TTL -> przekaźnik / dioda itp.

Witam! Mam pytanie, jak to jest z tymi układai TTL ? Prąd wyjściowy w stanie wysokim Ioh=-800uA = -0,8mA. Jeśli chciałbym załączyć przekaźnik, który pobiera mi 0,107A = 107mA, to wówczas hfe tranzystora winna być conajmniej 107/0,8 = 133,75, tymczasem często widzę w projektach i sam testowałem, że wyjście układu TTL załącza przekaźnik poprzez tranzystor BD139, gdzie w bazie jest jeszcze rezystor około 500ohm.

Skoro BD139 ma hfe=40/250, to znaczy, że rozważając przypadek gdy wzmocnienie będzie 40, wówczas Ib tranzystora powinno wynosić 0,107A / 40 =

0,00267A = 2,67mA. Jak ma Ib tutaj wynosić 2,67mA, skoro Ioh może miec tylko 0,8mA ? - na dodatek jeszcze 500ohm rezystora jest dokładane. Rozumiem, że rezystor jest po to, żeby Ube wynosiło 0,7V, ale jednocześnie przecież to dodatkowo ogranicza prąd dopływający do bazy, którego i tak w tym przypadku jest za mało. A takie rozwiązania działają!

Jak więc jest z tym doborem tranzystora i rezystora Rb w odniesieniu do prądu/napięcia wyjściowego w stanie wysokim, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzebnego pradu kolektora ? Tak samo zaczęło mnie interesować jak jest z diodami podłączanymi do wyjść TTL. Napięcie jest owszem 3,6-5V, ale 0,8 mA to przecież mało dla diody, które świecą typowo przy 20mA.

Z góry dziękuję za wyjaśnienie tych prostych zależności. Mam zamiar poprojektować trochę na CMOS, więc chciałbym wiedzieć jak się dobiera te tranzystory, żeby można było je wysterować właściwie.

Reply to
Grzech
Loading thread data ...

wyjscie układu TTL standardowego jest do plusa podlaczone przez colektor tranzystora wewnetrznego diode i rezystor chyba 130 ohm wiec prad wyjsciowy jest ZNACZNIE wiekszy nie wiem skad wzioles te 0.8mA?

AzaZeL

Reply to
AzaZeL

Zerknąłem w budowę w katalogu - zgadza się

No przecież prądy wyjściowe/wejściowe dla danych stanów są ogólnie przyjęte dla TTL i podane np. w katalogu Sasala. Na ich podstawie podawane są obciążalności wyjść. Np obciążalność w stanie niskim jest 10, a w wysokim jest 20. To wynika z tego, że: Iih = 40uA Ioh=-800uA obciążalność = 800/40 = 20

oraz Iil = -1,6mA Iol = 16mA obciążalność = 16/1,6 = 10

Reply to
Grzech

no to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie

AzaZeL

Reply to
AzaZeL

Nie jestem co do tego przekonany, po coś są te katalogi :(.

Reply to
Grzech

Grzech napisał(a):

Zauważ, że obciążalność podawana jest w "ilości wejść bramek, które można przypiąć do wyjścia jednej bramki by jeszcze dobrze działało" :)

Poszukaj w pdf do jakichś ttl czy cmos wykresów zależności napięcia wyjściowego od prądu wyjściowego w stanie niskim i wysokim. Powinno Ci się nieco rozjaśnić.

Reply to
Bartosz Sarama

Właśnie przestudiowałem te wykresy ... Może już trochę czuję o co chodzi ... Chodzi o coś w rodzaju zależności prądu od obciążenia ? Czyli, że jak się uprę, to wycisnę z wyjścia nawet 22mA, ale wówczas napięcie na wyjściu spadnie do 1V.

Reply to
Grzech

Ten prad jest sporo wyzszy - tzn kilka mA.

I skoro na wyjciu masz 2V to ~2mA poplynie. A ten tranzystor, jesli nie odrzut, tez moze miec hfe kolo 100. I wystarczy.

I jak zobaczysz - to zazwyczaj sie je wlacza do +5V. A prad w stanie "0" wiekszy. Natomiast w stanie "1" dioda pracuje "na styk" - napiecie na granicy minimalnego, prad tez maly ..

No i jeszcze dwie drobnostki:

-ukladow TTL zwyklych to juz chyba dawno nie robia, wyjscia LS sa co prawda podobne.

-uklady "magistralowe" [245, 244, 373] - maja wieksze prady.

A CMOS to inna bajka.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.