Tysiąc mikrokontrolerów oraz żarówek:

Skoro sie korzysta z Hayes Smartmodem, to moze wypadaloby sie dostosowac do jego specyfikacji. Szczegolnie jak sie korzysta z odmian ktore RI nie maja ..

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Zabraniają? Nieeee... Po prostu tego sygnału się nie używa. I tyle.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan J.F napisał:

Nie pytałem o to, co wypada. O tych sprawach lepiej dyskutować na grupie pl.soc.savoir-vivre.

Ale jak RI mają, a za to żadnego RING ludzkim głosem napisać nie potrafią, to wtedy jest nieszczególnie.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan RoMan Mandziejewicz napisał:

A, to rozumiem. Się nie używa. Taka odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje. Trzeba było tak od razu.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "Konop" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:gu4shp$ekv$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Liczyłem że się twórca wątku wypowie;)

Reply to
Jd.

Ale takie modemy to tylko muzeum lub pod MS windows :)

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

Teaz to w ogóle modemy telefoniczne łatwiej spotkać w muzeum niż w sklepie. Ale w czasach, o których pisałem (poczętek lat '90), w naturze można było znaleźćć różne dziwy. No i dalej nie wiem, dlaczego nie korzystać z sygnału RI? "Nie wypada", "się nie używa", są jeszcze jakieś inne powody? Z ciekawości pytam, bo i tak już dialupów praktykować nie zamierzam.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Witam i czuje się wywołany do tablicy - dawno nie zaglądałem na pme, lecz kolega mnie zaalarmował ;)

Rozwiewając wszystkie spekulacje - sieć sterująca to RS485 o dość specyficznej strukturze.

Ethernet nie wchodził nigdy w grę:

1) bardzo duże koszty 2) w brew pozorom w akademikach często gniazdek jest na styk, a niektórzy mieszkańcy gotowi by oczy wydrapać, gdybyśmy im kompy odłączyli od sieci 3) MACi - nie spotkałem akademika, w którym admin nie miałby pełnego filtrowania po MACach i odpicowanych switchy zarządzalnych - przekonfigurowanie sieci to byłby dramat

RJ45 zastosowaliśmy, ponieważ możemy wtedy łączyć lampki gotowymi patchcordami sieciowymi o dowolnych długościach.

RS485 chodzi w pełnym duplexie (par mamy pod dostatkiem w skrętce). Ponieważ 120 lampek (albo i dużo więcej ;-)) to już zbyt ryzykowane na jedną sieć (mimo istnienia driverów) - powstały specjalne HUBy. Urządzenie ma jeden port UPSTREAM ze skrosowanymi parami TX/RX i 5 portow do których można podłączyć albo UPSTREAM kolejnego HUBa, albo łancuszek z maksymalnie 32 lampkami i terminatorem wpiętym na końcu. Zasilanie hubow może iść albo z gniazdka DC, które jest w każdym z nich, albo z 48V puszczonych na dwóch pozostałych parach w skrętce. Dodatkowo każdy HUB ma na pokładzie USB i FT232 - gdy USB zostanie podłączone, automatycznie odłączony zostaje port UPSTREAM. Takie rozwiązanie pozwala na praktycznie dowolne kombinacje z topologią sieci. Można nawet takiego huba wpiąć na końcu łańcuszka lampek zamiast terminatora i rozgałęzić dalej sieć. Wszystkie pakiety wysyłane z komputera (USB) są rozsyłane po wszystkich portach. Odpowiedzi z lampek są zbierane przez HUBy, ANDowane i wypuszczane "w dol" w stronę komputera.

Trzecie gniazdko to RJ11 (12?) - 6 stykowe. Jest na nim wyprowadzone ISP ATMegi8, która siedzi w każdej lampce. Przez ten port można wgrywać oprogramowanie, oraz konfigurować adres lampki w sieci, za pomocą specjalnego programatora z LCD i klawiaturą numeryczną.

Co do mieszania kolorów - jest to raczej słaba opcja, głównie z powodu różnorodności wnętrz pokoi. Jedyna możliwość o jakiejś myślimy na przyszłość to sterowanie fazowe żarówek - czas pokaże co uda się uzyskać na PIWO4 ;)

Reply to
mos.wysocki
[...]

MS Windows? Bez sensu - szczerze wątpię, żeby windowsowy terminal obserwował RI.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

W laptopach nadal są wbudowywane...

