Transmisja radiowa sygnałów akustycznych

Witajcie

Bieżące prawo

formatting link
stanowi że w paśmie 433-434 MHz nie można przesyłać sygnałów akustycznych. Mam urzadzenie, które pracuje w tym paśmie i próbuję znaleźć jakąś legalną alternatywę. W aneksie 13 powyższego rozporządzenia wymienione jest pasmo 864,8 - 865,0 MHz jako odpowiednie dla wąskopasmowych transmisji akustycznych..

Mam w związku z tym pytanie: Czy ktoś z Was spotkał się z odbiornikami na to pasmo? Przejrzałem znane mi sklepy i serwisy aukcyjne i widzę głównie sprzęt na pasma PMR, GMRS i inne równie nielegalne. Stosowanie szerokopasmowego skanera nasłuchowego jest kiepską alternatywą ze waględu na koszt takiego urządzenia. Macie jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski
Loading thread data ...

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:ea8cgh$nbq$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl

Dołożyć kodek i transmitować strumień _danych_ cyfrowych? Tyle, że bez inwestowania w obróbkę sygnału porzebowałbyś min. 64kbps w kanale. A z tym na 70-ce może być cienko.

Reply to
Marek Dzwonnik

Tak na prawdę to ja sam generuję te sygnały akustyczne, tyle że generuję je w nadajniku po to aby użyć standardowego odbiornika z półki (obecnie LPD). Mógłbym transmitować tylko dane potrzebne do ich generacji (spokojnie zmieszczę się w 2,4k), ale to pociąga za sobą daleko idące zmiany koncepcyjne, których chciałbym uniknąć. Jeżeli inaczej się nie da to tak zrobię.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:ea8cgh$nbq$ snipped-for-privacy@node5.news.atman.pl...

Witam

[...]
[...]

Poszukaj na stronie

formatting link

formatting link
?sigla=Br58%20S&classe=2lub podobne.

Do tego są odpowiednie nadajniki.

Spróbuj zamówić przez

formatting link
Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Dziękuję za informacje, ale przyznam się że chodziło mi o gotowe radio a nie moduł. Kiedyś nawet bawiłem się modułami STE z Gammy na pasmo 433MHz, ale znalazłem nadajnik z syntezą zajmujący na PCB 1/3 rozmiaru tego modułu i jego użyłem w projekcie.

formatting link
więc szukam gotowego odbiornika (transceivera) typu "walkie-talkie". Ustawa sugeruje że to pasmo może być wykorzystane do podsłuchiwania niemowląt, ale ta grupa urządzeń z reguły ma słaby zasięg / czułość. Ja potrzebuje uzyskać minimum 500m a najlepiej 1km w warunkach bezpośredniej widoczności nadajnika i odbiornika. Kolejne założenie to że obok mogą pracować inne urządzenia na sąsiednim kanale.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:ea9ov1$t6q$ snipped-for-privacy@node4.news.atman.pl...

[...]
[...]

Piotrze, ostatnio na zamówienie kolegi popełniłem tor radiomikrofonu (teleport). Prototyp na parze BR/BT37 (433 MHz). Zasięg przy użyciu anteny ćwierćfalowej był niewiarygodny - ponad 1500 metrów w otwartym terenie. Moduły na pasmo 868 MHz mają podobne parametry, przy większej mocy wyjściowej nadajnika. Zakładając mniejszą efektywność anten - zasięgi powinny być podobne. Acha, jeszcze jedno - podstawą poprawnej pracy modułów STE jest ich solidne zaekranowanie. Zarówno nadajnika, jak i odbiornika. Po wykonaniu powyższego moduły nie sprawiają żadnych problemów. Wobec Twoich założeń, nieprzystających do parametrów BT/BR wyżej podane informacje zamieśiłe tylko dla porządku ;-).

