ujemne temperatury a propagacja sygnalu UHF

Witam, odbieram sygnal z odleglosci ok. 100km, zauwazylem dosc ciekawe zjawisko, otoz gdy pojawiaja sie ujemne temperatury poziom sygnalu spada (nie istotne jest czy slonce czy deszcz), orientuje sie ktos moze dlaczego sie tak dzieje i co jest tego przyczyna?

pozdrawiam, R.M.

Reply to
R.M.
Loading thread data ...

A jak to stwierdziłeś? ;-)))

Reply to
Robert_J

przy ujemnych temperaturach unc i ber rosnie dosc znacznie

Reply to
R.M.

Może antenę masz za krótką, i jak się metal kurczy z zimna to jest wtedy jeszcze krótsza i jeszcze gorzej dopasowana :-)

Jak bardzo ten sygnał spada? O setną część promila czy o 50% ??

Reply to
Pszemol

nie, antena stoi w mieszkaniu, spada znaczaca tak ze sie nie da ogladac

Reply to
R.M.

Sorry, ale o czym my rozmawiamy? Myślałem że mówisz o porządnej antenie, że ten spadek czymkolwiek zmierzyłeś :-). A Ty masz pokojowy wynalazek i zauważasz spadek poziomu sygnału? Jeśli jest jak piszesz to raczej znaczy że ta antena jest popsuta :-). Że już nie wspomnę np. o wpływie na odbiór osób chodzących po pokoju...

Reply to
Robert_J

Użytkownik "R.M." snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:hljci8$7l6$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Zainteresuj sie zjawiskiem "inwersja". O rozproszeniu w troposferze nie wspominam, bo i sporadyczna "E" też sie zdarza. Przy wyższych częstotliwościach dochodzi superrefrakcja (zjawisko powiązane z inwersją) - tworzy się jakby dukt "światłowodowy". Po minucie w guglu:

formatting link
tak bardzo na szybko. Myślę, ze dasz radę dalej sam poszukać, np. tego
formatting link
i innych. Musisz sobie sam w miarę poradzić, gdyż opowiedzieć o wszystkich aspektach propagacji, to bym serwer news przeciążył.

Reply to
Araneus Diadematus

antena nie jest wynalazkiem to jest 2 metrowa yagi i efekt widoczny jest caly czas niezaleznie czy ktos chodzi czy nie

Reply to
R.M.

jedno zjawisko to tzw. inwersja, ktorej efekty mozna obserwowac 'w cyklu dziennym' - ale poza tym :

sporo z sygnalu ktory odbierasz pochodzi nie z fali bezposredniej, ale juz z odbitej i rozproszonej w atmosferze, przeszkod terenowych itd. dlatego pomimo braku bezp. widocznosci anten UHF propaguje dosc dobrze.

na katy zalaman wplyw ma wilgotnosc powietrza (a czesto tez przedmiotow od ktorych fala sie odbija, np. drzew). przy ujemnych temperaturach, wilgotnosc powietrza zmienia sie.

na new.meteo.pl masz dostepne meteogramy obejmujace tez wilgotnosc powietrza, warto sprawdzic czy jest zwiazek.

osobiscie rowniez ten efekt obserwowalem przy odbiorze tv z czech i niemiec, kiepski odbior bywal tez w letnie, suche dni. zwykle sam 'poziom' sygnalu sie nie zmienia, ale zmienia sie charakter odbic

- 'duchy' bywaly dluzsze, w innych miejscach , itd, czyli zeby odbior 'wrocil' wystarczylo przeniesc antene kilka metrow. uzywalem anteny siatkowej, praktycznie nie kierunkowej... (wiem, pewnie na yagi byloby lepiej, ale na odbiorze tv srednio mi zalezalo,)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

R.M. pisze:

Postaw ją na dachu bo się biedaczka dusi :-P SP6STZ

Reply to
SP6STZ

Moga rosnac szumy a nie spadac sygnal. Np elektrostatyka miedzy krysztalkami lodu.

No chyba ze problem jest w ogole innej natury - np wzmacniacz przy antenie inaczej pracuje, albo sasiad wlacza piecyk a tobie napiecie spada :-)

J.

Reply to
J.F.

Może szron na szybie przeszkadza :)

Reply to
Mario

Użytkownik R.M. napisał:

Zauważyłem coś podobnego, z tym że odbieram z mniejszej odległości (mieszkam w Gliwicach a odbieram z nadajnika w Kosztowach). O ile odbiór VHF (TVP1 - k. 8) jest praktycznie niezmienny, o tyle zimą pogarsza się UHF. Przy czym na różnych kanałach jest różnie. TVP2 (k. 21) ma większe odbicie (latem jest ono prawie niewidoczne), TVP Info/Katowice (k. 60) jest ogólnie gorszy, natomiast Polsatu (k. 47) praktycznie nie da się oglądać. Paradoksalnie nie pogarsza się TVN (k. 32) a Puls (k. 34) czasami wygląda nawet lepiej. Anteny to ATX-91 (albo 87) dla UHF i Yagi bodaj 7-elementowa dla VHF. Mam też logarytmiczną ze wzmacniaczem i na niej jest podobnie.

Reply to
invalid unparseable

R.M. pisze:

Duże masz mieszkanie. :)

Reply to
jo44

OK, antena może nie jest wynalazkiem, ale za to miejsce montażu nazwałbym mocno nowatorskim ;-). Uważasz że ściana przed anteną nie ma wpływu na propagację? W pierwszym poście doszukujesz się zmian parametrów propagacji w powietrzu w zależności od temperatury, a nic nie napisałeś o ścianie tuż przed anteną ;-)))

Reply to
Robert_J

Wszystko prawda, ale Kolega pisze że "antena stoi w mieszkaniu, spada znaczaca tak ze sie nie da ogladac". Czyli powody są pewnie bardziej prozaiczne niż te, które podajesz ;-). Może być jeszcze tak, że to nie poziom sygnału spada, a coś zakłóca.

Reply to
Robert_J

No ale temperatura w pokoju jest przeciez stala. Od zewnatrz sciana chyba nie jest oblepiona sniegiem.

Moze wplywac wilgoc w scianie, moze wplywac temperatura na stratnosc sciany .. ale to raczej odwrotnie bym podejrzewal. A moze on nie przez sciane, tylko przez szybe ? A szyby w wiekszosci wypadkow czyste sa i nawet bez rosy.

J.

Reply to
J.F.

Antena stoi w mieszkaniu a Ty się martwisz propagacją w powietrzu? A nie przyszło Ci do głowy, że przy ujemnych temperaturach w ścianie gromadzi się więcej wilgoci?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

w najblizszym czasie bede montowal antene na zewnatrz, pytam bo obawiam sie ze jak ustawie antene dobrze w okreslonych warunkach pogodowych to w innych moze poziom zysgnalu spasc lub pojawic sie jakis odbity/zaklocajacy

Reply to
R.M.

Jak zamontujesz antenę na zewnątrz, to efektywnie sygnał na wejściu odbiornika wzrośnie na tyle, że nie będziesz się musiał takimi pierdułkami przejmować.

No i oczywiście obowiązuje zasada, że dobrze działają tylko anteny montowane na oblodzonym dachu w czasie opadów marznącego deszczu ze śniegiem - jak będziesz zakładał w słonecznej pogodzie to będzie działała gorzej ;P

Reply to
Tomek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.