Trawienie płytek

Cześć wiara! Przepraszam za lekko prowokacyjny tytuł... ;)

Zauważyłem, że na grupie "kręci się" wielu chemików - mam w związku z tym małe pytanko: W "przedpotopowych przepisach na wytrawiacz do płytek występuje najczęściej kwas (solny, siarkowy, cytrynowy), perhydrol i ...sól kamienna. Jakie zadanie w procesie trawienia spełnia chlorek sodu?

Pzdr.

Reply to
skierka
Loading thread data ...

Hm, jedyny przepis z sola ktory pamietam to bylo elektrolitycznie :-)

Ogolnie do trawienia miedzi potrzebujesz cos co ja utleni - w sensie chemicznym - zabierze elektrony. A potem jest potrzebne cos co "zrownowazy" jony miedzi w roztworze - stad kwas. Byc moze uklad NaCl+H2O2 wytwarza jakis "agresywny chlor" dobry do trawienia, ale pozniejszy nadmiar jonu Na+ powodowalby chyba wytracanie Cu(OH)2 ?

No chyba ze chodzi o sposob zupelnie domowy i jest to kwas cytrynowy+NaCl+perhydrol - mocnego kwasu to ty juz nie kupisz, albo chodzi o oszczedzanie kwasu - NaCl jest wystarczajaco dobre do wytworzenia stezenia jonu Cl-, a kwasu trzeba tylko tyle ile miedzi strawiles...

J.

Reply to
J.F.

Był na pewno sposób chemiczny. Sól i jakiś związek siarki z miedzią (siarczan miedzi , siarczek czy jakoś tak). Niestety, nie mam wzorów pod ręką. (chyba był opisany w "galwanotechnice domowej") A swoją drogą to "na chłopski rozum" jest wygląda paradoksalnie - trawienie miedzi związkiem miedzi...

Reply to
Bielsky

Powitanko,

Niekoniecznie moze byc tak: Cu(0) + Cu(II)jakas_reszta_kwasowa -> 2 * Cu(I)jakas_reszta_kwasowa Miedz moze byc 1 lub 2 wartosciowa w zwiazku np. CuO (II), albo Cu2O. Moze tez byc 1 i 2 wartosciowa w zwiazku np. tzw. patyna z chemicznego punktu widzenia. Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Ja sie nie moge z chemikami dogadac - czy taka reakcja zachodzi, czy tendencja jest w strone odwrotna.

Ponoc dla CuCl w odwrotna..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Bielsky napisał:

Typowy roztwór to był HCl z H2O2. Z braku kwasu solnego stosowało się łatwo dostępny kwas siarkowy (choćby elektrolit do akumulatorów samochodowych). Podczas reakcji kwasu siarkowego z chlorkiem sodu wydziela się chlorowodór, a kwas solny to nic innego jak wodny roztwór chlorowodoru. Fakt, że jony sodu pozostające w roztworze spowalniały trawienie miedzi. Lepiej było zrobić samemu kwas solny (nawet wychodził dość nieźle stężony) wykorzystując reakcję H2SO4 z NaCl.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

dysocjacji. Rozpada się i dostarcza atomów chloru. Cała tajemnica. Tomek

Reply to
Tomek

Powitanko,

A dokladniej: w ktora strone sie przesuwa rownowaga chemiczna. O tym wlasnie zapewne decyduja dodatki: dodasz utleniacza - masz wiecej Cu(II), mniej utleniacza - wiecej Cu(I).

AFAIR CuCl jest slabo rozpuszczalny w wodzie i to on utrudnia trawienie w FeCl3. Moze dodatki go rozpuszczaja. Bardzo dawno trawilem plytki, teraz prtotyp/b. krotkie serie robie na uniwersalnych, a produkcje daje do zrobienia, bardzo dawno konczylem tez technikum chem... Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. :)

Podaję przepis na rewelacyjnie tani środek trawiący:

2 cz. kwasu siarkowego akumulatorowego, 1 cz. perhydrolu 30%, 8 cz. wody, sól kamienna - ile "zabierze". Roztwór podgrzany do 40 stopni trawi bardzo szybko (Uwaga! Grzeje się!)

