Trawienie p?ytek - jaki sens ma napowietrzanie?

Panowie, takie pytanie mam, zwłaszcza do elektroników zorientowanych chemicznie: czy napowietrzanie roztworu trawiącego w trakcie trawienia płytek, stosowane w najpopularniejszym chyba modelu wytrawiarki (składającej się z czegoś więcej, niż kuweta i cierpliwość własna) ma za zadanie tylko i wyłącznie zapewniać przepływ roztworu, stanowiąc dośc kiepski ersatz mieszadła, czy też jakoś regeneruje chemicznie tenże roztwór?

Pytam, bo w necie napotykam sprzeczne opinie, a ponieważ dojrzewam własnie do zrobienia sobie czegoś bardziej zaawansowanego niż obecna moja wytrawiarka, używana z powodzeniem od 20 lat i ostatnio trochę niedomagająca, zastanawiam się, czy też iść w "akwarium z napowietrzaczem", czy też pokombinować raczej z mieszadłem bezprzewodowym albo wręcz trawieniem natryskowym.

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

podpieram pytanie, też mnie to zastanawia. Będę strzelał, że napowietrzanie jako dostarczenie powietrza raczej chyba nie jest potrzebne, bardziej jako sposób na mieszanie roztworu ?

No ale jakiś kolega, który z chemii miał lepiej niż 3+ (jak ja) coś powie ?

Reply to
sundayman

W dniu poniedziałek, 23 listopada 2015 13:12:31 UTC+1 użytkownik sundayman napisał:

Kurde... czwórkę miałem, ale to dawno temu, jeszcze za czasów, jak religii w szkołach nie było, więc co taka niepoświęcona czwórka warta jest?

A poważniej - niby chlorek się skutecznie regeneruje przy pomocy H2O2, więc może ten tlen z napowietrzania (mimo, że nie tak agresywny jak z perhydrolu), cośtam daje? Taką opinię znalazłem gdzieś na elektrodzie, ale z drugiej strony... gdyby to faktycznie coś dawało, to profesjonalne maszyny do trawienia też miałyby napowietrzanie roztworu, a o ile wiem, nie mają.

Reply to
Jarek P.

Wywołuje ruch cieczy. Nic więcej.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości

Nie calkiem. Moze tez regenerowac roztwor trawiacy.

Ale samo napowietrzanie to zbyt malo, musialby tam byc dodatek np HCl.

J.

Reply to
J.F.

W dniu poniedziałek, 23 listopada 2015 14:49:04 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Dla chlorku. A dla podchlorynu?

Reply to
Jarek P.

Użytkownik "Jarek P." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu poniedziałek, 23 listopada 2015 14:49:04 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Glowy nie dam. Podchlorynu chyba nie wytworzy, ale czy CuCl nie przeprowadzi do CuCl2 ? A to juz trawi.

J.

Reply to
J.F.

Musisz sam wybrać i dac jedna odpowiedz. Czy nie całkiem bo jeszcze cos musi być dolozone czy tylko do mieszania.

Reply to
Zenek Kapelinder

Wbrew pozorom, odpowiedź na temat:

Młode małżeństwo tuż po ślubie. Żona robi na obiad kurczaka. Mąż zauważył, że żona przed włożeniem kurczaka do piekarnika odcięła mu dwa udka i całe wyrzuciła do kosza.

- dlaczego wyrzucasz udka od kurczaka przed jego upieczeniem? - pyta mąż swoją żonę

- nie wiem, moja mama zawsze tak robiła - odparła żona

Mąż zainteresował się sprawą i udał się z tym samym pytaniem do swojej teściowej;

- dlaczego wyrzucasz udka od kurczaka przed jego upieczeniem? - pyta ponownie - Twoja córka też tak robi i mówi, że tak trzeba

- nie wiem, moja mama zawsze tak robiła - odparła teściowa

Mąż już bardzo zaintrygowany sprawą kurczaka udał się więc do matki teściowej, która na szczęście jeszcze żyła i ponownie zadał pytanie, które go dręczyło;

- dlaczego wyrzucasz udka od kurczaka przed jego upieczeniem? - pyta babki - Twoja córka i wnuczka też tak robią i mówią, że tak trzeba.

