Tranzystor w świetlówce

Witam wszystkich serdecznie. W świetlówce energooszczędnej spaliły mi się tranzystory oznaczone "DK51". Czy ktoś z kolegów mógłby mi doradzić jakiś możliwie popularny zamiennik? Mam trochę złomu RTV, może dało by się coś wygrzebać? Parametry tranzystora znalazłem tutaj:

formatting link
Za wszelką ew. pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam, Janek

Reply to
Jan B.
Loading thread data ...

Jan B. napisał(a):

Nie prościej kupić następną świetlówkę?

Reply to
badworm

Hehe, niedługo ludzie zaczną żarówki naprawiać :) Być może, chodzi o jakąś nietypową , drogą świetlówkę?

Reply to
Maciek C

O.. żesz... ty, a jest może gdzieś jakiś tutorial. Chciałbym takiego "coś" dokonać:) Świetlówkę - naprawiłem :o

Artur(m)

Reply to
artur(m

Prościej, rzecz jasna. Ale właściwie dlaczego, jeśli jest szansa ją naprawić? Mało to śmieci produkujemy? Tymczasem obecnie daje się zauważyć nieciekawy trend; nowo produkowane rzeczy mają działać krótko (najlepiej tylko prez okres gwarancji) - a potem siup do kosza i kupujemy nowe. Ekonomia się kręci. Nadmiar śmieci wyśle się do Indii albo na Mazury. :(

Mam 2 świetlówki Osram, które działaja już od 6 lat i nic nie wskazuje na to, aby miały swój żywot niebawem zakończyć. Niestety kupiłem też 10 sztuk Philipsa, z których połowa po jakiś 3 m-cach strzeliła. Pierwszą wyrzuciłem ale po trzech następnych postanowiłem zajrzeć co jest grane, bo nie były to wcale te najtańsze po kilka zł, trupioblade noname'y i szczerze mówiąc nie zdązyły sie chyba nawet zamortyzować. Co się okazało:

- w 2 poszedł rezystor bezpiecznikowy; w ramach eksperymentu dolutowałem na to miejsce zwykły rurkowy zwłoczny bezpiecznik 250mA i świetłowki magicznie ożyły, swiecą póki co 2 tydzień

- w jednej poszedł w/w rezystor i dodatkowo wpomniene tranzystory, których zamienników szukam

- jednej jeszcze nie rozebrałem :)

Zachęcony obiecującymi efektami nie chcę wywalać wszystkiego od razu do śmieci (należę do tej grupy dziwnych ludzi, którzy nie wyrzucają baterii do zwykłego smietnika w nadziei, że kiedyś ktoś w naszym kraju wpadnie na pomysł ich utykizacji).

pozdrawiam, Janek

Reply to
Jan B.

Za 5 zl ... kto to naprawi :-)

Rura trwalosc ma, nawet najlepszej produkcji sie skonczy.

Kup najtansza chinska - tranzystory maja dobre :-)

Masz na mysli odzysk cennych surowcow czy bezpieczenstwo srodowiska ?

O ile sie nie myle to na sprzedawcach i producentach obowiazek utylizacji juz jest .. tylko czy przypadkiem to jednak na smienik nie trafi ? No bo powiedzmy co mozna zrobic ze stara plyta glowna ?

Te baterie to tez jestem ciekaw jak utylizowac ..

J.

Reply to
J.F.

No np. ja. Dwie już naprawiłem. A nowe nie kosztowały mnie 5, tylko 12zł IIRC.

O tym, że nic nie trwa wiecznie nie musisz mnie przekonywać. Chodzi o sens ekonomiczny instalowania takich świetlówek - jeśli działają kilka lat, to sens jest - jeśli mają padać po kilku miesiącach - to sensu nie ma; lepiej używać zwykłych żarówek.

A skanibalizowane resztki wyrzuć? Za takie rady dziękuję; właśnie chciałem uniknąć niepotrzebnego śmiecenia.

Jedno i drugie.

Heh - jest też obowiązek dostarczania polskich instrukcji obsługi i co z tego?

Dobrze się domyślasz - u nas w kraju tak się właśnie robi - o ile już wystawia się specjalne pojemniki (rzadkość), to i tak z reguły ich zawartość trafia na zwykłe wysypiska. Wiem o tym z dość miarodajnego źródła.

A starą płytę główna wystawiasz na Allegro. Jeśli jest zbyt stara to dodajesz gratis do jakiegoś innego szmelcu. :/

Ja póki co składuję u siebie w specjalnym pojemniku, w połowie już wypełnionym. Chwilowo nie mam pomysłu co zrobić, jak się zapełni. Mam w planie wykonanie telefonu do wydziału ochrony środowiska w moim mieście.