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Dziękuję Krzysztofie za informację. W obecnej chwili korzystając z takiego sobie radyjka LPD jako odbiornika udaje mi się osiągnąć zasięg ok 300m. Wygląda na to że problemem jest tutaj mało czuły odbiornik, bo nadajniki mają taką samą moc. Za kilka dni będę robił testy z innymi modelami odbiorników i zobaczę jakie będą róznice w zasięgu. Jeżeli nie uda mi się istotnie poprawić zasięgu, to spróbuję zrobić czuły odbiornik i transmisję puścić cyfrowo. To mi mocno komplikuje projekt, ale jeżeli nie będzie innego legalnego wyjścia to trzeba będzie odważyć się na ten krok :-)

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eaa7mr$vt1$ snipped-for-privacy@node4.news.atman.pl...

Piotrze

[...]
[...]

Jestem zdziwiony aż tak kiepskim wynikiem. Moje doświadzczenia z TRXem LPD firmy COMMAX model CM460H są bardzo pozytywne. Z fabryczną anteną ćwierćfalową i przy zastosowaniu modułu STE BT37 jako nadajnika zasięg wynosił ponad 2000 m. Modulacja - fonia (audio) lub cyfra AFSK 1200 baud. Po przerobieniu tego COMMAXa i dołączeniu anteny zewnętrznej (Yagi-Uda 20 el.) uzyskałem zasięg na dystansie ok.10 km. Nie wiem, czy ja miałem takie szczęscie, czy też Ty takiego pecha ;-). Odbiornik tego radia zbudowany jest w oparciu o układ scalony DBL5018. Podwójna przemiana, czułość 0,28 uV, selektywność minus 60 dB (25 kHz). Gdzieś w sieci, na stronie użytkowników PMRów natknąłem się na Service Manual radia PMR model TECtalk firmy ALBRECHT. To praktycznie takie samo urządzenia, z wyjątkiem pasma roboczego. Sądzę, że wzmiankowany dokument bez problemu wyguglasz.

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:ea9ov1$t6q$ snipped-for-privacy@node4.news.atman.pl

W takim razie dlaczego nie wykorzystasz gotowych PMR-ów? Ani w zaleceniach CEPT ani w naszym "1955" nie kojarzę żadnych obostrzeń odnośnie intensywności wykorzystania, przekazywanych treści itp. Jedynie F3E w wymienionych 8 kanałach, zalecany selektywny dostęp, 500mW erp i nierozłączalna antena. A 1km na tych radyjkach jeszcze nie stanowi większego problemu.

Chyba, że nie doczytałem i faktycznie potrzebujesz _miniaturowego_ nadajnika. Ale na pazzegro widywałem PMRki noszone na nadgarstku i udające wyglądem przerośnięty zegarek ;-) Ot np. takie:

formatting link
też są niewielkie (choć większe od "zegarka"):
formatting link
BTW... Wojowałem nieco z 2 modelami tanich PMR-ek (MaxCom WT-508 i TwinTalker3500) i stwierdziłem, że oba mają wspólną, dosyć głupią cechę. A mianowicie absurdalnie tną od dołu pasmo akustyczne. Max ch-ki wypada gdzieś na 780..800Hz, natomiast poniżej 500Hz zaczyna się ostry zjazd i przy 300Hz tłumienie przekracza 20dB względem max. ch-ki. A to niestety niestety paskudnie odbija się na zrozumiałości mowy. Zwłaszcza, że ten sam sygnał chciałem przepuścić dwukrotnie przez tor radiowy. Zatem jeżeli miałbyś przesyłać przez radio coś więcej niż komunikaty głosowe to musisz się liczyć z zawężonym pasmem.

Reply to
Marek Dzwonnik

Dobrze jest coś takiego usłyszeć, bo to daje nadzieję że uda się jeszcze coś poprawić. Nie mogę wykluczyć że coś źle robię modulując dane, chociaż jakość dźwięku jest przyzwoita, spokojnie mogę przeskakiwac między kanałami (coś tam słychać na sąsiednich, ale jest tego bardzo mało). Okazuje się że mam w zapasach egzemplarz BT-37, więc to jest dobry pomysł aby użyć go jako wzorca. W czasach gdy go kupowałem w dokumentacji pisło że ma moc 100mW przy zasilaniu 12V (mam wersję zasilaną 5V). W obecnych instrukcjach piszą o 10mW (chociaż output power to +12 i +13 dBm czyli więcej). W poniedziałek będę miał dwa inne transceivery, więc zrobię grupowy test kilku odbiorników a potem będę testował nadajniki.

