Transmisja danych za pomocą światła?

Gdzieś w zakamarkach pamięci siedzi mi wspomnienie opisu projektu, na który natknąłem się kilka lat temu. Chodzi o transmisję danych cyfrowych za pomocą światła (podczerwieni?) na dość znaczną odległość - przynajmniej pomiędzy dachami budynków. Wydaje mi się, że projekt opracowany gdzieś na wschodzie (Rosja?).

Dla kogoś z was brzmi to znajomo?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Atlantis pisze:

Nawet byl opracowany proijekt lacznosci laserowej z marsem, podczerwien sie nie nadaje do dalekich lacznosci.

Google ci wskaze .

Reply to
zenek

Dalej na wschodzie - Australia. A moze to juz na zachodzie :-)

RONJA

formatting link
Ha, Czechy ? A wydawalo mi sie ze Australia.

J.

Reply to
J.F.

Czy moze chodzi Ci o Ronje?

formatting link
pzdr. j.

Reply to
Jacek Radzikowski

Pan J.F napisał:

Zdecydowanie na wschodzie. Nawet Nowa Zelandia jest na zachodzie tylko w czasie bardzo poważnych kryzysów biletowych.

W Warszawie też byli tacy, co laserem się spinali. Dzisiaj chyba nie ma sensu -- na takie odległości, to moża Wi-Fi za kilka stówek.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Atlantis pisze:

Inny projekt w latach 90. zakładał konstruowanie sieci działających na zasadzie WiFi w oparciu o mruganie świetlówek na częstotliwościach kilohercowych. Nie wiem, jak miał wyglądać kanał zwrotny, ale projekt wtedy nie wypalił, a dzisiaj i tak to nie ma sensu bo WiFi przez radio jest tanie i wygodne.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Pan Tomasz Wójtowicz napisał:

A duuużow wcześnie pomysły podsłuchów opartych o to medium. W tym samym czasie były pomysły pasywnego podsłuchu, w którym szyba okienna jest membraną mikrofonu, a jej drgania odczytuje się zdalnie za pomocą refleksów świetlnych (może być podczerwień). Ciekawe, czy dzisiaj ktoś to zrealizował, bo teraz są do tego środki techniczne.

Fotodioda w jakiejś lunetce to chyba najmniejszy problem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

już dość dawno to działa i jest używane przez większość agencji których nie ma ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Osobiście widziałem coś takiego na targach CEBIT w Hannowerze w 1999 roku, o ile mnie sclerosis nie myli, to bawił się tym instytut Frauenhofera w Berlinie. Transmisje rzędu kilku Gbit/s na odległość kilkudziesięciu metrów, Mbity na większe odległości. Szukali komercyjnego partnera, ale chyba nie znaleźli. Byli na sąsiednim stoisku, więc zapamiętałem ;-). Przy większych odległościach mieli solidne problemy z rozmyciem pakietu. Ale radioamatorzy prowadzą łączności na laserze na odległości kilkudziesięciu-kilkuset kilometrów.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:4bca0c09$0$17095$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Przecież jest używane na codzień. Jak firma mieści się w dwóch budynkach które się widzą, to wiesza się takie dwa urządzenia laserowe i Ethernet hula aż miło. Niezależnie od pogody. Te nadajniki i odbiorniki kupuje się gotowe z "półki". Nazwy nie pamiętam. :-)

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
invalid unparseable

Jednak znaleźli:

formatting link
Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

w czechach, a dokladnie przez czecha 'z czesci znalezionych w smietniku' .

formatting link

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

wifi

1)mozna zaklocic w majestacie prawa (chyba ze kogos stac na bulenie za licencjonowane pasmo, ale to juz nie jest projekt 'free') 2)tylko teoretycznie jest free. w kazdej chwili UE moze powiedziec 'zabieramy wam pasmo, ktos zaplacil, ew. jest rakotworcze czy cos ;p - i za uzytkowanie wifi placisz zwykly abonament... 3)bezpieczenstwo danych - podsluchanie wifi jest banalne. 4)przepustowosc. puste pasmo wifi 2.4 - ~11mbit half duplex. ronja 'z czesci znalezionych w smietniku' - 10mbit full duplex. profesjonalne FSO - 1Gbit. 5)prostota konstrukcji. dla 10mbit trzeba juz troche sie starac, ale zeby np. zestawic kanal audio (np. dodatkowy telefon, ew. jakis modem 9600 podpiac zeby poczta byla czy zeby zlinkowac dwie stacje aprs) - wskaznik laserowy + kawalek ogniwa slonecznego, pare soczewek...

sa oczywiscie wady, chocby problem ze sniegiem, zanieczyszczeniami powietrza (np. pyl) itd.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Użytkownik "Piotr "Curious" Slawinski" snipped-for-privacy@bwv190.internetdsl.tpnet.lp> napisał w wiadomości news:4bcabaf1$0$17614$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Uhm, tylko co Ci z podsluchu, jak nie umiesz zdekodowac zawartosci.

Reply to
Ghost

Przejrzyj ile sieci WiFi jest kodowanych, ile ma kodowanie, które wymaga więcej niz chwile do zlamania...

Reply to
T.M.F.

kodowanie = dodatkowe opoznienie + dodatkowy koszt + dodatkowe obciazenie procesora + dodatkowe wymagania energetyczne...

btw. wpa2-aes ponoc ruskie lamia 'domowo' przy pomocy zwyklych kart nvidii, a to tylko to co smiertelnicy maja 'pod reka'. zwykle wpa lamie byle 11- stolatek z laptopem i 'softem sciagnietym z interneta'.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Piotr "Curious" Slawinski pisze:

Jakieś źródła? Do tej pory myślałem że złamanie WPA z dobrym hasłem wymaga bardzo dużo czasu.

Reply to
grg12

W dniu 2010-04-17 22:55, Waldemar Krzok pisze:

Hmm... Podzielisz się może jakimś linkiem? Szukałem informacji w Internecie i trafiłem na kilka opisów laserowych transceiverów rs232, laserowy telefon bezprzewodowy z EDW, filmiki na YouTube przedstawiające prostą realizację transmisji dźwięku za pomocą diody laserowej i fotodiody/fototranzystora/fotoogniwa.

Jednak chętni zobaczyłbym jak wygląda sprzętu umożliwiający łączność na większym dystansie. Po tych kilku kilometrach to światło lasera musi być już nieźle rozproszone?

Wiem, że nie ma to zbyt wielkiego praktycznego zastosowania, ale temat wydaje mi się interesujący odkąd wiele lat temu w którymś z numerów MT trafiłem na konstrukcję "Fototelefonu". Niestety nigdy nie wykonałem go w praktyce...

Reply to
Atlantis

Tu masz filmik youtubowy. Co prawda gadanie po niemiecku, ale trochę widać. Łączność na odległość 83km.

formatting link
Waldek, aka DL7ANQ & SO6ANQ

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2010-04-17 21:57, Jacek Radzikowski pisze:

Tak, dokładnie to miałem na myśli. Coś mi mówiło, iż chodziło o kraj słowiański. Czechy pomyliły mi się z Rosją. Tak z ciekawości, to na ile można szacować koszt takiej instalacji? To kiedykolwiek było w stanie konkurować z WiFi?

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.