A wracając do meritum - to da się tam wstawić jakiś popularny tranzystor? Może np. BC558 (mam ich na kilogramy)?

pozdrawiam, Janek

Reply to
Jan B.

Użytkownik "Jan B." snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Najprędzej BUT56A, albo coś podobnego

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Użytkownik "Jan B." snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

W większości(?) są raczej mosfety, chociaż w dwóch miałem bipolary. Te mosfety w obudowie I-PAK jakieś D2N B50.

Artur(m)

Reply to
artur(m

Dziękuję kolegom Łukaszowi i Arturowi za konkretne podpowiedzi. Znalazłem MPS A52 ale zanim wlutowałem, to coś mnie tknęło, bo w końcu tranzystory rzadko padają tak same z siebie, zwłaszcza 2 na raz. Zmierzyłem trafko przetwornicy i okazało się, że ma przerwę na jednym z uzwojeń. Aż tak zdesperowany nie jestem, żeby je przewijać, więc ten egzemplarz świetlówki powędrował do przepastnej szafy gdzie leży Złom Który Może Się Kiedyś Przydać. ;)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pozdrawiam, Janek

Reply to
Jan B.

Hm - jakie swietlowki masz na mysli ? W wiekszosci kompaktowych sa chyba bipolarne jednak. Mosfet ma tam zreszta znikome zalety - napiecie duze, strata na napieciu nasycenia zadna. BC558 sie nie nada, bo tam jednak kilkaset V trzeba przelaczac.

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Przeciez ta "trupio ciemna" rura tylko na smietnik sie nadaje :-)

A na swiecie ? Bo na moj gust .. zaladowac na statek i do oceanu :-) U nas ewentualnie mozna przemielic, byc moze wymieszac z cementem, i do kopalni miedzi :-)

Inspektora ci wysla. Dostaniesz mandat za skladowanie odpadow niebezpiecznych to przestaniesz glupie telefony wykonywac :-)

Ale ja sie powaznie pytam - co z tym robic ? W alkalicznych mamy mangan zmieszany z cynkiem w postaci wodorotlenkow chyba, w zwyklych jeszcze do kompletu wegiel, amoniak i chlor. Powiedzmy ze bylby to cenny surowiec dla hut .. tylko jak odmieszac cynk od manganu ?

Jakis na wyzsze napiecie.

J.

Reply to
J.F.

Się zgadzam ale dlatego nie mam ochoty tego świństwa kupować.

Właściwie to nie wiem. Pewnie zależy od kraju. Mam nadzieję, że gdzieś zdają sobie sprawę, że nasza planeta to zbiór naczyń połączonych i wywózka do przysłowiowego lasu w niczym nie rozwiązuje problemu.

Jasne. A potem zdziwko, że łososie zawierają tyle rtęci.

Jak się tak zastanowić na serio, to strach pomyśleć w jakich warunkach będą żyć nasze wnuki. Już teraz notuje się coraz więcej alergików i przypadków raka.

wypełnionym.

To jest pojemnik nie kontener i składuję tam tylko odpady własne - skupu nie prowadzę. :)

Nie mam pojęcia - zapewne tani ten recycling nie jest. O to się powinni martwić produceńci baterii; ładują spore kwoty w R&D - niech znaczny procent tych kwot stanowi rozwój technologii utylizacyjnych.

Tak, już wiem, przejżałem noty katalogowe.

pozdrawiam, Janek

Reply to
Jan B.

Ale kupujesz elektronike. Rura to tylko utrudnienie :-)

Ale co chcesz z tym zrobic ? Problem w tym ze jakas przerobka bedzie IMHO zbyt droga i przy okazji kto wie czy nie wyemituje wiecej szkodliwych swinstw niz przerobi.

Ocean duzy a baterii malo :-) A rteci tam nie ma duzo.

Ale zauwaz ze przeciez to wszystkow z ziemii pochodzi. Wiec my tylko z powrotem to do ziemii zwracamy. Problem tylko w tym zeby to sie uwalnialo przez tysiace lat a nie np 5 lat i to w dodatku prosto do ujecia wody...

Ale to chyba nie ma znaczenia - mimo wszystko _skladujesz_ materialy niebezpieczne :-)

Tylko to sie skonczy tak ze nie bedziesz mial mp3mana, tylko patefon na korbke :-)

Na razie chcialbym sie jednak dowiedziec czy ci wszyscy [p]oslowie nie wpuscili nas w kanal pod tytulem "dzialania pozorowane" - a to wszystko i tak na wysypisko trafi ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Pewnie masz rację, ale u mnie na "trzy rozebrane" dwie miały QFETY Fairchilda FQD 2N50 czyli 500V 2A (lub coś podobnego).

Artur(m) PS.W razie czego będzie można zrobić przetwornicę do świetlówki :), bo elektronika dobra.

Reply to
artur(m

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.