Transmisja danych za pomocą światła?

A tak swoja droga .. to gdzie oni gadaja ? Bo w mojej okolicy 80 km .. to chyba ze Slezy na Sniezke ..

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Wtedy jak robili to wifi jeszcze nie bylo, jak bylo to trzeba bylo nielegalnie instalowac, no i moglo kosztowac pare ladnych pensji.

A czy dzis mozna liczyc na dluzsze zasiegi na Wifi ? Mozna antene kierunkowa dolaczyc, czy da sie, ale nie wolno ?

J.

Reply to
J.F.

Swoja droga to ciekaw jestem na ile Wojciechowski sklamal w swoich ksiazkach. Pomyslow ma swiatlo-telefon bylo tam sporo, ciekawe ktore dzialaly - czy da sie zmodulowac zarowke na 1000 Hz ?

J.

Reply to
J.F.

Z góry Pfaender (Austria, w mieście Bregenz w trójkącie Niemcy/Austria/Szwajcaria na wschód od jeziora Bodeńskiego) w kierunku NNW, czyli nad jeziorem do miasta Singen. A w Polsce to chyba nawet by się dało ze Śnieżki do Wrocławia, o ile pogoda sprzyja.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2010-04-18 15:31, Waldemar Krzok pisze:

Hmm... A gdzieś jest może dostępny opis techniczny tego (lub innego, podobnego) transceivera? Przez chwilę widać jego wnętrze i wygląda na to, że większą część obudowy zajmuje optyka RX. Czyżby część elektroniczna nie była aż tak skomplikowana? Sądząc po deklarowanej mocy TX, to tam chyba pracują małe diody laserowe, podobne do tych z popularnych wskaźników?

Reply to
Atlantis

W dniu 2010-04-18 15:59, J.F. pisze:

Coś z pewnością miało szansę działać. Pierwszy fototelefon został skonstruowany już w latach osiemdziesiątych XIX wieku przez samego Aleksandra Grahama Bella. Do modulacji służyła odblaskowa membrana, odbiór sygnału zapewniała komórka selenowa. Rzecz jasna wynalazek niezbyt dobrze sprawdzał się w praktyce i nie przyjął się. Zwłaszcza, że niedługo potem pojawiło się radio.

Reply to
Atlantis

trza by poszukać. W jednym opisie (też po niemiecku bez obrazków, więc zacytuję tylko na skróty) jest, że facio wziął do odbiornika lupę sensownych rozmiarów (im większa, tym lepsza, abberacja chromatyczna nie gra skrzypiec, więc wystarczy tania) zamontowaną w rurze pcw. W ognisku zamontował sensor CMOS. Nadajnik z lasera 7mW (to już klasa 3a, czyli nie wskaźnik) z lunetą myśliwską jako obiektyw. Do tego następna luneta jako celownik. Robił też próby ze wkaźnikiem. Aha, dodatkowo jeszcze filtry selektywne na 660nm. Nadajnik jest w sumie trywialny. Modulacja AM to wzmacniacz mcz sterujący prądem diody. Do FM stosują 32kHz nośnej, więc w sumie ten sam układ, tylko jeszcze modulator FM na wejściu wzmaka mcz. Odbiornik pewnie trochę bardziej skomplikowany. Kwestia zrobienia międzymordzia do sensora.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Czesc elektroniczna moze przypominac radio. Jak trzeba wzmocnic mikrowolty okreslonej czestotliwosci, to z diody czy z anteny dochodza podobne.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Waldemar Krzok napisał:

Cześć! Takie wynalazki nie są wcale nowym pomysłem. Niemcy już przed II wojną wyprodukowali aparturę do rozmów przy pomocy promienia światła:

formatting link
ęg niezbyt wielki ale pamiętajmy, że nie mieli laserów. Na szczęście zresztą. Tym bardziej interesujący jest opis modulacji światła żarówki i fotoelementu. Warto pozwiedzać resztę kolekcji. Niemcy siedzieli w Norwegii do samego końca i nie prowadzili walki w maju 45, więc poszli do niewoli, zostawiając swój sprzęt w doskonałym stanie. Norwegowie wykazali się sporą kulturą techniczną i co się dało używali nadal, m.in. morskie systemy nawigacyjne. Maciek

