ujemne napięcia i cudów na kiju ciąg dalszy...

Dla przypomnienia - kilka postów niżej toczyłem godną lepszej sprawy walkę z ujemnym napięciem -12V pewnej płyty MINI ITX. Chodziło o płytę D945GSEJT, do której złącza PCI zostały podłączone , poprzez riser card 1>2 PCI, dwie karty audio M-AUDIO 1010LT. Problem polegał w skrócie na tym, że po włożeniu obu kart, napięcie "-12" na pinie 1B PCI (a faktycznie -10.5 , bo tyle "daje" płyta) spadało do -1.5V, dzięki czemu dźwięk z kart zaczynał efektownie pierdzieć (i to ledwo ledwo)... jako że z tego napiecia (oraz +12V) zasilane są na tych kartach wzmacniacze operacyjne na wyjściach.

Po głębokich przemyśleniach zatem zrobiłem sobie przetworniczkę +12 > -12 za pomocą LM2673 , wg. dostępnej tutaj

formatting link
(Application Note 1157 Positive to Negative Buck‐Boost Converter Using LM267X SIMPLE SWITCHERR Regulators)

W tym PDF jest akurat opis przetwornicy na -5V, ale mniejsza o to. W każdym razie - przetwornicę zasilam sobie z napięcia 12V dostępnego na złączu MOLEX tek płyty (dla dysku twardego na przykład), zatem załączana jest po włączeniu komputera, czyli jest OK. Dodatkowo, w stosunku do aplikacji z PDF dołożyłem na wyjściu dławik około

100uH + za dławikiem dodatkowy kondensator (żeby było już ślicznie).

No i - jak na razie - wszystko pięknie. To znaczy, przetwornica przetwarza, jest cacy. Ustawiłem napięcie wyjściowe (bo zastosowałem LM2673 ADJ, bo akurat taki miałem) na -11.5V, current limit na jakieś 1A.

I teraz bardzo ważne - zmierzyłem pobór prądu z tej linii przez karty - każda karta pobiera jakieś 120mA, czyli powiedzmy razem 250mA.

Przetworniczkę sprawdziłem obciążając sobie rezystorem 47 omów - z -11.5 zrobiło się może -11.4 , czyli przetwornica sprawna, nic się nie grzeje (oprócz tego rozystora, bo miałem tylko 1 watowy :), na wyjściu napięcie bez zakłóceń. No fajnie, myślę sobie, podłączamy...

Wpiąłem się z tym napięciem do riser card'a (przecinając ścieżkę). Wkładam kartę (napierw jedną) - mierzę napięcie ; -11.4 Dobra, wkładam drugą : i tutaj zaskoczenie - napięcie mi zleciało do -9.5V !

Ooooo, niedobrze myślę. I sprawdzam dalej - niezależnie, którą kartę włoże do którego slota tego riser carda - napięcie -11.4. Jak tylko włożę obie : -9.5

Żeby było jasne - riser card jest ten :

formatting link
Ale mało tego ! Kiedy mierzę pobór prądu przez obie karty - jest około 240 mA ! Czyli - karty niby pobierają tyle ile powinny, ale jeśli są włożone obie, napięcie spada prawie o 2V ! Niby karty działają, dźwięk jest ok. Ale nie daje mi to kurka wodna spokoju ! O co może do choroby ciężkiej chodzić ? Jakim cudem ? Oczywiście napierw podejrzewałem przetwornicę - ale potem ją odpiąłem, zacząłem sprawdzać na tym rezystorze w charakterze obciążenia - no działa. Zwiększyłem current limit na max - bez zmian. Nie wiem jaką ma de facto obciążalność, ale te 244mA (11.5V / 45 omów) w ogóle nie robi wrażenia na niej. Jednym słowem - jakaś paranoja. Na riser cardzie jest jeden malutki scalaczek, ale - co z tego, skoro mierzony na OBU kartach prąd to jakieś niecałe 240mA ? Może obciążenie jest jakieś "dziwne" ? chociaż, zasilanie do Opampów na kartach jest pociągnięte bezpośrednio z pina na PCI - może są jakieś pojemności dołączone... W każdym razie nie wiem co o tym myśleć... Może rzeczywiście podłączenie izolowanej przetwornicy (z TME) coś zmieni ? Ale najważniejsze, że nie rozumiem, co jest grane... Macie jakiegoś pomysła ? ?

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

Aha, dodam, że najbardziej mnie to niepokoi, że skoro aż tak spada napięcie wyjściowe, to może przetwornica zaczyna pracować jakoś "niekoniecznie słusznie". Co prawda - nic na to nie wskazuje. Zero grzania się, oscyloskop nie pokazuje niczego niepokojącego na wyjsciu... Ale to przecież niemożliwe żeby pobierając taki prąd mieć taki spadek napięcia ! Wyjście z przetwornicy jest doprowadzone do riser carda kabelkiem około 20cm, dość grubym... Ale nawet jakby nie - to jakieś spadki byłyby na samych kartach - a ja mierzę napięcie na wyjściu przetwronicy !

