transformator elektroniczny

Loading thread data ...

Tam jest kilkadziesiat kHz modulowane 50Hz - po prostu przetwornica półmostkowa zasilania wyprostowanym i niewygładzonym 230V AC.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable

Odrobinę wyobraźni! Skoro jest zasilanie z wyprostowanego i niewygładzonego 230V, to obwiednia musi być zblizona do wyprostowanej sinusoidy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable

Czy Ty rozumiesz pojęcie obwiedni sygnału AC?

Bo AC nie daje się wygładzać kondensatorem. Bo podłączenie mostka prostowniczego i kondensatora spowoduje natychmiastowe zerwanie oscylacji.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2011-12-27 22:10, news pisze:

Po co? Żarówce wszystko jedno czy zasilana zwykłą sinusoidą 50hz czy wyprostowaną sinusoidą czy napięciem stałym. I tak się wygładzi na bezwładności cieplnej żarnika.

Reply to
Mario

Pan Mario napisał:

Może i pytanie było głupie, ale odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Jeśli to faktycznie jest wyprostowana sinusoida 230V poszatkowana jakimś kluczem, to podłączenie na wyjściu kondensatora spowoduje, że naładuje się on do pełnego napięcia szczytowego sieci. Nie wygląda to bezpiecznie. Pocieszające jest to, że ten wynalazek zdaje się nie ruszy bez rezystancyjnego obciążenia. Lepiej by było szatkować niewyprostowaną sinusoidę (co oznacza mniej więcej tyle, że cały układ musiałby być zdublowany).

Reply to
Jarosław Sokołowski

Czy naprawdę fragment "przetwornica półmostkowa zasilania wyprostowanym i niewygładzonym 230V AC" jest tak trudny do zrozumienia?

Przypominam, ze dla oswietlenia powyżej 25W obowiązują obostrzenia normy 61000-3-2 - nie może wprowadzać do sieci harmonicznych. Mozna to osiagnąć albo przez stosowanie stosunkowo drogich układów PFC albo prostych do bólu, dwutranzystorowych półmostków zasilanych niewygladzonym napięciem i bez prostowania na wyjściu.

Tu:

formatting link
schemat typowego ustrojstwa. Tego sie taniej i ze spełnieniem normy zrobić nie da.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie bardzo. Tranzystory bipolarne przełączają dość łagodnie a wyjście jest symetryczne względem Ziemii.

Nie. Sam sposób łączenia halogenów jest taki, że powierzchnia petli jest zazwyczaj niewielka. Choć jak ktoś ma halogeny na linii z dwóch linek odległych od siebie o kilkanaście cm, to już na pewno zakłócenia będą mierzalne.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie przy tak niskiej czestotliwości i przy poprawnej konstrukcji transformatora.

Jasne, ale to chodzi na znacznie wyższej czestotliwości, gdzie dopuszczalne poziomy są mocniej zaostrzone. Poza tym - zakłócenia to nie tylko transformator. Brzydka pętla po stronie pierwotnej potrafi nieźdze nabruździć.

Praktyka jest taka, że "transformatory" przechodzą badania.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable

A czy do tej pory coś innego pisałem?

Nie nadaje się! Napisałem to powyżej - podłączenie mostka i kondensatora spowoduje zrywanie oscylacji.

Nie tędy droga. Użyj transformatora z tej przetwornicy do zrobienia zasilacza np. na IR2153, skoro chcesz miec tanio i prosto.

Żarówki halogenowe 12V sa trwalsze i maja lepszą wydajność. Dopiero przy mocy rzedu 100+W halogeny zasilane z sieci zaczynaja mieć sens. Halogeny mniejszej mocy mają za cienkie włókna.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable

Życzę powodzenia.

Jaki sprzęt pomiarowy? Góglnąłes chociaż, żeby zobaczyć co to jest IR2153? Taka przetwornice uruchamiasz w 10 minut na plytce uniwersalnej.

Na oko, to chłop w szpitalu umarł.

Sam jesteś mit. Potrząśnij jedną i drugą gdy sa włączone - wtedy obalisz swoje mity.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.