Google wyrzucają sporo na temat tego radia. Serwisówki jeszce nie wygrzebałem, ale przysiądę jeszcze w wolnej chwili. W obecnej chwili mam Mycoma WT-405. Kiedyś robiłem pomiar zasięgu jeszcze z innym radiem (nie pamiętam nazwy) i to drugie odbierało dalej o kilkanaście metrów. Niestety nie znam parametrów odbierników tych radii.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:eaaeke$2n0$ snipped-for-privacy@node4.news.atman.pl...

[...]
[...]

Moje bookmarki wskazują na

formatting link
Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Przejrzałem jeszcze raz rozporzadzenie i rzeczywiscie jak wół pisze w par.

2.1, pkt 2 że można używać PMR. Nie wiem dlaczego wcześniej tego nie zauważyłem. Przyznam że sugerowałem się głównie tabelami w załączniku.

Nadajnika tak (zabudowanego w urządzenie), natomiast odbiornik najlepiej aby był dowolny, dostępny z półki. Rozmiar odbiornika jest parametrem drugorzednym. Chodzi o to że nadajnik lata wysoko w górze i musi być mały a odbiornik mam w kieszeni, czy na pasku.

Tak, to znam. Przyznam się że nawet wolałbym jakieś większe radyjko w nadziei że jego odbiornik będzie miał lepszą czułość. Niestety nie mogę wyemitować więcej niż 12 dBm i jakość odbiornika ma duże znaczenie. Chyba że przeskakując na PMR spróbuję zrobić wzmacniacz w.cz., ale to jest wariant ostateczny.

Robiłem pomiary dla swojego zestawu (mój nadajnik i WT-405 jako odbiornik). Wygląda bardzo podobnie. Charakterystyka zaczyna się od 400Hz, maksimum w

800Hz. Rozsądny poziom sygnału do 3000-3400, do poziomu szumów zjeżdza przy 6800Hz. Jakość głosu jest na tyle przyzwoita, że po osłuchaniu bezproblemowo daje się zrozumieć.
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Użytkownik "Krzysztof Kucharski" snipped-for-privacy@friko6.onet.pl>

napisał w wiadomości news:eaaf6q$eo6$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Za to BookMarki zeznały:

Schematy do radyjek rasy ALAN (PMR, LPD i nie tylko)

formatting link

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Marek Dzwonnik" <mdz@WIADOMO_PO_CO_TO.message.pl> napisał w wiadomości news:44c8cd28$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

[...]

ICOM:

formatting link
Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

Użytkownik "Krzysztof Kucharski" snipped-for-privacy@friko6.onet.pl>

napisał w wiadomości news:eaajva$u3h$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

BookMarki uprzejmie dziękują :) A ja wreszcie zobaczę jak wygląda w środku IC-R9000 :)

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Marek Dzwonnik" <mdz@WIADOMO_PO_CO_TO.message.pl> napisał w wiadomości news:44c8dd03$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

[...]
[...]

Smacznego ;-)

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

A jakiego dokladnie jesli mozna spytac ?

Ale .. jesli sa gotowe z polki odbiorniki akustyczne .. to gdzies na swiecie chyba mozna audio nadawac ?

J.

Reply to
J.F.

Generalnie każde radio LPD. Obecnie Maycom WT-405 LPD/PMR a już jadą do mnie Inteki: WT-441 i SL-01D oba również LPD/PMR.

No właśnie - gdzieś na świecie ;-) Ala sprawa już się wyjaśniła. Okazuje się że PMR jest dozwolony w Polsce. Byłem przekonany że nie jest, tak samo jak LPD, FSR i GMRS.

W międzyczasie zrobiłem próbę pracy na zakresie PMR - działa bardzo ładnie pomimo dwukrotnie węższego kanału. Widocznie moduluję wystarczająco wąsko, bo w sąsiednich kanałach jest cisza. Dziękuję wszystkim rozmówcom za naprowadzenie na trop.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.