Początek lat 90-tych to już V32 (9600bps), korekcja błędów i kompresja (V42, V42bis, MNP3-5) sprzętowa i pełna obsługa w trybie Hayes. W końcówce lat 80-tych były wynalazki.

Po prostu nie ma sensu dublowanie funkcji. Oprogramowanie od dawna od modemu oczekuje poprawnej interpretacji zestawu komend Hayes. Nie przypominam sobie jakiegokolwiek oprogramowania, które obserwowałoby linię RI. Na liniach dzierżawionych, gdzie modemy były zestawione w trybie "niemym", ważniejsza była linia (D)CD. RI była zupełnie bezużyteczna, bo nie było dzwonienia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Jeszcze byście o LEDach pomyśleli, żeby było ekologicznie :)

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Martin McKey Ltd. pisze: (...)

Hm ... hm ... A kto płaci za prąd ? ;-)

pozdrawiam

RR

Reply to
roman rumian

Pan RoMan Mandziejewicz napisał:

No fakt. Zwykle tak dobrze schowane, że o nich zapomniałem.

A w roku 1969, to ludzie nawet polecieli na Księżyc. Ja miałem na myśli tak zwany realny lajf, czyli modemy "High Speed" (2400). Jak gdzieś koło roku 1995 kupowałem modemy do zestawienia stałego połączenia, to wziąłem 1440. 2800 też były dostępne, ale cena zaporowa. No i sprzedawcy mówili, że nie wiadomo czy w ogóle zadziałają w naszych warunkach. Ale i tak para kosztowała coś na poziomie średniej pensji.

Poszukując sensu wkraczamy już w domenę filozofii. Naprawdę o wiele bardziej podobała mi się Pańska pierwsza odpowiedź.

No i możę się stać tak, że czekać sobie będzie ad mortum defecatum.

Któreś z *getty to robi(ło).

Jeden dzwonił do drugiego, więc jakieś było. Ale oczywiście już na rs232 poza sygnałami służącymi do przesyłania strumienia danych, mało co miało jakieś praktyczne znaczenie.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Tomasz Wójtowicz pisze:

Ta, 50-cio watowych ;)

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

Ee, to powoli straci sens - lepiej już zrobić potężny wyświetlacz LED na ścianie bez okien... ale co w tym zabawnego? To ma być zapalanie światła w pomieszczeniu, wiec najlepiej gdyby wykorzystywało istniejące lampy i żyrandole i było integralną częścią budynku.

Mirek.

Reply to
Mirek

A kto płaci jak studenci siedzą w pokojach, mają zapalone światła, włączone komputery i pędzą sobie... herbatę? ;)

Mirek.

Reply to
Mirek

Od dawna szukałem modemu, który rozumie komendę ATDT 555555 R - głupia literka, niby jest w specyfikacji Hayesa i tylko jeden modem na rynku...

Mirek.

Reply to
Mirek

Ale my piszemy o komunikacie RING vs. sygnał RI a nie niuansach implementacji zestawu komend Hayes w poszczególnych modemach. Jako ciekawostkę podam Ci, że implementacja komendy "+++" była powodem wielu procesów sądowych. A Ty tu o modyfikatorze komendy ATD...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan RoMan Mandziejewicz napisał:

Piszemy o oczekiwaniach względem modemu co do poprawnej interpretacji zestawu komend Hayes, co widać jeszcze w cytacie u góry. No więc z tą interpretacją jest tak, że chyba nie było na świecie dwóch różnych modemów, które interpretują dokładnie tak samo. Nie tylko w zakresie interpretacji głupich literek jakichś modyfikatorów, bo i na komunikat RING też mogło popaść. Ale skoro już wcześniej znane były sprawdzone sposoby sprzętowe, to czemu z nich nie skorzystać?

A wracając do nieszczęsnego dziesięciożyłowego kabelka do BB2016, to na tych skrajnych stykach były sygnały RI i DCD, teraz to wyguglałem. Jak się go zastąpiło zwykłym patchcordem, to modem jako dial-in nie działał, to pamiętam dobrze. Tak sobie myślę, że to może i przez brak DCD źle się coś działo. Od przeszło dziesięciu lat modemów z bliska nie oglądam, nie chcę się nawet nad tym głębiej zastanawiać.

Reply to
Jarosław Sokołowski

====================================================

Kupa dobrej , nikomu niepotrzebnej roboty. Kto za to buli ??

MH

Reply to
MH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.