Reply to
Maciek

formatting link
jesli brak ruchu na laczu - tak, bo to glownie atak 'brute force'. kazdy pakiet jednak do 'finalnego rozwiazania - nie potrzeba do tego nawet klastrow. dodatkowo - o ile admin AP nie jest cwany (i sprzet to umozliwia) mozna zablokowac mozliwosc ataku w celu uzyskania adresu MAC, ktorego znajomosc dodatkowo ulatwia sprawe. dns'ow tez mozna uzywac specjalnych, ale te dwa 'najpopularniejsze' to raczej kazdy zna w polsce na pamiec i malo kto uzywa dodatkowych zeby lamanie jego wep'a dzieciakowi z sasiedztwa nie trwalo pare godzin, a np. pare dni... ;) przy zalozeniu ze dzieciakowi rodzice nie kupili laptopka z quad core ;)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

i czy strefy fresnela pozwola... sama antena kierunkowa 30' zeby 'przeskoczyc' np. dachy blokowiska wymaga ~6m masztu ;p a to juz wymaga pozwolenia inspekcji budowlanej, wizji lokalnej, i stoczenia boju z babciami w czapkach z folii itd. ;p

btw. koszt instalacji w 'polskich warunkach' kiedys liczylem, sama elektronika to raczej pikus (~500pln zakladajac ze ktos nam to zlozy w firmie, 'profesjonalnie', na 'profesjonalnej' prototypowce , jesli bedziemy dlubac samemu to glownie koszty wysylki czesci i marza na detal zabijaja. szkoda ze nie ma kitu avt ;) jesli ktos umie lutowac smd, to plytki mozna zamowic z np. ronjashop.

o wiele wiekszy koszt to koszt mocowania - uchwyt stalowy, cnc do obudowy itd. lekko liczac to ~800pln, ale wiekszosc zakladow w .pl policzy za taka robote 10x tyle, tylko dlatego ze to nie jest 10 000 sztuk.

jesli ma sie jakis warsztat, spawarke, itd. - ~200-300pln.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Ale jak to w miescie - nie z kazdego budynku, nie z kazdego okna.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Maciek" snipped-for-privacy@polobox.com napisał w wiadomości news:4bcb4ce6$0$2593$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Modulator jest i piękny i genialny w swej prostocie :-) Pamiętam, z książki, którą każdy chyba z szanujących się, choć odrobinkę starszych wiekiem elektroników zna: "Nowoczesne Zabawki" Wojciechowskiego przyrząd do komunikacji optycznej zbudowany wprost na fotorezystorze i żarówce z modulowanym na bezczela prądem jej zasilania i bardzo mocno mnie zastanawiało, jakim cudem toto działa przy dużej przecież bezwładności żarówki (a podobno działało). Tu poradzono sobie z problemem prosto i skutecznie.

Strona strasznie ciekawa, nie wiem, o której ja dziś spać iść zdołam...

J.

Reply to
Jarek P.

Użytkownik "T.M.F." snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisał w wiadomości news:4bcac7ed$0$17102$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ale co to ma do rzeczy?

Reply to
Ghost

Ludzie, jest napisane wifi - bez podania kodowania, jak puscisz dane dodatkowo prze tunel VPN tez bedzie latwo? A daleko tu do konca mozliwosci.

Reply to
Ghost

Ogólnie to sporo naściemniał. W Edw nr 8 z 2009 roku jest opis kilku wzmacniaczy z tej książki, oraz wytłumaczenie dlaczego nie działają zgodnie z opisem - jakby ktoś chciał to mogę zeskanować, ale powinno to być w archiwum Edw. Na tamte czasy uważałem że nie ma większego świństwa niż drukowanie tak kłamliwych artykułów - tym bardziej że były nawet rysunki konstrukcji owego wzmacniacza. Równie wredne było sprzedawanie zestawów wzmacniaczy na GML 026/2 z uszkodzonymi lub brakującymi elementami. Ogólnie to ciężkie czasy były......

Pozdr. Hals.

Reply to
Hals

Nie, ale wleziesz na dach i juž pójdzie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

pamietam z dziecinstwa, byla taka ksiazeczka z mini projektami eletronicznymi i bylo cos takiego jak fototelefon. Sterowala sie zaroweczka kilku V w ognisku reflektora od latarki....i dzialalo. Wiec ten 1000Hz, to chyba nie problem. Po kazdej stronie bylo komplet nadajnika i odbiornika. Dla dzieciakow w sasiednich blokach fajna zabawka.

A w dzisiejszych czasach, to poddac to cyfrowej obrobce i cyfrowo mrugac diodami LED.

Reply to
adresss

i zrobic opcje swietlnyGG - komunikator cyfrowy pod komputer!

Reply to
adresss

Piszesz tak jakbyś nie do końca miał pojęcie o wifi.

1 Ustawiasz aby urządzenie samo wybierało najczystszy kanał i każda próba zakłócenia powoduje jedynie zmianę kanału.
  1. Podobnie może powiedzieć, że przesyłanie światłem jest płatne.
  2. Ustawiasz kanał ssl, póki co nie do złamania
  3. Realnie wyciągniesz fd 25/25 Mbps na simplekse 50Mbps jak najbardziej osiągalne w nowej technologii 11n bez problemów 150Mbps
  4. Kupujesz tanie i kompletne urządzenia, zestawienie łącza na wi-fi jest trywialne pod warunkiem, że anteny się widzą i zachowana jest strefa fresnela

JanuszR

Reply to
JanuszR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.