No cholera wie co jest grane !?

Reply to
sundayman

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że karty nie są czystą rezystancją i od tego przetwornica głupieje. Może pooglądaj oscyloskopem co tam piszczy w niej piszczy, zanim się specjaliści od przetwornic pobudzą. ;-)

Reply to
PcmOL

W dniu 26.09.2010 06:06, sundayman pisze:

Jeżeli masz ustabilizowane napięcie na wyjściu - bez jakiś dziwnych tętnień, które mogłyby ogłupiać sterownik to może po prostu na karcie jest za cienka ścieżka/przelotka? (Mam np. chiński kabel usb na którym dysk przenośny nie jest w stanie wystartować, bo żyły mają koło 5 omów.)

Reply to
Michoo

Czekaj czekaj .. to prad chwilowy. Przy szczytowym 1A bedziesz mial sredni wyjsciowy 250mA.

11.4/47=243mA.

Moze po prostu pracujesz na granicy parametrow - karty biora 250mA i troche brakuje.

Jak z cewka ? limit to nie wszystko.

Tak w ogolnosci to bym zlamanego grosza nie postawil na to co ci sie dzieje na masie w komputerze. A podlaczajac przetwornice narobiles petli. Ale akurat nie w tym ukladzie - ten wydaje sie grzeczny. Choc na sciezke pradu warto popatrzec.

Sprawdz ja czy potrafi dac 350mA, dodaj niewielki rezystor na wyjsciu przed tym dodatkowym dlawikiem,

J.

Reply to
J.F.

wieczorem zrobię jeszcze parę pomiarów, i zapodam schemat i zdjęcie PCB, żeby było wiadomo w czym rzecz, bo naprawdę coś kuśwa magicznego się dzieje... :)

Reply to
sundayman

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:i7nq2j$ngv$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Zmierz prąd po stornie pierowtnej przetwornicy. Bo może po prostu miernik głupieje ci na wtórnym od przetwornicy.

Reply to
William Bonawentura

No więc posiedziałem wczoraj wieczorem, i sprawa (jak zwykle) okazała się prozaiczna. Jakimś cudem rzeczywiście przetwornica działała na progu wydajności.

Jako dioda schottkiego była użyta SS34 - wymieniłem ją na 1N5822, oraz podniosłem napięcie wyjściowe do -12.5V. I teraz pod obciążeniem jest -12.07 (karty biorą 240 mA). Sprawdzałem samą przetwornicę obciążając rezystorem 24omy (czyli około 500mA) , spadek napięcia był do -12V.

Ale - co ciekawe; kiedy zmieniałem rezystory R1 i R2 przetwornicy, żeby podnieść napięcie (de facto każdy z nich to jeden lub dwa rezystorki, żeby można było je jakoś dobrać), to kiedy zszedłem z R1 na 560+383 omy (943 razem) - bo poprzednio było 1K - to co prawda napięcie mi wyszło takie, jak chciałem - ale wydajność spadła. W tej chwili mam R1 = 1K, R2 = 7.5K + 1.2K + 220R (czyli 8.92K) i napięcie jest jak pisałem -12.4

Z tego wynika, że R1 nie powinno być faktycznie niższe niż 1K (co zresztą jest napisane w PDFie tego ukladu).

Z tego wszystkiego wynika, że faktycznie rozsądniejszym rozwiązaniem chyba byłby zakup gotowej przetwornicy z TME (jak koledzy radzili...), chyba, że uwzględnię edukacyjnych charakter tej walki :)

A druga sprawa - to wychodzi na to, że wydajność takiej przetwornicy przy napięciach ujemnych jest znacznie gorsza - ten sam układ stosowałem np. przy zamiania +12 na +5, i układ pracował bardzo stabilnie przy 2A (więcej nie potrzebowałem, więc nie wiem) - i w ogóle bezproblemowo. Poza tym zastanawia mnie dlaczego zamiana SS34 na 1N5822 tam mocno wpływa na jej wydajność ?

Może fachowcy od przetwarzania coś wyjaśnią, żebym się przy okazji czegoś nauczył ? :)

pozdr.

Reply to
sundayman

sundayman napisał:

Arnold Buzdygan? Jego tu jeszcze chyba nie było.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Nie wywołuj wilka z lasu.

Reply to
sundayman

Zamień miejscami przewody +/- w mierniku i wróci wszystko do normy... :)

Reply to
cepilek

"sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> schrieb

Moze jednak napiszesz na jakim induktorze przetwornica pracuje?

Jezeli 33uH to jest na granicy wydajnosci pradowej i w zaleznosci od roznych szczegolow moze sie mniej lub badziej nie wyrabiac. Prawidlowe bedzie zwiekszenie indukcynosci lub limitu pradu klucza. To ze z nowa dioda dziala to nie znaczy, ze przestala byc na granicy.

mw

Reply to
mw158979

Ta kostka potrafi pracowac w CCM.

J.

Reply to
J.F.

Do CCM jest potrzebna większa indukcyjność nić do DCM.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.