Ale żeby nie było tak słodko, muszę napisać, że miedź w czasie trawienia pokrywa się jakby nalotem o kolorze szarobeżowym (nie mogę napisać, że nierozpuszczalnym, bo go nie przybywa), dosyć skutecznie izolującym ją od kwasu. Może się zdażyć podtrawienie ścieżek w czasie, kiedy czekamy, aż kwas "przebije" się przez bardziej "zamulone" fragmenty. Wprawdzie od tego się nie umiera, ale ścieżki już nie będą takie ładne... :) Może ktoś wie co to właściwie jest? I czy jest na to jakaś rada? Poza energicznym "mieszaniem" oczywiście. ;)

pzdr

Reply to
skierka

Fajnie. Tylko po co? Dwie substancje silnie żrące, trafi nierówno i podtrawia...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Juz ponoc nie mozna kupic :-(

A jak sie zachowuje bez soli ? Tez ponoc trawi.

J.

Reply to
J.F.

Jak nie, jak tak... ;)

Ale dużo wolniej. I wżerów z solą jakby mniej...

pzdr

Reply to
skierka

Użytkownik "skierka" snipped-for-privacy@autograf.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Tańszy jest kwasek cytrynowy i woda utleniona :). Na rano płytka była gotowa :))) Wojtek

Reply to
wowa

Policzmy... ;)

Kwas akumulatorowy - 2.5 PLN za litr, Perhydrol - 3.5 PLN za pół litra, Sól - 0.7 PLN za kilogram, Woda - ;)

Za niewiele ponad trzy złote masz ponad cztery litry wytrawiacza - drogo? :)

Reply to
skierka

Inaczej - za 6.70 masz z 10 litrów. Tylko i przechowywanie tego kłopotliwe i o wypadek łatwo. A to, że przeciętny amator nie zużyje tej ilości przez całe życie to też istotne. Żeby jeszcze miało to jakieś rewelacyjne właściwości, to bym rozumieł...

Ja naprawdę wolę wydać od czasu do czasu te 4.50 PLN na 100 gram B327 i mieć płytki zrobione sprawnie i czysto bez zbędnego ryzyka.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Innymi słowy - trawienie do końca życia za marnego piątaka. :) A życie i bez kwasu siarkowego jest wystarczająco niebezpieczne.

Próbowałeś? :)

Toteż ja Cię nie stręczę, ani nie namawiam. Podałem tylko przepis na rewelacyjny (według mnie) wytrawiacz.

Reply to
skierka

coz chemikiem nie jestem proponuje to pytanie dac na pl.sci.chemia faktem jest - ze to na 100% trawi 35um laminat w 20*C w czasie o ile pamietam do 15 minut tylko ta zupka strasznie wyglada :) podwyzszajac o 10*C niby reakcja przebiega 2 x szybciej ale tego nie sprawdzalem proporcje sa podane na stronie cyfroniki - szukaj tam "siarczan miedzi" . samym CuSO4 jak i samym NaCl nic nie zdzialasz bez pradu lub bez zmieszania ich razem jesli chodzi o kwasy + H2O2 to pytalem juz o to na tamtej grupie i musisz poszukac

Reply to
silvvester
Reply to
Pawel Pawlowicz

NaCl rworzy zwiazek kompleksowy z CuCl (jednowartosciowa miedz) ulatwiajac jego rozpuszczanie. Problem trawienia plytek byl wielokrotnie poruszany na tej grupie. Moim zdaniem stosowanie wszelkich wynalazkow mija sie z celem. Prawda, choc dla niektorych trudna do zaakceptowania, brzmi: najlepszym srodkiem dla amatora jest FeCl3. Mozna tez stosowac nadsiarczany (lepszy amonowy niz sodowy) ale wymagaja dokladniejszej stabilizacji temperatury i bardziej podtrawiaja. A praktycznie, dobre jest to co umiesz robic i co Ci wystarcza.

Pozdrawiam, Pawel

Reply to
Pawel Pawlowicz

Uff... Całe szczęście, że Krzysztof Kolumb nie czytał pl.misc.elektronika... ;)

MSPANC

Pozdrawiam.

Reply to
skierka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.