- nie wiem, jak jest u mojej córki i Twojej żony, ale my po prostu mieliśmy za małą blachę w domu, by zmieścić całego kurczaka - odpowiedziała babka

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Chyba nadsiarczanu? Nie słyszałem, by ktoś trawił płytki w Bielince...

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2015-11-23 o 13:30, Jarek P. pisze:

  1. Chlorku żelaza nie regeneruje się skutecznie nadtlenkiem wodoru. Jedyne, co można w ten sposób osiągnąć, to poparzyć sobie paluchy. Albo i nie tylko paluchy :-) Jony żelaza bardzo skutecznie katalizują rozkład nadtlenku wodoru, przy znacznych stężeniach nadtlenku reakcja przebiega bardzo gwałtownie.
  2. W teorii reakcja utleniania Fe++ do Fe+++ tlenem z powietrza w kwaśnym roztworze zachodzi. Ale jej szybkość jest tak mała, że nie ma to praktycznego znaczenia.
  3. Chlorek żelaza do trawienia można regenerować mieszaniną HCl z HNO3, wymaga to podgrzania do wrzenia, wydzielają się mało zdrowe tlenki azotu. Azotany w kąpieli trawiącej sprawiają pewne kłopoty, ale z punktu widzenia amatora nie ma to znaczenia.

Pozdrawiam, P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu poniedziałek, 23 listopada 2015 17:28:33 UTC+1 użytkownik Piotr Wyderski napisał:

A kto mnie zabroni z pastowanem kabanem po lesie chodzić, a?

(a poważnie - tak, masz rację, nie wiem, skąd mi ten podchloryn wyskoczył :) )

Reply to
Jarek P.

Użytkownik "Jarek P." napisał w wiadomości grup W dniu poniedziałek, 23 listopada 2015 17:28:33 UTC+1 użytkownik Piotr Wyderski napisał:

Spoko - mozna spotkac informacje, ze uzywany do regeneracji roztworow.

J.

Reply to
J.F.

W temacie trawienia takie spostrzezenia: gdzies doczytalem (forum modelarskie czy inne wytrawiajace male elementy z miedzi), ze dodatek kwasu cytrynowego pomaga trawieniu w chlorku. Zamiast tworzyc sie nierozpuszczalne chlorki miedzi, sa cytryniany - ktore sie rozpuszczaja i nie tworza osadow spowalniajacych trawienie.

Probowalem i faktycznie chyba szybciej trawi. Kwasu cytrynowego dodalem sporo, mialem wrazenie ze sie rozrtwor sie zrobil "gesty" . Moze sie komus przyda taka modyfikacja.

Marcin

Reply to
marcin.tomasz.bawolski

W dniu 2015-11-24 o 21:55, (c)RaSz pisze: [...]

A ja z głupia frant zapytam: do czego Ci roztwór chlorku cyny? :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 2015-11-24 o 22:18, J.F. pisze:

Jeśli w roztworze są jony... Ale jeśli zostaną skompleksowane, to stężenie wolnych jonów może być na tyle niskie, że osad nie wytrąci się. Z drugiej strony trudno rozpuszczalne osady powstające przy trawieniu chlorkiem żelaza pozwalają na bardzo precyzyjną regulację szybkości trawienia. Ale to nie jest zabawa dla amatora dosypującego odczynniki na oko ;-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

Użytkownik napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Hm, na ile ja pamietam chemie, to jesli z jonow w roztworze moze powstac jakis nierozpuszczalny zwiazek ... to powstaje i sie wytraca.

Aczkolwiek przy pewnej rozpuszczalnosci i duzych stezaniach jednego reagenta moze sie rownowaga przesunac w lepsza strone.

J.

Reply to
J.F.

W dniu wtorek, 24 listopada 2015 21:54:53 UTC+1 użytkownik (c)RaSz napisał:

Firma/sklep "Lispol", mają sklep na Al. Niepodległości, jakoś tak na wysokości metra Racławicka. Tylko, że w sklepie ot tak po prostu jst głónie asortyment do oświetlenia LED, potężną ofertę natomiast mają jako sklep internetowy i wtedy można z odbiorem osobistym w sklepie.

Reply to
Jarek P.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.