysz wyjścia, nie powoduje, że bloki wejściowe przestają pracować.

Jednak nie rozumiem, w czym ci to przeszkadza?

Reply to
Marcin Wasilewski

Użytkownik "Konop" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:iqm7co$70e$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Gdyby mogły to przy zwykłej, nie wykorzystanej, bramce też by mogły. Ja bym 'włączył' wyjścia, aby żadne piny nie były HiZ. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

No tak, ale wydawało mi się, że zwiększony pobór prądu w takim stanie to sprawka tranzystorów wyjściowych ;)...

No właśnie taka sytuacja może wystąpić, gdy urządzenie będzie w stanie uśpienie, bedzie pracować na baterii i nie może pobierać zbyt dużego prądu...

Reply to
Konop

Użytkownik "Konop" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:iqmea6$d1$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Wejścia dużej pojemności nie mają. Daj jakieś 100K rezystory do masy i finał. Zresztą - jeśli CMOS-y pobierają energię tylko podczas przełączania, to zapewne wejście w spoczynku nawet pojedynczych nA nie pobiera.

Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu 14.05.2011 19:31, Konop pisze:

Zasilanie przez stabilizator low-drop z wejściem ON/OFF? One biorą koło

1uA w stanie off.
Reply to
Michoo

A skąd się bierze to że pozostawienie wejścia niepodłączonego zwiększa pobór prądu?

Reply to
slawek7

W dniu 15.05.2011 11:17, slawek7 pisze:

Z działania technologii mos - wejścia zazwyczaj NIE są wejściami schmitta, więc mają cały zakres w którym stan jest interpretowany jako "jeszcze nie zero, już nie jeden" (albo na odwrót). Wystarczy ładunek "uwięziony" na wejściu podczas włączania zasilania (czy sprzęgnięty pojemnościowo) aby zaczęła przewodzić zarówno sieć ściągająca jak i podciągająca.

Reply to
Michoo

Tam sa dwa tranzystory - gorny i dolny. Przy napieciu ze srodka zakresu moze sie okazac ze oba przewodza. Co prawda raczej tak sie kombinuje zeby byly oba zamkniete .. ale moze nie calkiem zamkniete ..

Ewentualnie przy napieciu nieustalonym bedzie sciezka smieci lapala, bramka bedzie naprzemian stan 0 i 1 widziala, a przeladowanie pojemnosci kosztuje.

J.

Reply to
J.F.

Na dokładkę efekt Millera powoduje pprzedłuzanie tego stanu...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.